Чт. Апр 25th, 2024

Якщо ви побудували на своїй земельній ділянці бетонний колодязь, не погано було б подумати про його захист. Адже постійне перебування води всередині, а також грунтові води можуть згубно вплинути на міцність стін підземної ємності. Як же здійснюється гідроізоляція бетонного колодязя? Які матеріали для цього використовуються? Відповіді знайдуться в цій статті.

Для чого потрібен захист колодязів від води?

Для цього існує кілька причин, і залежать вони від призначення колодязя. Питні колодязі обов’язково потрібно обробляти гідроізоляційними матеріалами. Адже це джерела води, яку п’ють, з неї готують їжу. Тому там вода повинна бути кришталево чистою.

Але грунтові води, що омивають зовнішні стінки колодязів, мають руйнівний характер. У бетонних кільцях водосховища з’являються тріщини, і все, що тече разом з грунтовими водами – глина, фекалії, що осіли в грунті гербіциди, нітрати, органічні розкладання, солі, нафтопродукти – потрапляє всередину і забруднює джерело пиття. Таку воду вже не врятуєш ні фільтрацією, ні кип’ятінням.

Гидроизоляция колодца из бетонных колец: снаружи, внутри и пропитка

Користуватися водою, забрудненої небезпечними речовинами, категорично заборонено.

Якщо ємність побудована для технічних цілей, в ній взагалі не повинно бути ніякої вологи. Адже там розташовуються крани, розгалуження труб, а також інших комунікацій. Вогкість і волога в подібних колодязях приведуть до розвитку корозії, гнилі, і як підсумок, до руйнування стін споруди. Тому ТЕХНІЧНІ бетонні колодязі обов’язково підлягають гідроізоляції.

Якщо колодязь зведений під каналізацію, тут гідроізоляцією намагаються не допустити виходу відходів через стінки каналізаційного міні-басейну і захистити від забруднення верховодку.

Типи гідроізоляції і різновиди використовуваних матеріалів

Гідроізоляцію бетонних колодязів ділять на зовнішню і внутрішню. Перша займає більше праці, часу, але при цьому більш ефективна. Для гідроізоляції підземної бетонної конструкції застосовують кілька видів матеріалів:

  • бітумна мастика;
  • рулонний матеріал;
  • двокомпонентні цементно-полімерні матеріали;
  • речовини для просочення.

Гідроізоляція колодязів зовні

Для зовнішнього захисту колодязів використовують рулонні ізолятори, бітумні мастики, цементні розчини, просочувальні матеріали. Розглянемо деякі з них більш детально.

Проведення робіт

Гидроизоляция колодца из бетонных колец: снаружи, внутри и пропитка

Гідроізоляція колодязів зовні.

Зовнішня гідроізоляція проводиться багатошарово з додатковим застосуванням поліефірних волокон, нетканих армуючих сіток. Краще здійснювати гідроізоляцію під час будівництва колодязя, щоб уникнути додаткових трудовитрат на риття землі, очищення стін міні-басейну від забруднень. Але і функціонуючий колодязь реально захистити від подальших руйнувань. Для цього риється земля на всю глибину споруди, щоб був доступ до його стін з усіх боків.

Пухку частину бетонного покриття відбивають молотком. Якщо при цьому стала видна арматура, її теж потрібно очистити від корозій і покрити антикорозійним засобом. Всі кільця свердловини миються, очищаються від наростів моху, цвілі, інших забруднень. Для цього знадобляться зубила, щітки по металу, Шпателі, дриль насадки. Після того, як споруда висохне, зробіть чистку стін ще раз. Потім приступайте до процесу гідроізоляції.

Застосування рулонної гідроізоляції

Спочатку пройдіться по кожному кільцю ґрунтовкою. Це забезпечить відмінну зчеплення між гідроізоляційними матеріалами і стінами колодязя. Коли грунтовка висохне, вивчіть стіни на наявність пошкоджень, тріщин, щербин. Якщо такі присутні, замажте їх густим цементно-піщаним розчином з додаванням ПВА-клею. Такий розчин схоплюється швидше, ніж простий цементний. За допомогою розчину доведіть поверхню міні-басейну до ідеально рівного стану. По висиханню цементного шару пройдіться ще раз ґрунтовкою.

Далі на стінки нанесіть гудронову або бітумну мастику. Деякі майстри вважають за краще перший варіант, стверджуючи, що бітумна суміш може потріскатися. Поверх мастики в кілька шарів приклейте руберойд, або інший гідроізолятор. Стики між смугами матеріалу також промащуються мастикою.

Просочення стін

Гидроизоляция колодца из бетонных колец: снаружи, внутри и пропиткаСхема зовнішньої гідроізоляції.

Тут після очищення стіни не грунтуються. Їх потрібно зволожити, просочити гідроізоляційної рідиною глибокого проникнення, обробити цим же засобом ще раз, залишити на чотири доби. Не допустити розтікання рідини під час сушіння можна за допомогою постійного зволоження просоченої поверхні. А також стежте, щоб не виникло ніяких механічних пошкоджень просочення.

Зовнішня гідроізоляція проводиться по всій висоті до верхнього краю колодязів. При засипанні ями використовують піщано-гравійний склад, змішаний з грунтом, який в процесі ретельно утрамбовують.

Внутрішня гідроізоляція

Тут застосовуються екологічно чисті двокомпонентні цементно-полімерні засоби, які не мають ніяких згубних хімічних впливів на питну воду. Тому безпечні для людей. До подібних засобів відносяться склади AQUAFIX, MEGACRET-40, AQUAMAT-ELASTIC.

Проведення робіт

Якщо мова йде про функціонуючому колодязі, то спочатку з нього потрібно викачати воду до самого дна, і до кінця робіт стежити, щоб рівень води не підвищувався. Далі перевірте і усуньте слабкі місця, проведіть очисні маніпуляції стін від різних забруднень. Очистіть пошкоджений бетон. Тріщини обробляйте до 25 мм глибиною, потім вичищайте щіткою по металу.

Шви між колодязними кільцями обробляються на глибину до 30 мм.якщо вчасно цього утворюється текти, її моментально закладають сумішшю-«гідропробкою» AQUAFIX. За допомогою ремонтної суміші MEGACRET-40 закладаються тріщини, вибоїни щілини, повністю рівняється внутрішня поверхня свердловини. Потім потрібно почекати, поки цей шар остаточно застигне.

Далі попередньо зволожені стіни всередині колодязя обмазують гідроізоляційним розчином AQUAMAT-ELASTIC. Це засіб потрібно розвести до такої консистенції, щоб його легко було намазувати широким пензликом. При цьому пензлик направляють від низу до верху. Даний засіб накладається двома шарами. Перед нанесенням другого кулі слід почекати, поки висохне перший. Повне твердіння даного розчину відбувається близько двох діб.

Гідроізоляція швів

Гидроизоляция колодца из бетонных колец: снаружи, внутри и пропиткаГідроізоляція швів.

При гідроізоляції колодязів не слід забувати про стиках між кільцями. Майстри в даному випадку використовують двокомпонентні засоби, призначені для герметизації колодязних кілець.

Окремо потрібно подбати про гідроізоляцію внутрішніх швів. Розчини, призначені для цього можна придбати в будівельних магазинах. Засіб наноситься і розрівнюється шпателем. У каналізаційних і технічних басейнах шви між кільцями обробляються рідкою гумою або рідким склом. Дані кошти забезпечують підвищену гідроізоляцію об’єкту.

Захист швів від впливу води в колодязях також здійснюється нанесенням спеціальних цементно-полімерних сумішей або накладанням цементу, змішаного з клеєм ПВХ. Розводити цемент в клеї потрібно поступово, довівши розчин до консистенції дуже густої сметани.

Ізоляція днища

Під час будівництва на дно бетонної свердловини кладуть спеціальну плиту з виступом, що гарантує точну центрування нижнього кільця. Одержаний стик ретельно герметизується. Робиться це декількома методами:

  • На місце, де буде стояти колодязь, перед установкою першого кільця кладуть спеціальний гідроізоляційний шнур, який при підвищенні вологості роздувається в кілька разів, тим самим ізолюючи дно колодязя.
  • Ефективні тут і рулонні гідроізолятори. Дно колодязя ретельно очищається від забруднень і сміття, закладається бітумним розчином, застеляється руберойдом з 20-сантиметровим напуском на стіни. Щоб захистити дно колодязя напевно, руберойд кладуть в кілька шарів. Додатково рекомендується верхній шар руберойду обмазати мастикою, зверху насипати 10-сантиметровий куля гравію.
  • У питних басейнах шви між дном і першим кільцем замазуються ремонтної сумішшю MEGACRET-40. Коли буде завдано перший шар, на нього слід наклеїти гідроізоляційну стрічку. Під кінець стик в два шари обробляється складом AQUAMAT-ELASTIC.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *