Вс. Апр 21st, 2024

Арболит є популярним будівельним матеріалом з масою специфічних властивостей і переваг. У зарубіжних країнах його застосовують протягом 100 років, але на вітчизняному просторі він з’явився тільки в середині XX ст., коли почався стрімкий розквіт приватного житлового будівництва. Сьогодні широко затребуване виробництво арболітових блоків в домашніх умовах.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Переваги та недоліки

За рахунок особливих експлуатаційних характеристик арболит поєднує в собі переваги 2 будматеріалів.

Він може використовуватися в якості:

 1. Матеріалу для зведення всіляких споруд.
 2. Утеплювального шару.

Рішення володіє як плюсами, так і мінусами, які заважають застосовувати його у всіх напрямках будівництва. Ключовим недоліком блоків є їх вразливість до впливу вологи. Однак якщо вчасно обштукатурити поверхню зовні і всередині будівлі, проблема буде усунена.

Плюс

Серед ключових достоїнств арболита виділяють такі пункти:

 1. Великий термін служби. Будівлі на основі таких блоків можуть простояти без деформацій більше 100 років — за умови, що будівельниками були дотримані всі правила і технологічні моменти.
 2. У матеріалі відсутня точка роси, що виключає проблему його промерзання.
 3. Простота монтажу та обслуговування.
 4. Відповідність всім екологічним стандартам і вимогам.
 5. Зниження фінансових витрат.
 6. Можливість установки на будь-якому фундаменті.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Мінус

Список мінусів відносно невеликий, але його потрібно враховувати при виготовленні арболита своїми руками:

 1. Надмірне поглинання вологи при недотриманні технології виробництва арболита. Матеріал потребує хорошої гідроізоляції, в іншому випадку він буде піддаватися руйнівному впливу високої вологості.
 2. Фахівці рекомендують використовувати блоки на основі арболита в регіонах з переважаючими негативними температурами.

Технологія виробництва своїми руками

Якщо оцінювати арболит як різновид бетону, то його слід віднести до групи легких типів, оскільки це підтверджується характерними експлуатаційними властивостями.

При цьому виготовлення арболита не передбачає обов’язкове внесення піску до його складу, тому матеріал не є класичним представником бетону.

Склад

Склад арболита складається з таких компонентів:

 1. В’яжучі добавки.
 2. Наповнювач (використовуються як легкі, так і важкі речовини).
 3. Пісок.

Роль наповнювача можуть виконувати органічні компоненти, а щоб досягти кращої марочної міцності, необхідно грамотно розрахувати пропорції арболита.
Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Деревина

Будучи натуральним матеріалом, деревина містить в своїх порах невелику кількість води. Ще вона збагачена органічними цукрами, які потрібно видалити перед використанням сировини. Це дозволить створити якісний матеріал з підвищеними міцнісними і експлуатаційними властивостями.

Технологічний процес має на увазі рубку тріски сирої деревини, після чого її поміщають в середу з хімічними реагентами для виведення цукрів. Матеріал повинен бути виключно сирим, оскільки така тріска володіє правильною формою для хаотичного розподілу за складом блоку.

Спочатку подібний етап виглядає простим і зрозумілим, але він зобов’язує майстра дотримуватися точної рецептури і правил. Якщо упустити будь-яку вимогу, кінцева конструкція почне розсипатися.

Дерево, як і цемент, володіє низькими адгезійними показниками. Тому, щоб воно знайшло необхідні властивості, потрібно ретельно розібратися з механізмом взаємодії тріски, хімічних реагентів і цементу.

Залежно від розмірів тріски визначається кількість цементу, який буде використовуватися при виробництві 1 м3 блоку. Суху сировину володіє дрібною фракцією і голчастою структурою, через що знадобиться задіяти більше цементної суміші.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции
На 1 куб. м. блоку потрібно:

 1. 8-10 кг хімічних реагентів.
 2. 250 кг цементу.
 3. Стільки ж тріски.

При виконанні замісів важливо правильно змочити тріску (щоб уникнути рясного виділення рідини) і занурити сировину в цементний шар. Після трамбування всі пори і продуваються отвори будуть щільно закриті.

Рецептура

Створюючи арболит своїми руками в домашніх умовах, пропорції можна вибирати за різною рецептурою. Однак незалежно від обраного рецепта є ряд універсальних вимог, які потрібно виконувати без відхилень. В першу чергу необхідно вивести всю вологу і цукру, а також ізолювати тріску від проникнення води ззовні.

У правильно створеної конструкції відсутня точка роси, що дозволяє застосовувати її в якості самостійного будматеріалу або утеплювача. Вибираючи відповідний рецепт, важливо враховувати умови експлуатації боків. Так, в одному регіоні може бути присутня висока вологість, тому сировина потребуватиме рясної просушування, а в іншому — надмірно низький показник.

В процесі виробництва арболітових блоків необхідно ізолювати тріску від зволоження і розбухання при замісі. Подібна проблема виникає досить часто і називається спучуванням.

Далі слід визначитися з типом хімічних добавок, які будуть входити до складу арболита. Існує 4 види реагентів, що забезпечують правильні експлуатаційні властивості матеріалу. Вони підбираються з урахуванням місця розміщення майбутньої споруди.

Хімічні добавки

Цементні суміші мають низьку адгезію з деревом, оскільки в складі останнього присутні цукру і полісахариди. При взаємодії з лужним середовищем вони починають перетворюватися в водорозчинні цукру, негативно впливають на кінцеві властивості матеріалу.

Потрапляючи в водний розчин цементу, подібні речовини погіршують хімічну реакцію твердіння і перешкоджають утворенню монолітного каменю. Залежно від концентрації цукрів визначається час набору міцності цементом. Якщо їх надмірно багато, камінь стане пухким і вразливим до пошкоджень. Його міцність і сполучні якості сильно знизяться.

Для запобігання подібних проблем, слід ефективно видалити зі складу тріски цукру, використовуючи спеціальні реагенти.

Серед них:

 1. Сірчанокислий алюміній.
 2. Хлористий кальцій.
 3. Рідке скло.
 4. Гашене вапно.

Інші переваги хімічної обробки-ефективне заповнення пір деревини і зниження водопоглинання. Це скорочує розбухання і деформацію матеріалу під впливом вологи.

Залежно від вологісної деформації визначається негативний вплив на камінь. Набряклі дерево може деформувати застиглий цемент і погіршити показники міцності арболита.
Арболит своими руками в домашних условиях - пропорцииАрболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Сірчанокислий алюміній

Такий хімічний реагент широко застосовується при арболітовому виробництві, оскільки він здатний розщеплювати цукру. Також добавка скорочує термін набору марочної міцності.

Хлористий кальцій

Ще 1 популярною добавкою є хлористий калій. Разом з сірчанокислим алюмінієм він виводить зі складу дерева всі мікроорганізми і забезпечує тріску протигнильними властивостями. Тандем 2 реагентів підвищує стійкість блоків до різних негативних впливів. Якщо немає можливості придбати хлористий кальцій, його можна замінити хлористим алюмінієм.

Рідке скло, або силікат натрію

Знаючи, з чого складається склад арболита і пропорції, необхідно подбати про такий реагенті, як рідке скло (силікат натрію). Компонент призначається для закриття всіх пір в деревині і захисту тріски від проникнення вологи. Добавку вносять після розкладання цукрів. Ще вона сприяє поліпшенню схоплювання розчину.

Вапно гашене

Добавка є альтернативним рішенням для 2 перших реагентів і використовується в разі їх відсутності. Речовина розщеплює цукру і мікроорганізми в складі тріски і забезпечує більш швидкий набір потрібних експлуатаційних якостей.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Органічні складові

Створюючи арболит, склад потрібно розбавляти органічними елементами. Крім тріски використовуються рослини в подрібненому вигляді, які забезпечують голчасту форму сировини.

У більшості випадків це:

 1. Гілочки з листям.
 2. Обрізи гілок.
 3. Сук.

Ключовою добавкою деревного походження є голкоподібна стружка, яка з’являється в результаті верстатної обрізки деревини. Ще склад розбавляють соломою, сіном, тирсою і тріскою.

Компоненти ретельно просушуються 2-3 місяці на вулиці або обробляються вапняним розчином в пропорції 50 кг гашеного вапна на 200 л води, куди занурюється 4 м3 тріски.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Пропорції суміші

Пропорції добавок підбираються з урахуванням необхідної марки матеріалу.

Так, арболит буває 2 типів:

 1. Загальнобудівельний (конструкційний). Він має такі марки міцності: М25, М35, М50.
 2. Утеплюючий-М5, М10, М15.

Показники щільності варіюється в межах 610-860 кг на м3. Теплоізоляційні види з низькими марками ефективні при утепленні горизонтальних конструкцій. Більш міцні варіанти потрібні для обробки вертикальних порожнин або стін.

Щоб не помилитися з вибором пропорцій, слід враховувати простий принцип:

 1. Окремі хімічні реагенти впливають тільки на тріску.
 2. Інші добавки призначаються для цементного піску.

На куб. м тріски знадобиться 6-10 кг сірчанокислого алюмінію і хлористого кальцію. Потім суміш умовно розділяється на 2 частини в пропорції 2:3. Менша частина розчиняється в рідині і використовується для обробки тріски перед замісом. Залишок сировини додається в цемент в сухому вигляді.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Черговість завантаження

Розбираючись, як зробити арболітові блоки своїми руками, необхідно вивчити черговість завантаження компонентів. Для більш комфортного замісу знадобиться підготувати містке корито і лопату, проте більш ефективно використовувати бетономішалку.

Виробничий процес вимагає меншу кількість води, ніж при виготовленні класичних типів бетонів, тому розчин проблематично розмішувати вручну.
Послідовність завантаження добавок виглядає наступним чином:

 1. Спочатку додається деревне наповнювач.
 2. Потім вноситься цементна суміш з усіма додатковими компонентами.
 3. На завершення в корито поміщаються вода і хімічні реагенти.

У ємності змішуються оброблені органічні відходи і цемент. Далі вони розбавляються теплою водою (+15… + 25ºС). Після того як компоненти розчиняться, потрібно оцінити температуру води — якщо вона низька, знадобиться підігріти її.

При ручному змішуванні розчину або зведенні монолітної стіни для будинку з арболита в рідину додається 1% суперпластифікатора. У його якості можна використовувати засіб «Поліпласт» вартістю 5,1 тис. руб. за мішок 25 кг.

Подібна добавка надає арболітовой масі додаткову рухливість і еластичність і забезпечує більш якісне заповнення опалубки з подальшим ущільненням.

Формування блоків перемичок

У відповідні форми розчин заливається за допомогою відер або лопат. Трамбовочное пристосування створюється з бруса і застосовується тільки після повного заповнення ємності розчином з утворенням невеликої гірки зверху.

Не потрібно проводити трамбування після виливання кожного шару. Хаотичність суміші забезпечує високу якість. При укладанні можна трохи притискати окремі ділянки, щоб матеріал щільно укладався. Трамбування неповної форми є помилкою і призводить до розмежування шарів і низькій якості їх схоплювання.

Суміш повинна побути в формі 2-3 дні, після чого її потрібно демонтувати і помістити вміст на відкрите повітря для просушування. При відсутності фінансових обмежень рекомендується придбати вібростіл, що забезпечує ущільнення матеріалу в формах.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Заливка моноліту

Щоб залити монолітні стіни, необхідно задіяти розчин з суперпластифицирующей добавкою. Ще потрібно подбати про армування, як при облаштуванні монолітного залізобетону. Металеві елементи захистять конструкцію від розповзання при інтенсивному навантаженні і забезпечать їй поліпшені властивості міцності.

Армування проводиться за допомогою арматури зі сталі, скловолокна або вуглепластика діаметром 16 мм (для вертикального армування) або 8-10 мм (для горизонтального). Закріплювати каркас потрібно до установки опалубки. В іншому випадку з’єднання елементів між собою стане більш проблематичним.

Для облаштування опалубки підходять всі підручні матеріали.

Це можуть бути:

 1. Цементно-стружкові плити.
 2. Стінки від старих шаф або дверей.

Ще допускається застосування незнімної конструкції з полістиролу або пінопласту. Однак вони погіршать Паропроникність арболита. Кращим рішенням є фибролитовая плита.
Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Обладнання

Виробництво арболита в домашніх умовах передбачає ряд фінансових вкладень, пов’язаних з покупкою спеціального обладнання.

Серед ключових приладів і пристосувань знадобиться:

 1. Щепорез.
 2. Ємність для тріски і бункер для цементу.
 3. Ємності для хімічних реагентів і води.
 4. Форми для блоків.
 5. Камера для просушування сировини.

Такі конструкції потрібні для виробництва арболита в промислових масштабах. Якщо вам необхідно невелика кількість матеріалу для приватних будівельних завдань, вибір обладнання буде відрізнятися.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Етапи виробництва і підводні камені

Доступні на ринку щепорезы відрізняються:

 1. Принципом роботи.
 2. Показниками потужності.

Окремі агрегати належать до групи побутових і підходять для нескладної роботи по обробці гілок і відходів. Використовуючи такий верстат, буде потрібно покупка додаткового обладнання для різання сировини.

Щоб уникнути невиправданих витрат, краще відразу купити потужний прилад з широкою горловиною і ріжучими елементами. Оптимальним рішенням є роторно-ножовий щепорез. Вартість подібної установки становить 500 тис.руб, але вона швидко окупає себе.

Для приватного виробництва підходить верстат шредер, нарізає деревні пласти на локшину. За допомогою пристрою можна знизити марку цементу до М400.

Робоча площа, де буде встановлений щепорез, повинна підключатися до безперебійного джерела електропостачання в 380 вольт і розраховуватися на 10 кВт Двигун. Не можна застосовувати для виробництва арболита тирсу або стружку, за винятком великої стружки від оциліндровочного верстата.

Найбільш доступний верстат-РМ200-підійде для домашнього виготовлення арболітових блоків.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Оптимальне обладнання для виробництва

Виробничий процес має на увазі застосування наступних агрегатів:

 1. Дисковий щепорез. У його якості можна використовувати модель ДС31 вартістю 199 тис.руб. вона володіє компактними габаритами, ергономічністю і доступністю, але залежить від електроживлення.
 2. Молоткова рубарка (ДС31). Вартість пристрою становить 273 тис.руб. серед переваг виділяють підвищену потужність, а з недоліків — необхідність використання спецтехніки для транспортування кінцевого сировини.
 3. Роторна рубарка (БМП). Продається за ціною до 230 тис.руб. характеризується комбінованим виробництвом тріски і підвищеною продуктивністю. Мінусами моделі вважається обмежений розмір горловини, через що сировину потрібно підганяти за розмірами.
 4. Змішувач (БМП). Вартість — 400 тис. руб. володіє великим обсягом для комерційного виробництва тріски, але не підходить для нескладних завдань при приватному будівництві.
 5. Резервуари для рідини. В їх якості можна використовувати моделі Ірпласт, які доступні за ціною від 7 до 10 тис. руб. ємність — 500 л.

Використовувані агрегати повинні бути потужними, продуктивними і ергономічними.

Як зробити арболит своїми руками

Після оцінки основних робочих моментів можна починати процес виробництва арболита. При цьому важливо враховувати, для яких цілей буде використовуватися матеріал — приватних, або комерційних. У першому випадку не обов’язково купувати дорогі агрегати та обладнання.

Обладнання

Ключовим агрегатом для домашнього виготовлення арболітових блоків є щепорез. Його можна спорудити своїми руками, замовивши головну деталь у Токарів. В такому випадку витрати знизяться в 4 рази. Ріжучі елементи слід встановлювати під мінімальним кутом, а горловину для подачі тріски закріплювати вертикальним чином.

Саморобний щепорез складається з таких вузлів:

 1. Автомобільна ресора.
 2. Металеві шпильки.
 3. 2 підшипника на вісь.
 4. Вісь.

Для виготовлення останньої деталі краще задіяти шестигранник, попередньо організувавши посадочні місця для підшипників. В інтернеті існує маса навчальних відео та інструкцій по реалізації подібного проекту.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Створення молоткової машини

На наступному етапі доведеться спорудити молоткову машину. У 2 дисках для осей потрібно виконати отвори і закріпити шайбу шириною 10-20 мм.на одній стороні осі слід нарізати різьблення під гайку. При наявності токарного верстата краще обробити вал і зняти з нього ножовий диск, щоб створити прямокутний виступ для кріплення другого диска.

По можливості необхідно організувати 2 перепаду висот для дисків, при цьому кінцева товщина валу повинна становити як мінімум 50 мм.

Готовий вал закріплюється на підшипниках і опорі. Якщо величина зовнішнього кожуха менше, ніж потрібно, доведеться його замінити або переробити. Вихідний отвір закладається сталевою сіткою з оптимальним діаметром.

Бункери та форми

Промислові бункери і форми продаються в стандартних розмірах, які відповідають параметрам блоків з полістиролбетону або пінобетону. Для арболита характерні розміри в 20, 40 або 60 см.створювати заготовки своїми руками проблематично, тому краще розкроїти болгаркою металеві листи і підготувати складальну форму.

Арболит своими руками в домашних условиях - пропорции

Відпрацювання технології

Найбільш складним етапом є відпрацювання технології з метою визначення всіх тонкощів роботи обладнання. Внесення хімікатів краще розділити на кілька окремих етапів. Для початку вноситься хлористий натрій і сірчанокислий алюміній, а інші добавки поміщаються в бункер перед замісом.

Рідке скло використовують пізніше, коли тріска буде готова. Кінцевий розчин заливається в форми, трамбується і залишається на деякий час для твердіння. Процес схоплювання займає 2-3 дні, після чого форми демонтуються, а блоки поміщаються для просушування.

Застосування блоків, панелей, плит, оштукатурених арболітових блоків

У сучасному будівництві плити з арболита встановлюються на балках або плитах перекриття, що обумовлено їх достоїнствами і відсутністю складнощів при монтажі. Блоки використовуються для облаштування довгих прогонів стін таунхаусів або будівель. Стандартні конструкції потрібні для зведення будинків, гаражів і лазень.

Відгуки будівельників: позитивні і негативні

Починаючи виробництво арболита, важливо ознайомитися як з позитивними, так і негативними відгуками будівельників.

 • Сергій, будівельник: «довгий час працюю з арболітом. Люблю матеріал через його легкості і податливості до змін. Часто рекомендую його іншим людям»»
 • Олексій, виконроб:»Арболит — це хороший і доступний матеріал, з яким приємно працювати».
 • Максим, інженер: «створив багато проектів будинків з арболита. Матеріал погано піддається оштукатурюванню через пористу структуру».

Відгуки власників будинків з арболітових блоків: позитивні і негативні

Ще потрібно почитати відгуки власників будинків з арболита.

 • Арсеній, банкір: «побудував будинок з арболітових блоків і можу скласти виключно позитивний відгук. Матеріал коштує відносно дешево і має хороші властивості».
 • В’ячеслав, юрист:»приємно радує вогнестійкість і міцність арболита при невеликій вазі».
 • Віктор, дизайнер: «будинок з арболита погано утримує вологу, що пов’язано з пористістю матеріалу. Тривалий вплив вологи може привести до його руйнування».

Підбивати підсумки

Більшість відгуків про арболите носять позитивний характер. Але, щоб матеріал отримав всі свої переваги, важливо в точності дотримуватися технологію виробництва і дотримуватися покрокових інструкцій.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *