Чт. Апр 25th, 2024

Зміст

Для зведення надійного будинку потрібно спорудження міцного фундаменту. Бетон, як головна складова будь-якої споруди, забезпечує необхідну стійкість до механічних впливів, водонепроникність, отже, підвищує довговічність споруди і її основи. Тому правильний розрахунок і підбір марки дозволяє облаштувати якісний фундамент. Нижче розглянуті основні моменти підбору категорії для спорудження основи житлового будинку.

З чого складається бетонний фундамент?

Склад інгредієнтів в бетоні для основи в приватному будинку включає воду, цемент, пісок, щебінь або гравій. Фракційне вміст піску має складатися з частинок розміром 1,2—3,5 міліметрів, але не дрібніше. Компонент повинен бути очищеним від мулу і глини. Однак допускається вміст домішок до 5%. В іншому випадку знизиться міцність бетону.

Крупність гравію або щебеню варіюється між 1 і 8 сантиметрами. Матеріал також повинен бути очищеним. Цемент вибирається з представлених нижче категорій:

 • портландцементу, придатного для будівництва будь-яких будівель на монолітному фундаменті;
 • шлакопортландцементу, що відрізняється підвищеною вологостійкістю, але нестійкістю при низьких температурах і малою швидкістю набору міцності;
 • пуццоланового портландцементу, призначеного для спорудження фундаментів при близькому заляганні грунтових вод або в умовах підвищеної вологості, для зведення підводних і підземних будівель, але на повітрі втрачає властивості і дає сильну усадку;
 • швидкотвердіючих похідних категорій перерахованих вище сумішей, які скорочують готовому бетону термін дозрівання.

Класичний розчин для основи приватного будинку складається з 80% фракційного наповнювача (піску, щебеню або гравію) і 30% в’яжучого речовини (цементу з водою).

Вибір сорту бетону за показниками міцності

Марка бетона для фундамента частного дома: выбор сорта и пропорции

Таблиця міцності бетону.

Марка цементу вказується по параметру міцності на стиск і в 1,5—2 рази більше відповідної категорії одержуваного з нього матеріалу. Міцність на стиск визначається у випробуваннях і відображає величину навантаження, яку здатний витримати бетон, не руйнуючись при тривалому механічному впливі. Параметр дозволяє вибрати суху суміш для основи будинку з урахуванням майбутньої навантаження в залежності від матеріалу стіновий кладки з перекриттями, включаючи атмосферні фактори, такі як сніг.

Допускається використання:

 • бетону низької марки, при цьому потрібна додаткова гідроізоляція з рулонних або обмазувальних матеріалів;
 • бетонних сумішей середньої міцності, але додатково потрібна хімічна затравка добавками для підвищення характеристик;
 • високомарочних бетонних розчинів з високою водонепроникністю, але потрібен облік їх швидкої схоплюваності;
 • спеціальних сумішей для зведення гідротехнічних будівель.

Вибір сорту сухої суміші з урахуванням стінових матеріалів і якості грунту

У приватному житловому будівництві для кладки фундаменту рекомендується використовувати:

 • клас М200 при зведенні легких дерев’яних, панельних будинків з полегшених блокових матеріалів;
 • М250 підходить для спорудження основи одноповерхового цегляного будинку з перекриттями з бетонних плит;
 • М300 застосовується під фундамент цегляних двоповерхового і триповерхового будинків.

Крім матеріалів стін, потрібен облік якості грунту при виборі марки сухої суміші. Перераховані вище суміші підходять для піщаних і скельних порід, де вода знаходиться нижче точки замерзання грунту. Для рухливих грунтів з грунтовими водами рекомендується брати марку з більш високою міцністю. На хороших грунтах для облаштування класичного стрічкового заглибленого стрічкового фундаменту досить марки М200. Якщо використовується незаглиблена технологія заливки основи під будинок, рекомендується бетон підвищеної міцності.

Вибір сорту сухої суміші за типом майбутньої основи під будинок

Марка бетона для фундамента частного дома: выбор сорта и пропорции

Вибір марки бетону залежить від фундаменту будинку.

При відсутності грунтових вод, середньому зміцненні арматурою, для спорудження стрічкового фундаменту під дерев’яні будинки рекомендується брати бетон М200. При цих же умовах, але для цегляних одноповерхівок потрібно марка М250. А ось для триповерхових будинків з фундаментом зі стрічок потрібно бетон М300.

При наявності грунтових вод для кладки фундаментів з плит і стрічок беруться розчини М350 і вище. В якості заповнювача рекомендується використовувати тільки обмілованний гравій. Для облаштування буронабивних паль застосовується 200-й і 250-й бетон. Він придатний для невеликих приватних будинків і дач. Їх міцності досить, якщо витримати пропорції замісу в точності з вимогами. При цьому повинен вийти однорідний розчин, якому потрібна якісна трамбування вібрацією. Це дозволить підвищити не тільки міцність цих марок, але і морозостійкість з вологонепроникністю.

Інші характеристики

Щоб вибрати бетон, крім міцності, якості грунтів, матеріалів стін, слід враховувати інші характеристики:

 • Умови будівництва та експлуатації.
 • Морозостійкість. Параметр враховується, якщо фундамент заливається в неопалюваному будинку, наприклад, в приватних дачах тимчасового проживання. Також цю величину враховують при спорудженні фундаментів і вимощення з утепленням по периметру будинку.
 • Водонепроникність. Склади з цим параметром, рівні W2, W4, рекомендуються для укладання фундаменту на добре дренованих грунтах при відсутності грунтових вод. Клас W6 підходить для фундаментів на підтікають грунтах. Інші категорії водонепроникності (W8, W10) практично не використовуються для приватних будинків.
 • Легкоукладальність. Ця величина визначає комфортність роботи з бетоном. Для заливки фундаменту рекомендується матеріал з параметром П2. Якщо проводиться часте армування, допускається застосування сорту П3. Категорія бетонів П1 також допускається до використання, однак для цього буде потрібно якісне провібрування кладки для її опади і досягнення високої однорідності.

Пропорції і змішання компонентів

Марка бетона для фундамента частного дома: выбор сорта и пропорцииПри розрахунку пропорції компонентів бетонної суміші важливо враховувати, що береться:

 • щебінка або колотий гравій середньої фракції;
 • морський пісок (допускається звичайний очищений кар’єрний);
 • водопровідна вода;
 • цемент більш високої марки, ніж сорт одержуваного бетону;
 • різні добавки, обрані в залежності від необхідних якостей готового фундаменту.

Пропорції бетону дорівнюють відношенню однієї частини цементу до декількох аналогічним частинам піску, щебеню (гравію) і води. Кількість компонентів суміші залежить від міцності марки цементу і одержуваного з нього бетону для основи будинку. Для приготування не обов’язково використовувати точні ваги, допускаються виміри в 10-ти літрових відрах.

Вміст води визначається маркою в’яжучого речовини і вологістю піску, гравію (щебеню).

Популярним співвідношенням основних компонентів для приготування суміші, призначеної для заливки звичайної основи під приватний будинок, є (частини, взяті в відрах): 1 ст.цементу і води, 3 ст. піску, 4-4,5 ст. щебеню.

При спорудженні будівель на монолітних фундаментах слід використовувати якісну техніку, достатню кількість підсобних працівників. Заміс в бетономішалці краще проводити не в класичній послідовності — спочатку суха суміш, потім вода. В цьому випадку можливе залипання піску на стінках змішувача. Тому рекомендується відразу налити більшу частину необхідної кількості води, потім закинути цемент, після — пісок з гравієм (щебенем).

Звичайно, М400 краще підходить фундаменту. Однак така основа під будинок вийде занадто дорогою. Використовувати допускається категорію М200 на хорошому арматурному каркасі. Коли фундаменти заливаються при мінусовій температурі, важливо забезпечити підігрів бетонного розчину з утепленням після кладки.

Більш рідкий бетон під основу будинку легше вирівнювати і з ним зручніше працювати. Однак надлишок води може привести до порушення структури майбутнього моноліту з втратою міцності. Нестача води викличе труднощі з вирівнюванням і перевезенням бетону. Тому параметр в’язкості суміші повинен бути середнім за величиною.

Висновок

Для вибору матеріалу для основи приватного одно-або двоповерхового будинку потрібно розрахувати вагу споруди, визначити запас міцності з урахуванням можливих похибок і неточностей при будівництві, з’ясувати глибину залягання грунтових вод, врахувати вплив грунту на заливається фундамент.

Важливо точно розрахувати кількість основних компонентів бетонної суміші, в іншому випадку їх може не вистачити або утворюється надлишок. Спершу окремо прораховуються витрати матеріалів під плити, смуги фундаменту, стовпи та інші компоненти. Отримані цифри підсумовуються і множаться на коефіцієнт усадки покладеного бетону з відповідними марками. Цю величину можна взяти з паспорта. При використанні арматури враховується займаний нею обсяг в опалубці. Отриманий обсяг бетону ділиться на коефіцієнт 1,05, а отримане значення округляється до більшого.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *