Чт. Апр 25th, 2024

Бетонний ростверк протягом багатьох років використовується в промислових технологіях, але в приватному малоповерховому будівництві стає популярним лише зараз. Ростверк з бетону являє собою каркас, верхню частину пальового або стовпчастого фундаменту, покликану об’єднати в єдину монолітну конструкцію всі елементи.

Фундамент на бетонних палях з ростверком виходить більш міцним і надійним, витримує серйозні навантаження. Зазвичай ростверк виконують в форматі плити або стрічки. Плити об’єднує головки паль, стрічка – лише ті палі, що знаходяться поруч. У конструкції фундаменту з ростверком використовують армовані буроналивні палі перетином 25-40 сантиметрів, які опускають на глибину 1.6-3 метри і розташовують на відстані один від одного в 1-2 метри. Ростверк може бути монолітним або збірним.

Бетонный ростверк: виды, технология, назначение

Бетонний ростверк по гвинтових палях володіє двома основними перевагами – стійкістю до видавлює силі і міцністю бетону, виключаючи прогин при великих навантаженнях. Підходить для будівництва будинків з піноблоку, цегли, газосилікату, будь-яких непластичних матеріалів. Крім того, ростверк використовується у випадках, коли: потрібно зробити більш естетичним цоколь, утеплити простір під будівлею, прокласти під ним комунікації, побудувати паркан.

Не можна встановлювати бетонний ростверк на палях гвинтових на текучих грунтах, на глибоких торфовищах, в скельних підставах. На кам’янистих грунтах краще встановлювати гвинтові палі з литим наконечником.

Бетонный ростверк: виды, технология, назначениеБетонный ростверк: виды, технология, назначение

До початку пристрою ростверку

Перед тим, як монтувати гвинтові палі з ростверком з бетону, потрібно все підготувати і прорахувати. Розмітку здійснюють за розрахунками і з рулеткою. Заздалегідь готуються сталеві прути для армування в потрібній кількості, щити для монтажу опалубки. Може знадобитися болгарка (для різання арматури), Інший інвентар та інструмент для проведення робіт.

Щоб працювати було зручніше, опалубні щити і кріплення краще розсортувати по маркам, розмірами. Всі інші пристосування і матеріали ті ж, що потрібні для будь-яких робіт із залізобетоном. Перш, ніж встановлювати гвинтові палі з бетонним ростверком, необхідно виконати ряд заходів (за стандартом).

Що потрібно зробити перед установкою ростверку:

 • Скласти акти приймання підстави фундаментів за схемою.
 • Визначити місця складування, шляхи руху механізмів, укрупнення сіток арматури, опалубки, підготувати всі інструменти і оснащення до роботи.
 • Повинні бути завершені піщана і бетонна підготовка під ростверк.
 • Облаштовано тимчасове освітлення об’єкта, підключення апаратів.
 • Відзначити на поверхні місця монтажу опалубки для заливки.

Типи і призначення ростверків

Конструкція ростверку може бути різною в залежності від призначення, типу, функцій.

Види ростверків за типом використовуваного матеріалу:

 • Дерев’яний-обв’язка виконується з покладених на оголовки паль брусів.
 • Бетонний-використовується для створення самих великовагових конструкцій, де в ролі опори будівлі виступають бетонні балки, правильно пов’язані зі палями в монолітний каркас.
 • Металевий-ростверк являє собою каркас, виконаний з приварених до оголовків гвинтових паль металевих балок.

Бетонный ростверк: виды, технология, назначениеБетонный ростверк: виды, технология, назначение

Окремо варто згадати пальовий кущ-для цього виду ростверку характерно використання декількох паль, скріплених у верхній частині між собою. Вони працюють разом у вигляді своєрідних «пучків», занурюються в грунт поруч один з одним для ефективного прийняття і розподілу точкового навантаження або навантаження від Колон. Зазвичай такий тип стрічкової конструкції ростверку використовують в енергетичному і промисловому будівництві. У приватному будівництві своїми руками зазвичай виконують бетонний ростверк.

Стрічкові фундаменти з ростверками

Даний тип фундаменту стає надійною і міцною опорою для спорудження. Конструкція з стрічковим ростверком може бути реалізована двома способами – одну технологію використовують вище рівня грунту, іншу – в процесі створення гратчастої конструкції, яка покликана брати на себе певну частину навантаження.

Зазвичай стрічкові фундаменти з ростверком облаштовують на територіях зі складним рельєфом, на схилах, так як вибір конструкції дозволяє зробити підставу надійним, але не вимагає залучення спецтехніки, складних проектувальних робіт, ідеально підходить для будівництва будівель з полегшених матеріалів.

Щоб реалізувати даний тип пальово-гвинтових конструкцій, знадобиться подбати про кілька моментів: обов’язкове засипка піску шаром в 30 сантиметрів під бетонний каркас, потрібно виконати гідроізоляцію опор і решітки (з руберойду, поліетиленової плівки або азбоцементних труб), важливий ретельний розрахунок кроку і кількості паль, товщини ростверку, інших параметрів.

Бетонный ростверк: виды, технология, назначение

Для забору

В даному випадку переслідують завдання забезпечення повноцінного захисту конструкції огорожі, яку не може виконати звичайний плоский паркан. Проектування ростверку для забору мало чим відрізняється від аналогічної конструкції для фундаменту будинку – функції, матеріали, проект ідентичні.

Для пальового підстави

Стовпчастий фундамент з ростверком облаштовується для певних конструкцій будівель, гарантуючи потрібні параметри жорсткості і ваги каркаса. Щоб опорні колони не падали, виконують обв’язку монолітним дерев’яним, металевим або залізобетонним поясом.

Схеми пальового підстави споруд:

 • Стовпи, що спираються на насип з щебеню без заглиблення в грунт. Підстава будинку виходить жорстким, вдається виключити просідання.
 • Заглиблення в грунт колон з навісним поясом – Найпоширеніша схема пальових фундаментів.
 • Без ростверку-актуально для зведення невеликих будівель.

Види по розміщенню

Відповідно до розміщення ростверку щодо рівня землі є кілька варіантів його конструкції. Вибір конкретного проекту здійснюють відповідно до вимог до основи, особливостями території, майбутньої будівлі.

Високий

Високий ростверк знаходиться на 25 сантиметрів і більше над поверхнею грунту. Завдяки такому варіанту вдається домогтися додаткової вентиляції підлоги і виключити ризик появи вогкості і цвілі. Піднесення ростверку над землею дозволяє регулярно оглядати стан фундаменту, виконувати ремонт вчасно.

Підпільний простір можна використовувати для зберігання інструменту, садового інвентарю, інших речей. Основний недолік даного типу ростверку-відсутність можливості створити повноцінне підвальне приміщення.

Підвищений

Підвищений ростверк найпопулярніший в будівництві, знаходиться на рівні грунту. Підставою під стрічку виступає піщано-гравійна подушка товщиною в 10-15 сантиметрів, для її спорудження видаляють потрібний обсяг грунту, замінюючи його на гравій. Таким чином вдається облаштувати противопучинистую подушку, яка не дає грунту підніматися при морозі.

Подушка з гравію знижує рівень вологості в грунті, не дозволяє під фундаментом накопичуватися воді. Основний плюс даного типу ростверку-відсутність між грунтом і перекриттям продувається простору, що значно покращує теплозберігаючі характеристики.

Заглиблений

Такий ростверк знаходиться нижче рівня землі, в спеціальній траншеї, куди встановлюються палі, монтується опалубка з подальшою заливкою бетонним розчином. Приміщення на такому фундаменті виходить довговічним, надійним, з прекрасними теплозберігаючими властивостями.

Свайно-ростверкові фундаменти

Вибір технології зведення свайно-ростверкового фундаменту залежить від багатьох факторів. Певну роль відіграє врахування особливостей конструкції, марка бетону для ростверку, використовувані матеріали і технології.

Технологія ростверку з буронабивними палями

Підстава з ростверком на палях буронабивних повинно виконуватися обов’язково при будівництві на схилах, нерівному рельєфі, грунтах нестійкого типу. Це хороший вибір при зведенні невеликих будинків і будівель середніх масштабів. Буронабивні фундаменти з ростверком володіють більш високою несучою здатністю в порівнянні з стрічковими і монолітними підставами, обходяться значно дешевше.

Буронабивні палі витримують навантаження до 1500 кілограмів. Шар гідроізоляції виконується для кожної палі з двох шарів руберойду або Толі, фіксується обов’язково в промерзає шарі грунту. Гідроізоляція захищає бетон від деформацій і знижує тиск грунту на опори.

Бетонный ростверк: виды, технология, назначение

Основні плюси фундаменту на буронабивних палях:

 • Установка в будь-якому типу грунту
 • Збереження навколишнього ландшафту
 • Відсутність впливу динамічних сил на сусідні будівлі
 • Розташування нижче рівня промерзання грунту
 • Можливість монтувати під будівлі з цегли, дерева, каркасного типу
 • Низька вартість
 • Швидкість монтажу

Стовпи встановлюються, їх верхівки обрізаються під один рівень, об’єднуються цільним поясом. Такий ростверк дає можливість рівномірно розподіляти тиск ваги конструкції на всю основу. Мінусом ростверку з використанням буронабивних паль є наявність простору між грунтом і підлогою, внаслідок чого фундамент потрібно утеплювати (а це додаткові витрати часу, сил, коштів).

Ростверк на гвинтових палях

Перевага даного типу фундаменту-те, що для його установки не потрібно здійснювати Земляні роботи. Підходить ростверк на гвинтових палях для будівництва будівель на рухливих і глинистих грунтах. Після установки опор зрізаються їх оголовки під рівень і здійснюється монтаж гратчастого пояса.

Варіант монтажу монолітного бетонного або залізобетонного підстави для гвинтових паль практично не використовується, так як такі опори зазвичай роблять для легких будівель. Найчастіше металева конструкція ростверку виконується з швелера або куточка з металу. До установки ростверку на оголовки гвинтових паль приварюють металеві майданчики з розміром, що дозволяє виконувати корекцію осьового зміщення опор. Потім куточком або швелером обв’язують все палі, створюючи надійну і міцну конструкцію.

Створення свайно-ростверкового фундаменту своїми руками

Спорудження свайно-ростверкового фундаменту цілком можливо зробити своїми руками. Для будівництва невеликих будівель (Альтанки, дачні будиночки) вибирають ростверк на стовпчастому підставі, пальовий варіант підходить для будівель постійної експлуатації. Роботи найкраще виконувати в кінці весни, на самому початку літа або ранньої осені. Спочатку готують майданчик, очищаючи від рослинності і сміття, потім реалізують подальші етапи виконання робіт.

Попередньо потрібно підготувати матеріали та інструменти, замовити бетон класу міцності В17.5-22.55 або закупити інгредієнти, з яких він буде приготований в бетономішалці. Під майбутню обв’язку в разі необхідності потрібно підсипати гравій або дрібний щебінь.

Опалубка

Опалубка монтується вище на 10 сантиметрів, ніж висота стрічкового ростверку. Опалубку роблять з дерев’яних щитів або дощок достатнього рівня міцності для того, щоб не тріснути і не розійтися під вагою бетону.

Як виконується армування

Збірно-монолітний ростверк обов’язково повинен армуватися. Для армування вибирають сталеві прути перетином 12-18 міліметрів, глибина залежить від проекту, але сітку закладають рівномірно, з кроком в 15-30 сантиметрів. Обв’язка монтується по всьому периметру підстави стрічки.

Бетонный ростверк: виды, технология, назначение

Дріт нарізають заздалегідь, каркас встановлюється в змонтовану опалубку, там пов’язують з арматурою паль максимально жорстко. У проступає над рівнем грунту верхній частині паль свердлять отвори, через них пропускають заставні, до них кріплять поздовжні хлисти арматури. Сталеві прутки заводяться всередину паль, хлисти пов’язують між собою, з верхніми хлистами. Всередину паль арматура укладається шаром в 2-3 прутка.

Бетон

Заливка бетону здійснюється рівними горизонтальними шарами, товщина яких повинна становити 10-15 сантиметрів. Після заливки кожен шар послідовно трамбується віброінструментом, потім лише заливається наступний.

Рівень бетонної основи повинен бути вище верхнього краю палі, стовпи після заповнення опалубки повинні виявитися всередині моноліту з бетону, як нижні прутки армокаркаса. В процесі заливки спочатку заповнюють внутрішній простір паль, вібрують металевими трубами. Простір між краями опалубних щитів заповнюють в якості заключного етапу.

Для заливки ростверку підійде марка бетону М300 або М350.

Ростверк: погода і температурно-вологі умови

Пристрій ростверку здійснюється в жарку погоду, безвітряну бажано, без опадів. Прямі сонячні промені потрапляти на поверхню теж не повинні. Якщо температура повітря негативна, бетону потрібно забезпечити мінімальні втрати тепла на всіх етапах – від приготування до укладання. Якщо роботи виконуються на рухливих грунтах, землю спочатку прогрівають до плюсової температури, захищають від промерзання.

Розбирання опалубки

Після завершення заливки бетону опалубку демонтують, спочатку знімаючи кріплення і розпірки, лише після цього дошки. Опалубні щити повинні легко відходити від застиглого моноліту, якщо ж такої ситуації не спостерігається, це говорить про те, що розчин ще не застиг і потрібної міцності не набрав.

Бетонный ростверк: виды, технология, назначение

Сушка і догляд

Коли залитий бетонний ростверк, потрібно забезпечити правильний догляд за монолітом. Конструкція надійно захищається від сонячних променів, вітру, опадів. Поверхня накривають поліетиленовою плівкою, періодично зволожують водою, якщо температура повітря перевищує позначку в +22С.

Гідроізоляція

Бетонний ростверк повинен бути гідроізольований, особливо актуально це при спорудженні свайно-ростверкових фундаментів заглибленого типу. Також бажано ізолювати від вологи підвищені ростверки.

Варіанти гідроізоляції:

 • Проникаюча-спеціальний розчин з прекрасними адгезійними характеристиками покриває фундамент.
 • Обмазувальна-обв’язку покривають бітумною мастикою.
 • Напилювана-рідкі склади з високими водовідштовхувальними властивостями наносять за допомогою пульверизатора.
 • Рулонна-стрічку обмазують мастикою, зверху кладуть рулонний матеріал.

Вибір методу і матеріалу для гідроізоляції залежить від типу грунту, рівня грунтових вод, виду ростверку, фінансових можливостей та інших факторів.

Утеплення ростверку

Теплоізоляція дає можливість перешкоджати втраті тепла через основу будівлі. Утеплювачем для ростверку можуть виступати пінополіуретанові склади (напилюються), екструдований пінополістирол, пінопласт в плитах і т.д. мінеральну вату не застосовують, так як вона вбирає вологу і швидко руйнується.

Вибираючи теплоізоляційний матеріал, враховують такі вимоги: теплопровідність мінімум 0.035 Вт / мк, водопоглинання максимум 4%, хороший рівень звукоізоляції, стійкість до агресивних середовищ і гризунів.

Плити кріплять до нижньої і верхньої частин ростверку дюбель-цвяхами або клеєм, зверху встановлюють армуючу сітку, штукатурять або обробляють іншим методом. Обов’язково виконується вимощення для збереження герметичності і відведення вологи від фундаменту.

Бетонний ростверк-прекрасний варіант пристрою фундаменту, актуальний в будівництві самих різних будівель на різних ландшафтах. За умови правильного вибору матеріалів і дотримання технології монтажу всі роботи цілком можливо виконати самостійно, забезпечивши якісне, надійне і міцне, підстава.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *