Чт. Апр 25th, 2024

Коли можна знімати опалубку з стрічкового фундаменту після заливки бетону: час затвердіння бетону, ведення розпалубних робіт

Бетонування фундаментів під забудову на виробничих об’єктах контролюється досвідченими інженерами. Індивідуальні майстри, що встановлюють формотворчі елементи для заливки бетону при зведенні приватних споруд і майданчиків, видаляють їх, орієнтуючись на власні навички.

Від надійності стрічкових і монолітних підстав залежить подальша експлуатація конструкції, тому питання терміну демонтажу тимчасової опалубки за технологічними нормами варто розглянути докладніше.

Як відбувається дозрівання бетону?

Дозрівання будматеріалу-складний, багатокомпонентний процес. Хімічна реакція цементу з водою протікає в одному напрямку і є незворотною. При гідратації змінюється структура бетону, утворюються просторові зв’язки між частинками і кристалогідрати, рідина перетворюється в цементний камінь.

На швидкість кристалізації впливають такі фактори, як:

 1. Ступінь помелу.
 2. Склад мінералів.
 3. Обсяг води, що вводиться для замішування.
 4. Температурний режим.
 5. Внесення наповнювачів.

Головними носіями міцності бетону є гідросилікати кальцію. Існує 4 види клінкерних мінералів, які впливають на затвердіння. Це:

Когда снимать опалубку после заливки бетона?Компоненти для дозрівання бетону.

 1. Силікат 3-кальцієвий. Має важливе значення протягом першого місяця після заливки, в період схоплювання піднімає в робочому розчині реакційну температуру, формує структуру речовини.
 2. Силікат 2-кальцієвий. Діє на характеристики міцності протягом усього періоду експлуатації конструкції.
 3. Алюмінат 3-кальцієвий. Входить в реакцію для збільшення швидкості гідратації, впливає на схоплювання на початковому етапі — протягом першої доби і зрілість після заливки.
 4. Алюмоферрит 4-кальцієвий. Дія постійна, від заливки до завершення дозрівання.

Дозрівання будматеріалу проходить 2 фази:

 1. Схоплювання, або загустіння.
 2. Затвердіння, або зміцнення.

Схоплювання починається відразу після припинення тиксотропії — перемішування рідкої речовини. Гідратація характеризується виділенням теплоти. На початку процесу спостерігається швидке збільшення температури, яка досягає максимуму в кінці загустіння. При низькій температурі повітря схоплювання відбувається повільніше, при підвищеній — швидше. Оптимальна температура- + 20 … 25°С.

Густа маса розтікається і розподіляється за формою опалубки, її рухливість сповільнюється. Загустіння бетону займає від 2-3 годин до доби. В процесі затвердіння залитий матеріал неміцний, тому його форму можна коригувати.

Кристалізація частинок відбувається повільно. Повністю дозріти бетонна маса може через 28 днів, причому показник марочної міцності досягає 95%, що залишилися 5% набираються протягом довгих років.

Нормативи на зняття опалубки

Знімати опалубку після заливки бетону потрібно при появі распалубочной міцності. Таке поняття введено в СНиП 3.03.01-87 «навантаження і впливу». Коли потрібно розбирати тимчасову конструкцію, прописано в таблиці:

Різновиди конструкцій Найменша міцність, при якій можна зняти опалубку
Поверхні, розташовані вертикально 0,2-0,3 мПа
Залізобетон з стрічкового фундаменту 3,5 мПа, не менше 50%
Перекриття, розміщені горизонтально і під нахилом з довжиною прольоту від 6 м 80%
Горизонтальні поверхні з довжиною прольоту до 6 м 70%

При будівництві приватних будинків і підсобних споруд фахівці радять демонтувати опалубну систему при отриманні 50% міцності бетону. При заливці навантажених конструкцій, наприклад сходи, для розпалубки потрібно набрати 70-80%, при цьому враховують довжину прольоту.

Когда снимать опалубку после заливки бетона?

Нормативи для зняття опалубки.

Через скільки часу знімають опалубку?

Для будматеріалу М200-М300, виготовленого на основі портландцементу М400 або М500, в результаті досліджень інженерами розроблена спеціальна таблиця, за якою розраховують, через скільки днів можна зняти опалубку.

Терміни або кількість в днях Температурний і міцнісний показники
-3 ° C 0 ° C + 5 ° C + 10 ° C + 20 ° C + 30 ° C
1 0,03 0,05 0,09 0,12 0,23 0,35
2 0,06 0,12 0,19 0,25 0,4 55%
3 0,08 0,18 0,27 0,37 50% 0,65
5 0,12 0,28 0,38 50% 0,65 80%
7 0,15 0,35 48% 0,58 75% 0,9
14 0,2 50% 0,62 72% 0,9 1
28 0,25 0,65 77% 0,85 1

У таблиці за » 1 » взято показник 100%-ної зрілості, в якості температури мають на увазі середнє значення між мінімумом і максимумом щоденних температур, тобто якщо вранці було +8°з, а ввечері — +20°З, то середній параметр дорівнює +14°С.

Поради щодо демонтажу

Для самостійного будівництва фахівці рекомендують звертати увагу на сезонність при укладанні фундаментної основи. Влітку заливні роботи краще не виконувати, можна підготувати ділянку під забудову. Заливати робочий розчин потрібно ранньої чи пізньої осені при достатній вологості і відсутності спеки.

Залитий фундамент залишають на зиму для перевірки його на морозостійкість, вологонепроникність, здатність до навантаженого просідання. Опалубку перед зимовими холодами потрібно прибрати, особливо якщо вона виготовлена з дерева. Дерев’яні щити розбухають, розсовують підпори.

Перед установкою дерев’яної опалубної системи листи рекомендується обробити маслом або спеціальною рідиною або обернути поліетиленом або папером. Це спростить подальше зняття формотворчих частин.

Демонтаж здійснюється в зворотному порядку в порівнянні з монтажем, зверху вниз і обережно, щоб не зачепити бетон. Розпалубку починають з кутових, відкритих з незамкнутими краями і виступаючих елементів. У цих частинах лиття застигає швидше. Відкріплюються опорні стійки, стяжки, основні щити, вбиті в грунт кілки, кріплення, з’єднувальні деталі.

Не можна застосовувати підйомні механізми для зняття листів, вони можуть зруйнувати застиглий матеріал. Зняті частини опалубки прибираються в окреме сухе приміщення для інших будівельних робіт.

При дотриманні всіх рекомендацій виходить монолітний фундамент хорошої якості.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *