Вс. Июл 14th, 2024

Ремонт бетону може знадобитися в різних випадках — коли добігає кінця термін експлуатації конструкцій і є необхідність в їх реставрації, при руйнуваннях елементів через різні впливи, при помилках в проектуванні і т.д. Видів дефектів і руйнувань бетонного моноліту існує безліч, тому важливо підбирати для ремонту відповідні матеріали та інструменти, що дозволяють досягти максимального результату.

Основні види пошкоджень бетону:

 • Загальне розпушення структури – ці пошкодження припускають появу поки що найменших дефектів, які, проте, здатні знижувати міцність каменю та сприяти поширенню подальших руйнувань.
 • Руйнування поверхневого шару – відшарування захисного шару, поява каверн і порожнин на поверхні.
 • Формування нещільних ділянок, руйнувань, тріщин у глибоких шарах.
 • Корозія закладних деталей та арматури.

Відновлення бетону може здійснюватися із застосуванням різних матеріалів та технологій. Їх вибирають відповідно до типу ушкодження, який досліджують та аналізують. При доборі технологічного рішення орієнтуються на найкращі сучасні технології та матеріали, завдяки яким можна продовжити термін експлуатації бетону на 15-40 років.

Що враховують під час вибору матеріалу для ремонту:

 • Глибина та поширення дефектів.
 • Ступінь відповідальності споруди, навантаженість, здатність, що несе.
 • Місце розташування та доступність всієї конструкції.
 • Умови експлуатації (агресивні середовища, динамічні навантаження, рівень вологості/температури).
 • Обсяг робіт.
 • Вимоги щодо естетики та зовнішнього вигляду конструкції.

До всіх засобів, з використанням яких здійснюють ремонт бетонних конструкцій, висувають такі вимоги: тиксотропність, плинність, низьке водоцементне відношення, безусадковість, хороша адгезія.

Ремонт бетону та бетонних поверхонь, відновлення конструкцій

У яких випадках необхідний ремонт виробів та конструкцій з бетону

З огляду на досвід обстеження та експлуатації різноманітних конструкцій та будівель з бетону (як нещодавно збудованих, так і старих), можна з упевненістю стверджувати, що тих, хто потребує ремонту, серед них досить багато. Це пояснюється масою причин: від неправильного проектування та нездатності моноліту витримувати впливові навантаження до виходу терміну придатності або руйнувань внаслідок аварій та погодних стихій.

Далеко не всі дефекти та пошкодження вимагають повного руйнування бетонного каменю та будівництва нового об’єкта. У багатьох випадках досить просто правильно відремонтувати конструкцію, щоб успішно зберегти всі її технічні характеристики та суттєво продовжити термін служби, гарантуючи міцність та надійність.

Дефект будівельної конструкції – це невідповідність її вимог проектної/нормативної документації. З’являтися дефекти можуть у процесі будівництва біля чи виробництва елемента за умов заводу (у разі йдеться про помилки у проекті чи порушення технології реалізації робіт).

Ремонт бетону та бетонних поверхонь, відновлення конструкцій

Наприклад, дефекти даного типу спостерігаються у залізобетонних конструкцій — це тріщини усадки, каверни, які викликані недотриманням технології заливання і сушіння. Якщо дефекти надто серйозні, вони негативно впливають на здатність, що несе, в бік зниження, викликають інші проблеми.

Крім того, дефекти можуть з’являтися і в процесі експлуатації під впливом зовнішніх факторів негативних впливів.

Приклад: пошкодження ЗБВ у вигляді відколів від ударів, що зменшують термін служби конструкції та її здатність, що несе. Часто спостерігається оголення арматури, яке також небезпечне – метал корродує, деформуючи і бетон.

Якщо після дослідження та розрахунків стає ясно, що конструкція чи будівля ще може прослужити, потрібно лише усунути проблеми та зміцнити деякі вузли, виконати ремонт бетонних поверхонь, захистити арматуру тощо, це виправдані дії. У результаті роботи обходяться дешевше за заміну будівлі/елемента з виконанням повного циклу робіт.

Сучасні матеріали для ремонту бетонних виробів

Відновлювати бетон та ремонтувати його звичайною цементно-піщаною сумішшю не варто. Розчин для ремонту повинен забезпечувати максимальні характеристики міцності, надійності, адгезії, пластичності, тиксотропності, тому що в даному випадку не просто створюється конструкція за технологією, а усуваються помилки, дефекти, зв’язуються вузли, вплив підвищених навантажень і т.д.

Ремонт бетону та бетонних поверхонь, відновлення конструкцій
Основні властивості та переваги данних матеріалів:

 • Мінімальний термін схоплювання.
 • Високий рівень міцності на стиск, який забезпечується вже в ранні терміни.
 • Тиксотропність, пластичність, зручність укладання.
 • Високі показники морозостійкості, водонепроникності, стійкості до зносу.
 • Хороша адгезія з бетоном.
 • Довговічність та корозійна стійкість.
 • Повна відсутність усадки.

За рахунок зазначених властивостей ділянку конструкції, що ремонтується і відновлюється, після швидкого схоплювання відразу починає працювати нарівні з іншими частинами моноліту як єдине ціле. У мінімальні терміни відновлюється початковий показник несучої здатності, що дозволяє експлуатувати конструкції і далі без необхідності демонтажу та заміни.

Конструкційний склад демонструє більш високі показники та значення, тому використовується у найважчих випадках та відповідальних конструкціях. Так, наприклад, матеріал використовують у роботах з прогоновими будовами мостів. Склад дає можливість відновлювати геометричну форму конструкцій навіть за наявності серйозних пошкоджень та дефектів.

Ремонт бетону та бетонних поверхонь, відновлення конструкцій

Сфера застосування цих двох розчинів охоплює майже всі галузі будівництва: з використанням їх ремонтують конструкції та споруди різного призначення (у тому числі мости, градирні, тунелі, сховища нафтопродуктів, очисні споруди, резервуари для зберігання води, бетонні доки, споруди НС та ГО, та і т.д.).

В умовах приватного будівництва та ремонту ненавантажених конструкцій часто застосовують розчини, замішані на базі високоміцного цементу зі спеціальними комплексними добавками, також актуальні фібробетон, полімеррозчини, швидкотвердіючі цементи і т.д. Найважливіше завдання – забезпечити потрібні характеристики конструкції та домогтися високої адгезії між головною конструкцією та зоною, що ремонтується.

Можуть застосовуватися методи посилення зв’язку між старим/новим бетоном. За наявності суттєвих пошкоджень на поверхні основу заливають новим бетоном, очищаючи попередньо зону до міцного моноліту.

Простий важкий бетон підходить для часткового/повного ремонту конструкцій, при нанесенні ремонтних складів шаром більше 10 сантиметрів, в заливці суцільних ЗБ сорочок.

Ділянку, яку потрібно заново забетонувати, заглиблюють, роблять достатньої товщини. Бажано армування сталевою сіткою шляхом пристрілювання до основи дюбелями або міцного кріплення іншими способами. Старий бетон ретельно очищають і промивають, оголюючи зерна наповнювача та роблячи поверхню шорсткою. Також може бути виконаний додатковий шар підвищення адгезії (цементні клеї, епоксидні композиції, полімерні акрилові та інші).

Ремонт бетону та бетонних поверхонь, відновлення конструкцій
Основні види ремонтних складів:

 1. Сухі суміші (БІРСС, Кнауф, Основіт, Emaco) – готуються на основі цементу, сумісні з бетоном, дозволяють якісно відремонтувати будь-які конструкції. Товщина ремонтного шару за нанесення може бути 5-50 мм для горизонтальних/вертикальних основ, на стелі – до 30 мм. Найкраще працюють із праймерами та ґрунтовками. Підходять для конструкційного ремонту бетонних/ЗБ конструкцій при температурі вище +5 градусів, захищають та гідроізолюють. Застосовуються для закладення дефектів, прискореного ремонту, у ремонті промислових підлог та дорожніх полотен, стиків. Переваги: максимальна адгезія та міцність на стиск, немає усадки, можливість усунути дефекти глибиною до 10 сантиметрів, швидкість. Недоліки: висока вартість, мінімальний термін зберігання.
 2. Тиксотропні склади (BASF, MAPEI, Sika) – сухі суміші, виготовлені на базі високоміцного цементу та фракційного піску, спеціальних добавок. Найефективніші – склади з полімерною фіброю. Склад може використовуватись без опалубки на горизонтальних, вертикальних, стельових площинах. Після затвердіння перетворюється на високоміцний бетон, можна наносити шаром до 35 мм. Використовується для ремонту збірного/монолітного бетону, мостів, віадуків, тунелів, каналів, шарів захисних, стиків, об’єктів різного призначення. Плюси: зносостійкість, висока адгезія, водонепроникність, морозостійкість. Мінуси: застосовувати можна лише за позитивних температур, висока вартість.
 3. Суміші на основі епоксидних смол, інших полімерів (Технопласт, Елакор, КрасКО) – використовуються у різних видах ремонту, актуальні для ін’єктування з метою захисту бетону від різних впливів. У роботі застосовують еластичні, напівжорсткі, жорсткі склади. Для полімерів бетон потрібно готувати та ґрунтувати. Наносяться засоби поліамідними валиками або гладким шпателем, також можливе застосування спеціального обладнання (метод ін’єктювання). Складами закладають сколи, тріщини, підвищують водонепроникність і міцність. Двокомпонентні суміші застосовують для відновлення несучої здатності, ремонту тріщин, створення адгезійного шару, локалізації протікання і т.д. Плюси: гарна механічна/хімічна стійкість, пожежна безпека, висока адгезія, гідроізоляція. Мінуси: низька життєздатність.
 4. Ремонт та вторинна гідроізоляція бетону (Протексил, SCHOMBURG) – застосовуються з метою захисту конструкцій та елементів від умов експлуатації. Є два типи: гідрофобні просочення (силаксанові, силанові, полісилаксанові) для впливу на поверхню та надання їй водовідштовхувальних властивостей, а також просочення на полімерній та мінеральній основі для зміцнення та зниження пористості каменю.

Ціна відновлення та ремонту

Вартість робіт з відновлення та ремонту бетонних конструкцій безпосередньо залежить від складності реалізації завдання, обсягів, проблеми, матеріалів і інших факторів. Ціну складають на основі прорахунку квадратних метрів конструкції, які потрібно відремонтувати чи відновити. Зазвичай ціна тим нижча, чим більше м2 необхідно відреставрувати.

Можливі види робіт: видалення дефектного/пошкодженого шару бетону на певну глибину (чим глибше – тим дорожче), очищення від іржі арматури, відновлення захисного шару бетонного моноліту, гідроізоляція примикань, стиків між блоками, холодних швів, тріщин, гідроізоляція збірних та монолітних будову штроб та заповнення їх ремонтним складом та інші види робіт.

Багато залежить і від регіону – так, у столиці можуть обійтися значно дорожче, ніж у регіонах через різну заробітну плату, вартість оренди приміщень, матеріалів тощо.

Якщо виконувати всі роботи самостійно, то ціна складається лише з вартості матеріалів і витраченого часу на реалізацію завдання. Також бажано попередньо виконати проект конструкції, що реставрується, ретельно прорахувати все, визначити доцільність ремонтних маніпуляцій, переконатися в результативності обраного методу і складу.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *