Чт. Апр 25th, 2024

Різання бетону без пилу практично неможливе, тому що в процесі пиляння та обробки каменю так чи інакше з’являється багато пилу, об’єм якого можна тільки зменшити. Але й це бажано зробити, тому що занадто велика кількість пилу в процесі виконання робіт несе багато неприємностей: псує інструмент і тупить деталі, осідає в легенях та на всіх поверхнях у приміщенні.

З використанням сучасного обладнання пиляти бетон стало простіше – є спеціальні інструменти для різання, витратні деталі на них. Пристрої можуть бути ручними або стаціонарними, живитись від електрики або інших джерел. Як правило, всі інструменти для різання бетону оснащені алмазними деталями – ланцюгами, дисками, коронками, напайками тощо.

Чи існує технологія різання бетону без шуму та пилу

Замислюючись про те, чим різати бетон, необхідно подбати і про зменшення обсягу пилу, який неминуче з’являється в процесі виконання робіт. У певних випадках зробити нічого не можна і доводиться працювати в складних умовах, але в інших усунути пил цілком реально. Головне – не порушувати вимог техніки безпеки та використовувати перевірені методи.

Різка бетону є цілеспрямованим механічним впливом на моноліт частинами інструменту, що обертаються. Різання не супроводжується ударним шумом, але завжди передбачає шум від електродвигуна приводу інструменту та роботи його рухомих частин, які прорізають канавку в камені або перерізають арматуру, ріжуть на шматки тощо.

Для різання бетону використовують різні методи – ручний, машинний, мокрий та сухий. Перші два обумовлені типом обраного інструменту, мокрий передбачає вплив води на ріжучу деталь і по бетонній поверхні, сухий метод подачу води не використовує. Незалежно від обраного способу різання кількість пилу, що супроводжує процес, завжди досить велика.

Різання бетону без пилу: як пиляти болгаркою своїми руками
Найбільш поширені методи різання бетону:

 • Алмазна різання перегородок та стін ручним інструментом (болгаркою та іншими).
 • Різка алмазна із застосуванням стенорізної машини стаціонарного типу.
 • Діамантове різання швонарізчиками.
 • Використання для різання канату.

При використанні ручного інструменту (найчастіше це болгарка) до нього можна підключати будівельний пилосос, який втягуватиме практично весь пил, що з’являється в процесі різання. Якщо можливості підключення інструменту до пилососу немає, все можна зробити своїми руками.

Що знадобиться для створення перехідника для будівельного пилососу:

 • Відведення для каналізації з поліпропілену діаметром 50 міліметрів, під 45 градусів.
 • Армований скотч (він більш надійний).
 • Малярський скотч високої якості.

Різання бетону без пилу: як пиляти болгаркою своїми руками
Процес створення насадки для пилососу для відведення пилу:

 • Болгарку встановити максимально стійко на стіл або підлогу таким чином, щоб вона лежала вгору диском паралельно площині основи.
 • Відведення взяти плоскогубцями або затискачем, болгарку включити і патрубок «впилити» вздовж корпусу, на 3 сантиметри під кожухом інструмента.
 • Армованим скотчем дуже щільно, в натяг, примотати до корпусу болгарки відведення, трохи зайшовши в пиляльний диск (на кілька сантиметрів). Фіксація патрубка повинна бути надійною, щоб він був закріплений нерухомо.
 • Малярним скотчем заклеїти відкритий бік кожуха, таким чином його з’єднуючи з відведенням. Далі можна підключати будівельний пилосос та видаляти пил під час роботи.

У процесі пиляння диск потрібно заводити до поверхні бетону з боку двигуна (бажано ближче до патрубка), щоб пил видалявся через пилосос. Пиляти об’єкти краще двигуном уперед.

Така система змін конструкції в інструменті не передбачає, але до її застосування бажано порадитися з представником фірми-виробника щодо можливості виконання доробок.

Різання бетону ручним інструментом

Зважаючи на міцність матеріалу для роботи з ним підходить далеко не будь-який ручний інструмент. Найчастіше для цього використовують кутову шліфувальну машину (вона ж УШС, болгарка). Для різання бетону застосовують спеціальну насадку у вигляді алмазного кола, яке може бути суцільним, сегментним, комбінованим.

Види алмазних кіл для болгарки, якими можна різати бетон:

 • Суцільний – виконаний з безперервною алмазною ріжучою кромкою, завдяки чому в роботі не з’являється сколів. Насадка періодично нагрівається, тому потребує постійного охолодження струменем води.
 • Сегментний диск – основа суцільна, кромка сегментована. Коло коштує недорого, але швидко зношується від міцних матеріалів. Застосовується виключно для різання сухим методом.
 • Комбінований (він же турбо-алмазний) диск – вважається універсальним, здатним витримувати максимальні навантаження, ним можна розрізати навіть армований бетон.

Різання бетону без пилу: як різання бетону без пилу: руками

Насадки вибирають відповідно до матеріалу, який планується розпиляти, а також враховуючи тип робіт, умови. Залізобетон із поглибленнями більше, ніж на 10 сантиметрів, ріжуть лише дисками підвищеної міцності (турбованими). Всі сегменти диска кріпляться до полотна лазерним зварюванням або срібним припоєм. Перший може використовуватися лише при різанні сухим методом, другий – мокрим.

Коло має бути виконане з внутрішнім діаметром, що відповідає діаметру кутової шліфувальної машини. Також важлива частота обертання диска – бажано, щоб вона була вищою за показник болгарки. Залежно від обраного типу різання та правильності підбору інструменту об’єм пилу, що з’являється під час виконання робіт, може бути різним.

Так, якщо довго пиляти бетон недостатньо міцним та малоефективним інструментом з насадками, пилу буде дуже багато, а результат мінімальний. Зменшити обсяг пилу можна з використанням мокрого методу різання – вода не дає перегріватись інструменту та перешкоджає появі пилу. Так вдається прискорити роботу та збільшити ресурс алмазної насадки.

Різання бетону без пилу: як різання бетону без пилу: руками

Подачу води можна організувати по-різному — від обприскування пульверизатором бетону періодично під час виконання робіт до закріплення шланга на інструменті так, щоб рідина безперервним потоком потрапляла на диск.

Якщо водопровід у робочій зоні відсутній, можна вигадати якусь ємність для води або залучити працівника, який поливатиме місце розрізу та диск. Робити це потрібно так, щоб вода не потрапила на інструмент.
Особливості різання бетону болгаркою:

 • Відсутність або мінімальна витрата води.
 • Енергоспоживання невелике.
 • Якщо вибрано мокрий метод різання та болгарка працює від мережі, на об’єкті має бути доступ до 220 В та води.
 • Цей метод є актуальним для різання легкоармованих несучих стін, перегородок завтовшки 7-40 сантиметрів.

Зручну насадку роблять із звичайної пластикової каністри. Також будуть потрібні різак, ємність потрібного розміру, горловина якої за своїм діаметром зістикується зі шлангом пилососа.

Різання бетону без пилу: як різання бетону без пилу: руками

Далі з двох сторін потрібно зробити отвори для можливості легкої зміни напрямку обертання диска. Проріз відповідного розміру роблять під коло, а для монтажу різака прорізають ще один отвір. Акуратно з’єднують шланг із горловиною каністри, далі кріплять перехідним кільцем із хомутом. Болгарку відправляють у кожух, всі елементи надійно приєднують. Отвір, який не використовується, закривають кришкою.

Щоб розріз вийшов рівним, спочатку потрібно нанести розмітку, потім уздовж лінії кріплять дерев’яні бруски. Після цього потрібно зробити неглибокий розріз до 1 см, прибрати обмежувачі, продовжити працювати. Усі маніпуляції потрібно виконувати виключно у респіраторі, захисних окулярах, рукавичках, спецодязі.

Різання бетону стінорізними машинами

Стенорізні машини використовуються для різання бетону в більш масштабних обсягах та складних робіт. Пили дає менше, ніж болгарка, продуктивність та ефективність значно вищі.

Різання бетону без пилу: як пил руками

Особливості різання бетонного моноліту стенорізним інструментом:

 • Діамантове різання даного типу характеризується великою глибиною різу, тому застосовується для промислового вирізування люків/прорізів, інших елементів з важким армуванням у перегородках, стінах, плитах перекриття. Роботи виконуються у мінімальний термін.
 • Для реалізації завдання необхідно забезпечити вільний односторонній доступ від 30-35 сантиметрів.
 • Води на охолодження йде багато (до 15 літрів на хвилину), тому має бути можливість поповнення запасів.
 • Відпрацьовану воду можна збирати штатним пилососом.
 • Для роботи обладнання потрібна мережа змінного струму потужністю 32А та напругою 380В.

Різка бетону швонарізниками

Швонарізчики також досить часто застосовують для подібних завдань. Існують деякі особливості, які бажано вивчити.

Ключові особливості різання бетону швонарізачем:

 • Зазвичай застосовують один із двох видів продуктивного обладнання – бензинове/електричне. Останній варіант вимагає наявності підключення до мережі, бензинові агрегати можуть використовуватись будь-де (у полі, на відкритих майданчиках, для створення деформаційних швів у дорожньому покритті тощо).
 • Потрібно забезпечити подачу охолоджувальної води під великим тиском, що позбавить ризику перегріву та зменшить обсяг пилу.
 • Для бензинових апаратів важливо забезпечити можливість провітрювання припливно-витяжного типу, якщо роботи проводяться у закритому приміщенні.
 • Для електричного обладнання знадобиться підключення до мережі змінного струму 380В.

Різання бетону без пилу: як пиляти руками

Різання бетону канатами

Даний метод використовується рідше, ніж всі перераховані вище, але також актуальний при виконанні певних робіт.

Як ріжуть бетон із застосуванням спеціальних канатів:

 • Для реалізації завдання використовують спеціальний канат та алмазні коронки, а також привід. Різати можна будь-які конструкції без обмеження за товщиною (у тому числі колони, наприклад).
 • Для оптимальної роботи обладнання обов’язково потрібно забезпечити подачу холодної води під великим тиском та мережу напругою 380В.
 • Вартість робіт може бути різною і залежить від таких факторів: вид матеріалу, вид і величина отвору, товщина конструкції.
 • Пилки при використанні даного методу з’являється мінімальний об’єм, шум також створюється невеликий.
 • Різання канатом дозволяє швидко вирізати отвори будь-якої конфігурації з ідеально рівними краями навіть там, де обмежений підхід.

Різання бетону без пилу: як пил руками

Важливо знати

Сучасні виробники пропонують різні моделі обладнання, тому знайти в регіонах певну модель техніки не складе труднощів (як і компанії або фахівців, які швидко і ефективно виконають роботи). Але треба пам’ятати про деякі нюанси.

Про що потрібно пам’ятати при різанні бетону:

 • Стінозрізні машини не застосовують у багатоповерхових будинках панельного типу через ризик затопити нижні поверхи водою. Також не підходить машина для роботи в обмеженому просторі, при необхідності виконати невеликі обсяги різання.
 • Для зниження шуму можна вирізати прорізи частинами (мінімум із 6 частин). Ціна роботи в такому випадку підвищується і залежить від кількості шматків, що вирізуються.
 • Всі отвори/отвори в несучих конструкціях роблять тільки сертифіковані компанії та чітко відповідають правилам.
 • Легалізація люків/прорізів у несучих стінах вимагає звернення до державних органів з наданням повного пакету документів.

Різання бетону без пилу — складне завдання, реалізувати яке можна лише в частковому обсязі. Повністю позбутися пилу дуже важко, але значно зменшити його кількість можна завдяки правильному вибору обладнання та насадок, методу різання, а також застосуванню будівельного пилососу та створенню спеціальних пристроїв для збирання пилу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *