Чт. Апр 25th, 2024

Для будівництва міцних і довговічних дорожніх покриттів фахівці вдаються до ущільнення і вирівнювання асфальтобетонної суміші. Ущільнення асфальтобетонних покриттів здійснюється за допомогою дорожніх ковзанок. Цей вид техніки був розроблений для укладання доріг. При ущільненні покриття визначальне значення мають вага механізму і діаметр спеціального вальця. Найпопулярнішими вважаються самохідні дорожні катки. Для робіт зі щебеневими покриттями найчастіше застосовується Причіпна техніка, яка ущільнює матеріал за рахунок своєї ваги. Це допомагає досягти потрібного коефіцієнта щільності бетонного покриття.

Як вибирати техніку?

На сучасному ринку представлені різні моделі ковзанок, вибір яких буде залежати від покриття, погодних умов, масштабів робіт. Вітчизняна техніка коштує дешевше імпортної, для неї годиться будь-який вид палива. Згідно з поточними тенденціями, сьогодні значно збільшилася кількість типорозмірів дорожніх ковзанок. Таким чином, вибір пристроїв для укладання тих чи інших сумішей став ширше і разом з тим складніше. Розмір техніки пов’язаний з її можливостями. Найважливіші з них-товщина асфальтобетонного шару, а також продуктивність при різній товщині суміші. Щоб визначити потрібний розмір, слід знати про всі типи ковзанок і декількох групах основних типорозмірів, за допомогою яких можна ущільнити асфальтобетонний шар.

Види та переваги

Фахівці розрізняють кілька видів машин, які використовуються з метою ущільнення бетонних сумішей. Ви можете вибрати статичний, вібраційний або пневмоколісний каток – в залежності від поставленого завдання і типу покриття. Провідні світові та вітчизняні виробники створюють техніку, яка поєднує в собі одночасно кілька рішень, що сприяють її максимально безпечному, зручному та ефективному використанню. Серед переваг застосування машин виділяють наступні:

  • можливість огляду того місця, яке було вибрано для проведення робіт, а також установки спеціального захисту для робітника;
  • зниження шкідливих викидів в атмосферу і шуму при роботі техніки;
  • привід автоматично вимикається до зупинки катка;
  • використання спрямованого типу вібрації замість кругового, за рахунок чого збільшується тиск на асфальтобетонну суміш;
  • наявність скребків для очищення;
  • установка додаткового обладнання для ущільнення покриття біля стін, а також для видалення кромки зайвої суміші.

Існує три види машин:

Уплотнение асфальтобетонной смеси катками: коэффициент плотностиОдин вібраційний Валець і задня вісь з трьома або чотирма пневматичними шинами.

  1. Вібраційний. Їх маса становить одну тонну. Як правило, така техніка оснащена одним вібратором. Він здійснює вертикальні вібрації одночасно на два вальця, а потім – на ущільнюються асфальтобетонні покриття. Катки управляються вручну або за допомогою механічних пневмоколес, приєднаних до механізму шарнірами.
  2. Статичний. Машини-тандеми з вбудованими приводними і рульовими вальцями. Покриття стає більш міцним за рахунок регулювання процесу баластування перед ущільненням. Оснащені жорсткою рамою. Такі машини важать в середньому шість-дванадцять тонн-сил.
  3. Пневмоколісні (від семи до одинадцяти шин). Процес ущільнення регулюється за допомогою баластування або підвищення/зниження тиску в спеціальних шинах. Техніка важить десять-тридцять п’ять тонн-сил.

Ущільнення

Значення коефіцієнта ущільнення бетонної суміші дорівнює показнику досягнутої щільності до розрахункової. Ідеальний коефіцієнт можна отримати при віброущільнення суміші відповідно до Державного стандарту. Коефіцієнт щільності і ефективність віброущільнення будуть залежати безпосередньо від використовуваної техніки, складових суміші. Потрібної щільності асфальтобетону можна досягти і при використанні звичайних машин. При цьому результат буде залежати від ваги і виду техніки, числа проходів, щільності бетонного шару. Необхідно пам’ятати, що при укладанні вальці повинні залишатися відполірованими, гладкими. Щоб уникнути налипання асфальтобетону на вальці, їх слід змочувати водою або обмазувати нафтою.

Уплотнение асфальтобетонной смеси катками: коэффициент плотностиУщільнення асфальтобетонної суміші.

Щоб домогтися потрібного коефіцієнта щільності покриття, суміш обробляють за допомогою самохідних ковзанок (трьох — або двовальцевих), віброкатків, машин з пневмошинами. Недоступні місця покриття утрамбовують. Механізми на пневмошинах, що отримали широку популярність при роботі з асфальтобетоном, дозволяють забезпечити необхідний коефіцієнт ущільнення покриття, відрегулювати тиск повітря в пневмошинах. Це допомагає досягти потрібної щільності основної частини бетону. Кращий показник коефіцієнта можна отримати при наявності достатньої кількості коліс на одній з осей машини.

Процес потрібно починати відразу після завершення укладання асфальтобетону. Так можна домогтися кращого показника коефіцієнта щільності бетонної поверхні. Для цього важливо враховувати температуру розчину: в гарячому стані він стає пластичнее, отже, легко ущільнюється. Зі зниженням температури складу зменшується і коефіцієнт щільності. При цьому збільшуються витрати праці і витрата коштів для ущільнення. При низькій температурі може різко знизитися продуктивність. Важливо пам’ятати, що в процесі ущільнення підготовлена грунт повинна бути вологою. Залучення додаткової спеціальної техніки або засобів більш ефективно для тонкого бетонного шару, ніж для товстого.

Схема

На заздалегідь підготовлене полотно необхідно завезти грунт, потім розрівняти його за допомогою автогрейдера і визначити потрібну ширину. Після цього грунт слід ущільнити за рахунок декількох проходів самохідної техніки з пневмоколесами до необхідного коефіцієнта щільності. Це допоможе полегшити розподіл цементного розчину. Планування підготовленого грунту повинна виконуватися за допомогою профілювальника. Фахівці розподіляють розчин цементу, застосовуючи спеціальні засоби. Працівники починають процес ущільнення з використання легкої укладальної техніки з відшліфованими вальцями з металу, роблячи по три-чотири проходи катком по кожному сліду. Після цього застосовують важкі машини, за допомогою яких роблять по двадцять-тридцять проходів.

При застосуванні вібраційної або самохідної техніки з пневмоколесами робочим потрібно здійснювати меншу кількість проходів. Укочування завершується, коли після проходів по бетону важкої машини на ньому не друкуються сліди.

Виправлення дефектів

Уплотнение асфальтобетонной смеси катками: коэффициент плотностиПеревірка рівномірності розподілу суміші.

Під час проведення робіт працівники перевіряють рівномірність розподілу асфальтобетону. Дефекти, що виявляються на поверхні, поділяють на дві основні групи. Вони можуть бути пов’язані зі станом, функціями обладнання або з властивостями бетонного розчину. Якщо до появи дефектів привели властивості компонентів, що входять до складу розчину, їх усувають за допомогою додавання нових інгредієнтів або змінюють технологію його виготовлення, зберігання, транспортування. Існують дефекти, які здатні виникати через застосування того чи іншого обладнання. З’явилися нерівності фахівці виправляють вручну.

Вплив погодних умов

На стан бетонної поверхні або розчину впливають два основних фактори – погодні умови і товщина асфальтобетонного шару. Роботи, які були розпочаті при плюсовій температурі, можна продовжувати до завершення. Але що робити, якщо температура повітря різко знизилася, почалися опади і посилився вітер?

Якщо проведення такого виду робіт заплановано на холодну пору року, слід заздалегідь до них підготуватися. Необхідно подумати, в яких обставинах доведеться працювати людям. Для максимально безпечних і комфортних умов потрібно підготувати автотранспорт, ущільнюючі машини і обраний об’єкт. В іншому випадку недбале ставлення до робочого процесу може привести до непередбачуваних наслідків.

Найскладнішими в подібних умовах вважаються укладання і ущільнення бетонного розчину. До початку процесу необхідно провести попередні організаційні та інженерні заходи, прийняти зважене рішення щодо технології виконання передбачуваних операцій.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *