Вс. Июл 14th, 2024

Глибина стрічкового фундаменту-загальна відстань від поверхні грунту до підошви підстави і не варто плутати даний показник з глибиною траншеї, адже котлован може вийти більше за рахунок прокладки в ньому подушки з піску/щебеню. На глибину фундаменту стрічкового типу впливають такі основні фактори, як тип/глибина промерзання грунту, рівень проходження грунтових вод, вага конструкції і т. д.

Сам стрічковий фундамент являє собою залізобетонну конструкцію поперечного перерізу зазвичай прямокутної форми. Даний вид фундаменту дуже міцний, здатний вільно витримати споруду, побудоване з матеріалів з показником щільності від 1000 кг/м3. Застосування стрічки дозволяє основи витримувати серйозну тяжкість стін і перекриттів, забезпечуючи будівлі довговічність і надійність.

Стрічкові фундаменти бувають незаглубленнимі, мелкозаглубленнимі і заглибленими. Кожен тип передбачає свій рівень закладки. Глибина закладення стрічкового фундаменту-основний параметр, який буде впливати на всі інші показники (і на вартість в тому числі). Тому все потрібно вірно розрахувати: щоб, з одного боку, побудувати міцну будівлю, а з іншого – не збільшити безпідставно витрати.

Заглиблення стрічкового фундаменту

Спочатку потрібно визначитися з тим, яким буде стрічковий фундамент: глибина визначається після вибору типу підстави. Для легких споруд каркасного типу, з дерева і пінобетону, невеликих цегляних будівель підійде мелкозаглубленний фундамент, який можна зводити на слабосипучих грунтах. Зазвичай його глибина становить до 70 сантиметрів.

Глубина ленточного фундамента: минимальная и оптимальная

Заглиблений тип підстави проектують для споруд, що зводяться на рухливих грунтах, зі стінами і перекриттями, що мають чималу вагу. Даний тип конструкції також застосовують у випадках проектування будинків з підвалом. Глибина стрічкового фундаменту для будинку в такому випадку складе показник глибини промерзання грунту плюс 20-30 сантиметрів. Під внутрішні стіни допускається закладати підставу меншої глибини.

Для опалювальних споруд допускається розраховувати, на скільки заглиблювати стрічковий фундамент, без урахування рівня промерзання грунту. Але тоді завершувати всі будівельні роботи потрібно до закінчення теплого сезону або ж задуматися про заходи, що протидіють промерзання грунту, які будуть актуальні в процесі проведення робіт.

Мінімальний показник глибини стрічкового фундаменту заглибленого типу для неопалюваного будівлі становить:

середньостатистичний показник рівня промерзання грунту + 10% + 20-30 сантиметрів; для будови опалювальних – зменшення значення на 20-30%. Якщо передбачається облаштовувати підвал, всі вимірювання виконують від його статі.

Вирішуючи, на яку глибину копати на піщаних і сухих грунтах, варто врахувати, що за нормативами допускається заглиблювати вище лінії промерзання грунту. Але тільки за умови, що підошва підстави розташовується до рівня землі не ближче 50-60 сантиметрів. За умови Близького проходження грунтових вод і необхідності в більшій глибині Стрічковий цегляний фундамент не застосовують. На сільнопучіністих і глубокопромерзающіх грунтах від будь-якого типу стрічкового фундаменту для будинку взагалі бажано відмовитися.

Варто пам’ятати, що фундаменти будівлі основного і всіх прилеглих до нього прибудов повинні проходити на єдиній глибині. Якщо ж є різниця в навантаженнях на фундамент, допускається різниця глибини закладки. В такому випадку по всій довжині підстави роблять уступи висотою 30-60 сантиметрів з косими кутами будь-якої величини, які покликані з’єднувати частини конструкції на різних рівнях.

Фактори, що впливають на глибину закладки фундаменту

Коли проектується стрічковий фундамент, глибина закладення грає основну роль, тому параметр потрібно прораховувати з особливою ретельністю. Чим вище буде знаходитися підошва підстави, тим меншими будуть витрати за рахунок зменшення обсягів бетонного розчину для заливки. Але економія на якості неприпустима, тому враховувати потрібно все.

Глубина ленточного фундамента: минимальная и оптимальная

Прораховуючи, на яку глибину робити стрічковий фундамент, беруть до уваги такі основні фактори: межа промерзання грунту, близькість проходження грунтових вод, точно певний тип грунту на ділянці. Також бажано враховувати клас будови, планований термін служби, чутливість конструкції будівлі до впливу нерівномірних осад, загальний рельєф ділянки.

Верхні шари грунту можуть володіти сильною сжимаемостью, змінювати властивості по погоді. У таких випадках фундамент зі стрічки повинен бути заглиблений в стійкі несучі грунти, незалежно від глибини їх проходження.

Типи грунту по впливу на міцність фундаменту:

 • Гравелістние Піски середньої / великої крупності, великоуламкові породи з домішками піску, скельні грунти
 • Пилуваті, дрібні Піски
 • Різного типу супіски
 • Глини і суглинки, великоуламкові породи з домішками глинистого заповнювача

Навіть за умови заглиблення фундаменту істотно нижче рівня промерзання захист від впливу обдимання грунту при морозі не гарантована. Якщо промерзає шар не тисне на підошву підстави, він може впливати на стіни, що враховує розрахунок глибини закладення.

Способи зменшення впливу промерзає грунту на конструкцію:

 • Створення ковзного шару по бічній поверхні фундаменту з матеріалу з мінімальним коефіцієнтом тертя
 • Заливка підстави в трапецієподібній формі з виконанням звуження догори
 • Захист грунту біля фундаменту екранами і системами проти перезволоження
 • Засипка пазух конструкції фундаменту непучиністой грунтом

Замислюючись про те, якої глибини повинен бути стрічковий фундамент, в якості основного завдання слід виділяти визначення оптимальної глибини, де несучий шар грунту з підстилаючими шарами зможе дати рівномірну осадку будівлі, яка не перевищить допустимі показники.

Визначення величини заглиблення фундаменту

Вибір глибини для закладки фундаменту починається з розрахунку глибини промерзання землі на ділянці при обліку режиму опалення. Обчислення проводять з використанням формули:

Df = k × Dfn, тут:

 • Dfn-нормативний показник глибини промерзання
 • Df-розрахунковий показник глибини промерзання
 • Kn-коефіцієнт, що співвідноситься з режимом опалення будівлі (по Сніпу 2.02.01-83)

Потім визначають властивості грунту безпосередньо на місці закладки підстави. Досить викопати шурф і взяти зразки грунту.

Глубина ленточного фундамента: минимальная и оптимальная

Грунт можна вибрати навіть після самостійного (але ретельного) вивчення в полі. Досить взяти землю в долоні, розім’яти, скачати шнуром, спробувати зробити з нього кільце і подивитися на результат: ціле кільце говорить про глинистому грунті, розпадається – про суглинку, розсипається в процесі згортання – грунт, швидше за все, з супіски. Але найоптимальніший метод-звернутися до фахівців.

Потім визначають, на якій глибині проходять грунтові води – для цього бурять отвір глибиною до 3 метрів, опускають в нього трубу з металу або пластику, вимірюють рівень води в різну пору року – тут важливо зрозуміти, чи здатна вода піднятися вище 2 метрів до рівня промерзання землі.

Отримані дані дозволяють визначити, якої глибини робити стрічковий фундамент. Зазвичай для обчислень використовують таблицю 2 СНиП 2.02.01-83. За умови, що рівень грунтових вод розташований на 2 (і більше) метра нижче межі промерзання землі, фундамент закладають на певну глибину відповідно до типу грунту.

Оптимальна глибина фундаменту:

 • Гравелисті, середні / великі Піски-50 сантиметрів
 • Дрібні Піски, супіски-мінімум 50 сантиметрів
 • Суглинки, глини, грунти великоуламкові-мінімум 0.5 Df

У разі, коли грунтові води розташовані ближче 2 метрів до межі промерзання Df, підстава проектують на глибині мінімум величини DF.

Способи зменшення необхідної глибини фундаменту

Бувають випадки, коли є сенс знижувати витрати на закладку підстави на велику глибину. Так, якщо глибина стрічкового фундаменту для одноповерхового будинку з піноблоку не надто велика, то серйозні важкі будови часом вимагають величезних витрат, які забудовники намагаються зменшити.

Найбільш радикальний метод-повна заміна грунту пучинистого на непучинистий: просто риють котлован, значно більший проектних розмірів, доходячи до місця нижче межі промерзання. Грунт вибирають, замінюють його піском, ретельно трамбують. Земляні роботи масштабні, але зате забезпечують надійний результат.

Глубина ленточного фундамента: минимальная и оптимальная

Можна сконструювати вимощення для зниження глибини промерзання землі і перешкоджання її перезволоження. Вимощення-це бетонні майданчики, які проходять під стіни будинку і мають ухил до 10 градусів. Їх ширина вибирається відповідно до грунтом, розмірами схилу даху. Так, для просадних грунтів досить спроектувати вимощення шириною до метра.

Можна знизити рівень вод під об’єктом завдяки облаштуванню кюветів з відведенням води, виконаних по ухилу рельєфу. Конструкції добре працюють і відводять воду під час танення снігів, злив. Якщо рівень грунтових вод на ділянці підвищений постійно, роблять серйозні дренажні системи.

Зменшити глибину промерзання грунту можна шляхом укладання під вимощення спеціального фундаменту, зробленого з пінополістирольних плит. Так, якщо взяти плити товщиною до 5 сантиметрів, вдасться зменшити промерзання грунту до глибини в 30 сантиметрів.

Якщо будується не дуже масивний будинок з дерева, можна встановити фундамент безпосередньо в промерзає шар. За умови якісного армування і закладки вище межі пролягання вод фундамент перерозподілить нерівномірні навантаження і виступить в якості єдиної монолітної конструкції.

Таким чином, в моменти спучування грунту в одній із зон під підставою конструкція не деформується, а піднімається, але вага будівлі тримає і забезпечує збереження площині фундаменту. Обов’язково виконують підсипку підстави гравієм і піском з метою згладжування нерівномірного обдимання грунту. У той час, як рама із залізобетону забезпечить розподіл навантажень по периметру і не дозволить конструкції покоситися.

Теплоізоляція мелкозаглубленного стрічкового фундаменту

Коли проводиться вибір глибини для закладки підстави, слід подумати про теплоізоляції, особливо якщо мова йде про мелкозаглубленном типі. Щоб не дати Землі промерзати під підставою і уникнути зрушень грунту.

Для теплоізоляційного шару використовують екструдований пінополістирол, який у волозі не деформується і не розкладається. Властивості теплоізоляції підвищуються пропорційно товщині матеріалу. Так, лист товщиною в 2.56 сантиметра забезпечує опір теплопередачі, ідентичне 120 сантиметрам грунту. Тобто, матеріал умовно збільшить глибину фундаменту на 120 сантиметрів.

Глубина ленточного фундамента: минимальная и оптимальная

Якісна вертикальна і горизонтальна ізоляція дозволяє забезпечить міцність і надійність будови, навіть якщо закладається фундамент навіть на глибині до 40 сантиметрів.

Глибина стрічкового фундаменту-дуже важливий параметр, який повинен прораховуватися за технологією, з урахуванням основних факторів і показників. Лише в такому випадку вдасться побудувати довговічне і надійне будівлю.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *