Вс. Июл 14th, 2024

Будинки з арболита з кожним днем стають все більш популярними через таких очевидних переваг, як порівняно невисока вартість, прекрасне теплозбереження, простий і легкий монтаж і т.д. Арболит об’єднує два найкращих матеріалу для будівництва житлових будинків – дерево і бетон, нівелюючи їх недоліки і зберігаючи основні переваги.

Арболит-матеріал, вироблений на основі деревної тріски певних порід (у складі близько 85-90%), вимоченої попередньо в спеціальних просоченнях, і високоякісного бетону, який виступає в’язким і упрочнителем. Створюється і тестується арболит по ГОСТу 19222-84.

На сучасному ринку представлений дуже широко, тому відшукати матеріал високої якості в Москві і регіонах не складе труднощів.

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Переваги і недоліки

Арболит ще називають древобетоном. Завдяки своїм позитивним властивостям арболит становить конкуренцію більш звичним будівельним матеріалам, але через особливості не застосовується в окремих випадках. Так, наприклад, не вдасться виконати будівництво будинку з арболита в умовах підвищеної вологості, не зводять будівлі з нього великої поверховості.

Основні переваги арболита:

 • Теплопровідність на рівні 0,07 – 017 Вт/м2-відповідає коефіцієнту легких ніздрюватих бетонів, дозволяє в багатьох випадках обійтися без утеплення.
 • Екологічність і безпека – за умови дотримання технології виробництва матеріал не представляє ніякої небезпеки для здоров’я і життя людей, не виділяє токсинів в повітря.
 • Високий рівень звукоізоляції-максимальний захист від шуму з вулиці і непропускання звуків зсередини назовні.
 • Хороша паропроникність-стіни дихають, в приміщенні створюється оптимальний мікроклімат. Але цей позитивний момент перетворюється в недолік там, де відзначені низькі температури і високий рівень вологості.
 • Мала вага блоку-менше навантаження на фундамент і легкість монтажу без необхідності залучати спеціальну техніку.

Дом из арболита - строительство дома своими руками

 • Великий розмір і точна геометрія – побудувати будинок з арболита своїми руками можна просто і швидко.
 • Проста обробка-блоки легко пиляються, ріжуться, в них добре входять цвяхи, кріплення і т. д.
 • Висока міцність на вигин-при будівництві невисоких легких будівель можна обійтися без армування.
 • Низький рівень горючості-блоки стійкі до вогню, що підвищує безпеку експлуатації.
 • Відсутність гнилі і цвілі (що часто властиво дерев’яним будинкам), гризунів – завдяки тому, що дерев’яна тріска розташована в оболонці з бетону і не схильна до негативних впливів.

Дом из арболита - строительство дома своими руками
Деякі недоліки арболіту:

 • Важливість дотримання технології виробництва і використання тільки якісних матеріалів – при спробах виробника заощадити на бетоні або трісці арболит втрачає міцність, стійкість до впливів, інші параметри.
 • Високий рівень вологопоглинання-обов’язкове внутрішня / зовнішня обробка, в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості (кухня, ванна, туалет) потрібно додатково використовувати пароізоляційні матеріали.

Проектування

Перед створенням проекту важливо визначити склад і особливості грунту, щоб закласти правильний фундамент. Потім визначаються з формою будинку, оптимальною товщиною стін, тепловою ізоляцією, місцями розташування дверей і вікон, іншими параметрами. Після того, як створений проект, розраховують вид і потрібні обсяги будівельного матеріалу.

Багато що залежить від регіону – так, в Сочі буде досить товщини стін в 20 сантиметрів, а в Омську потрібно робити мінімум 50 сантиметрів.

Всі стандартні проекти житлових будинків площею 100-150 квадратних метрів адаптують під Регіон будівництва (грунт, клімат і т.д.). Зазвичай це будинки одно / двоповерхові, з гаражем або мансардою, цокольним поверхом.

Технології зведення споруди:

 1. Будівництво будинку з арболітових блоків-використовуються вже готові блоки, зроблені самостійно або придбані за заводі, в магазині будматеріалів.
 2. Заливка монолітного будинку-з монтажем незнімної опалубки і заливкою розчину в неї. Технологія відрізняється тільки за методом зведення стін, всі інші етапи проводяться аналогічно.

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Особливості зведення-покрокова інструкція

До того, як починати будівництво з арболита, необхідно приділити увагу вибору якісного матеріалу або ознайомитися з особливостями виробництва блоків своїми руками. Як правило, зроблені в заводських умовах блоки володіють кращими характеристиками, тому перший варіант краще.

Арболит використовується в будівлях висотою максимум 7 метрів (на 2-3 поверхи), якщо планується більше поверхів, є сенс подумати про колони, опорні стовпи або інші елементи, які зможуть взяти частину навантаження на себе.

Дом из арболита - строительство дома своими руками
Як вибрати якісний древоблок:

 • Ціна-повинна бути в оптимальних межах, занадто дешеві блоки часто виробляють кустарним методом.
 • Однорідність і наповненість блоку – тріска однієї фракції, покладена щільно, не пухка структура.
 • Геометрія-допускає відхилення максимум в 5-7 міліметрів, але краще менше. Нерівні блоки стануть причиною збільшення витрати розчину і штукатурки при обробці.
 • Домішки і колір – наявність неоднорідних включень, відмінності за кольором говорять про недотримання технології виробництва.
 • Сертифікати та супровідні документи – із зазначенням повного хімічного складу, якості цементу, результатів досліджень і т. д.

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Фундамент

Арболит володіє хорошою міцністю на вигин, тому фундамент може бути практично будь-яким. Але зазвичай вважають за краще комбінований або стрічковий.

Найважливіші Розрахунки по фундаменту:

 1. Глибина-залежить безпосередньо від типу грунту, висоти пролягання грунтових вод, висоти будівлі.
 2. Товщина-визначається відповідно до сумарної (динамічною і статичною) навантаженням.

При розрахунку статичного навантаження враховують: вага і кількість будматеріалу, матеріал стін, наявність цоколя, число перекриттів і з чого зроблені, покрівельний матеріал, вид утеплювача, число дверей і вікон, облицювальний матеріал, внутрішнє оздоблення, перекриття підлоги, тип покриття підлоги, розрахункова вага меблів (по СНиП беруть 195 кг/м2).

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Динамічне навантаження визначається по: сніговому навантаженні в районі (так, якщо в Москві снігове навантаження по СНиП становить 180 кг/м2, її множать на площу покрівлі і отримують шуканий показник) з урахуванням конфігурації даху, вітрове навантаження (вважається так: площа будинку х (15 х висота будівлі + 40), опір грунту по тиску (вага будівлі ділиться на площу підошви, опір не повинно бути вище 30%).

Дом из арболита - строительство дома своими руками
Етапи створення фундаменту під будинок з арболита:

 • Розмітка на території
 • Видалення шару грунту потрібної глибини
 • Створення ретельно утрамбованої (з поливом) піщано-щебеневої подушки
 • Монтаж опалубки, армування сталевими прутами і сітками
 • Заливка підстави зі створенням каналів для комунікацій
 • Виконання гідроізоляції стрічки фундаменту
 • Виконання засипки піском всередині квадратів, трамбування
 • Повна гідроізоляція підстави

Зведення стін

Якщо планується робити цоколь, то так вдасться захистити арболит від впливу води. Найкраща висота — 50-60 сантиметрів, роблять цоколь з бетону або цегли.

Стіни зводяться на цементно-піщаної суміші, так як витрата клею буде великим через особливості блоків і це призведе до серйозних витрат. В середньому на 8-10 м3 блоків арболита йде 1м3 ЦПС.
Замість класичного розчину можна вибрати:

 • Опілкобетонний розчин — 3 частини тирси заправити хлористим кальцієм або розчином сульфату алюмінію, додати частину цементу.
 • Перлітовий-підвищує теплоізоляційні характеристики кладки. Рецепт: готується класичний розчин з цементу, піску, води і змішується c перлітом (на частину цементу беруть 3 частини перліту).

Технологія кладки ідентична зі створенням стін з будь-яких інших блоків, але арболит потрібно змочувати перед роботами, так як він забере вологу з бетонного розчину.

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Кладка першого ряду блоків:

 • Кладка виконується з кута, рядами, з перевіркою ступеня відхилення рівнем і підгонкою розмірів.
 • Ширина шва дорівнює 10-30 міліметрів.
 • Розчин зазвичай наносять на блок ряду попереднього по краях блоку, створюючи терморозрив для компенсації теплопровідності суміші кладки.
 • У швах можна прокладати стрічку з пінополістиролу, розриваючи розчинний шов і усуваючи містки холоду.
 • Нормальна товщина стін — 30 сантиметрів (один поверх), 40 сантиметрів (для двоповерхових будинків). Чим товстіша стіна, тим будинок буде тепліше. Якщо планується облицьовувати цеглою або додатково утеплювати, досить буде і стіни товщиною в 20 сантиметрів.
 • Армування-металевими прутами або пластиковою сіткою для посилення кутів, дверних/віконних прорізів, місць сполучення стін.
 • Перев’язка-в шаховому порядку, по периметру кладуть 3 ряди і чекають добу.

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Міжповерхові перекриття

Укладання перемичок і перекриттів:

 • Віконні / дверні прорізи-можуть використовуватися металевий куточок (краю замуровують в стіни), швелер (в блоках вирізаються отвори для його вставки).
 • Армування під перекриття – викладають зовнішній ряд в половину блоку, всередині встановлюють опалубку, в поглиблення монтують арматуру в 6 рядів діаметром 10 міліметрів, заливають бетонним розчином. Для зручності можна використовувати U-подібний блок.
 • Перекриттям можуть виступати монолітна залізобетонна плита, металеві або дерев’яні балки. Краще вибирати дерев’яний брус для обв’язки периметра стіни під перекриття. Мауерлат кріпиться до арболіту з прокладкою гідроізоляційного шару.
 • Далі прокладаються комунікації-в арболите легко виконувати отвори, тому канали для труб каналізації, опалення робити заздалегідь необов’язково.

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Будівництво даху

Виконуючи будівництво будинків з арболита, можна вибирати будь-яку кроквяну систему і покрівельний матеріал. Зазвичай роблять так: мауерлат роблять з бруса 15х15 сантиметрів, стійки з бруса 15х20 сантиметрів, крокви з дошки 5х20 сантиметрів, лежень з бруса 20х20 сантиметрів.

Для покрівлі найкраще використовувати бітумну черепицю, яка добре сприймає коливання стін без деформації. Покрівля повинна бути винесена на 30-50 сантиметрів від стіни для захисту від прямого попадання талої/дощової води.

Оздоблення будинку з арболита

Основне завдання обробки будинку з арболита-захист його від вологи, яка діє руйнівно на матеріал і знижує експлуатаційні характеристики, Термін служби будівлі.

Зовнішня обробка

Арболітовий блок передбачає усадку в районі 0.4%, що дуже мало. Тому починати оздоблювальні роботи можна відразу по завершенні будівництва. Арболит володіє дуже високим вологопоглинанням, тому вимагає захисту від вогкості, та й виглядають стіни не дуже естетично.

Зовнішня обробка стін може бути виконана будь – яким матеріалом-підходять вагонка, цегла, сайдинг, штукатурка (найпоширеніший варіант, але потрібно брати з показником паропроникності, ідентичним арболіту). Виконуючи обробку вагонкою або сайдингом, можна гарантувати хорошу вентиляцію і гідроізоляцію.

З матеріалом обробки бажано визначитися заздалегідь – в такому випадку можна буде будувати будинок з урахуванням деяких особливостей (так, для обробки цеглою можна робити більш тонкі стіни, так як він забезпечить додатково теплозбереження).

Дом из арболита - строительство дома своими руками

Внутрішнє оздоблення

Обробку всередині також можна робити з будь-якого матеріалу, але в приміщеннях з високою вологістю обов’язково потрібно подбати про додаткову пароізоляцію.

Утеплення

У теплих регіонах за умови товщини стіни в 30 сантиметрів можна обійтися без утеплення. У холодних же стіну в 30-40 сантиметрів потрібно утеплювати.

Матеріали для утеплення:

 • Пінопласт-тільки для зовнішньої обробки, за умови вдосконалення системи вентиляції в будинку. Плити кріплять на фасад клеєм, кріплять тарілчастими дюбелями, а щілини заповнюють піною.
 • Мінеральна вата-утеплюють шаром товщиною в 10 сантиметрів, в два пласта для виключення містків холоду.
 • Целюлозний утеплювач-натуральний матеріал, засипається в процесі будівництва стін між оздоблювальною цегляною кладкою і несучою стіною. Усередині стінок також можна застосовувати пінополістирол, пінополіуретан, керамзит.

Важливо утеплити підлогу, так як через нього йде на 50-60% тепла більше в порівнянні зі стінами. Пол зазвичай утеплюють керамзитом або мінеральною ватою. Товщина становить 15 сантиметрів, краще вибирати дихаючі матеріали.
Дом из арболита - строительство дома своими руками

Теплоізоляція стелі, даху

Стеля утеплюють в тому випадку, якщо горищне приміщення в будинку нежитлове – тоді потрібно теплоізолювати в ньому підлогу. Якщо горище житлової, теплоізолюють на схилах.

Теплоізоляція вікон

Тут важливо попрацювати зі щілинами – їх заповнюють герметиками на основі силікону, монтажною піною, різного типу ущільнювачами.

Опалення та вентиляція будинку з арболітових блоків

Завдяки властивостям арболита в будинку вже забезпечені природна вентиляція і хороший рівень теплоізоляції. Тому зайві витрати на системи не актуальні.

Особливості будинку з арболита:

 • Примусову вентиляцію потрібно забезпечити тільки там, де є ефект термоса (найчастіше через використання пінополістиролу).
 • Для опалення в середньому кліматі цілком достатньо слабких радіаторів в комплексі з системою «тепла підлога».

Дом из арболита - строительство дома своими руками

У всьому іншому правила облаштування систем опалення в арболітовому будинку ті ж, що і в будь-якому іншому: вибирають відповідно до особливостей поставки ресурсів в регіон, вартістю і доступністю.

Заходи на етапі проектування та будівництва:

 • Проектування теплого фундаменту з цоколем / підвалом.
 • Зменшення загальної площі скління.
 • Установка вентиляційної системи з рекуператором, де відпрацьоване повітря буде гріти свіжий.

Заливка монолітного будинку

Спочатку створюється проект і все ретельно розраховується, заливається фундамент (обраний відповідно до розрахунків за проектом: для будівлі з цоколем роблять монолітний, в інших випадках підійде стрічковий або на гвинтових палях).

В процесі заливки стін знадобляться такі додаткові елементи: ліси, опалубка (знімна або незнімна), Техніка для роботи на висоті.
Дом из арболита - строительство дома своими руками
Як заливають монолітний будинок:

 • Якщо планується цоколь, його будують на 50 сантиметрів вище рівня вимощення для усунення ризику попадання вологи на арболит. Краще робити цоколь з цегли.
 • Монтаж опалубки на фундамент (з фанери, дощок, металу), укладання арматурного каркаса всередину.
 • Заливка арболітовой маси в опалубку шарами висотою максимум в 30 сантиметрів, ретельна трамбування.
 • Демонтаж опалубки через 3-4 дні, монтаж вище і продовження робіт. За умови використання незнімної опалубки процес прискорюється.
 • Стіни роблять загальною товщиною мінімум 60 сантиметрів.

Будівництво будинку з арболита-не дуже складне завдання, яку можна швидко і легко реалізувати самостійно. Головне-створити хороший проект, все прорахувати і слідувати технології при виконанні всіх видів робіт.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *