Вс. Апр 21st, 2024

Зміст статті

 • Як волога впливає на тротуарну плитку?
 • Ефективні засоби захисту вуличного мощення від вологи
 • Функції гідрофобізатора для плитки
 • Види гідрофобізаторів для плитки
 • Як вибрати гідрофобізатор
 • Технологія нанесення гідрофобізатора на тротуарну плитку
 • Огляд затребуваних гідрофобізаторів

Довговічність тротуарної плитки не викликає сумнівів — якщо вона виготовлена ​​з дотриманням технології, то здатна служити десятки років навіть у зонах з екстремальним пішохідним, автомобільним навантаженням.

Незважаючи на високу міцність та щільність, тротуарна плитка поступово втрачає свої властивості під впливом вологи. Щоб захистити мощення від води використовують гідрофобізатори. Як працюють ці речовини, з якої сировини їх виробляють, як застосовують — розповімо в цій статті.

Як волога впливає на тротуарну плитку?

Облицювання для тротуарів, доріжок, майданчиків виготовляють з наступних матеріалів:

 • Піскоцементний розчин або бетон

Найбільш поширена сировина, яку використовують під час виробництва як бюджетної, так і висококласної дизайнерської бруківки для вуличних робіт. Вироби з бетону формуються за технологією вібролиття або вібропресування. При виготовленні плитки методом вібролиття виробникам вдається досягти більш високої щільності і, відповідно, низького водопоглинання плитки, ніж методом вібропресування, але без застосування спеціальних гідрофобних добавок і просочення обидва способи недостатньо ефективні. Популярне також армування виробів спеціальними полімерними волокнами, які значно знижують не тільки утворення шлюбу в процесі виробництва, транспортування та укладання плитки, а й значно збільшують термін служби покриття.

 • Клінкер

Бруківка такого типу виготовляється із глини методом випалу. Має мінімальне водопоглинання, за наявності спеціального заводського покриття практично не вбирає вологу, що робить її стійкою до температурних коливань та біологічних факторів середовища.

 • Натуральний камінь

Міцність, вологостійкість, інші параметри цього матеріалу залежить від типу гірської породи. Пористий камінь (наприклад, вапняк) найбільш уразливий, потребує специфічного догляду. Граніт з глянсовим поліруванням стійкий до вологи, інших негативних факторів.

Довговічність мощення безпосередньо залежить від водопоглинання матеріалу. Чим менший цей показник, тим стійкіше покриття.

Найбільш негативний вплив волога надає матеріали з капілярно-пористою структурою, до якої відноситься бетон. Він легко насичується водою, яка при переході температури навколишнього середовища через нульову позначку замерзає та відтає. Лід, розширюючись, ушкоджує структуру бетону, утворюючи мікротріщини, викликає розшарування, фарбування, зниження його міцності.

Тротуарна плитка найчастіше піддається впливу дощових та талих вод, що містять кислоти. Такий розчин агресивно впливає на матеріали мінерального типу (бетон, вапняк, мармур). Дощова вода «роз’їдає» поверхню плитки, перетворюючи її нерозчинні компоненти на розчинні, поступово вимиваючи їх. Це призводить до збільшення пористості матеріалу, утворення вогнищ із кавернами, раковинами, пухкими ділянками. Під впливом вологи мощення поступово втрачає початкову декоративність та міцність, може покритися сольовими розлученнями.

Ефективні засоби захисту вуличного мощення від вологи

Щоб знизити негативний вплив води на тротуарну плитку та бруківку, застосовують низку заходів на етапі проектування та монтажу:

 • ретельно вирівнюють основу доріжок та майданчиків, щоб уникнути застою вологи на певних ділянках;
 • дотримуються ухилу для швидкого відведення води з поверхні;
 • встановлюють водоприймальні лотки, жолоби в зоні скидання стоків з дахів прилеглих будівель;
 • організують якісний дренаж ділянки, якщо ймовірно його підтоплення;
 • укладають мощення на проникну основу з піску, ізольоване від ґрунту геотекстилем або іншими спеціалізованими матеріалами.

Правильно змонтована плитка швидко висихає після закінчення дощу, не страждає через застій вологи, тому її термін служби сягає десятків років. Як додатковий спосіб захисту мощених доріжок і майданчиків використовують гідрофобізатори. Це рідини, які проникають у структуру пористих матеріалів, створюють на їх поверхні повітропроникне, паропроникне водовідштовхувальне покриття.

Функції гідрофобізатора для плитки

Водовідштовхувальні склади покращують експлуатаційні властивості бруківки. Такі засоби вирішують низку важливих завдань:

 • Зменшення поглинаючої здатності матеріалу за рахунок зниження пористості

Після обробки бетон чи камінь не насичуються вологою, вода безперешкодно скочується з поверхні. Як наслідок підвищується морозостійкість мощення.

 • Підвищення зносостійкості

Багато гідрофобних складів зміцнюють поверхневий шар бетонної бруківки або каменю. Оброблена поверхня менш схильна до появи потертостей, подряпин, сколів.

 • Поліпшення гігієнічних властивостей

За рахунок зниження пористості плитка практично не вбирає забруднення. З неї легко видалити пил, бруд, жирні та інші плями. Водовідштовхувальна поверхня не є сприятливим середовищем для розвитку моху, плісняви, водоростей.

 • Поліпшення зовнішнього вигляду

Після нанесення відтінок тротуарної плитки проявляється яскравіше, поверхня виглядає акуратною та доглянутою. При використанні лаків з ефектом мокрого покриття мощення набуває характерного глянцевого фінішу.

 • Зниження ризику утворення висолів

Розчин запобігає взаємодії компонентів бетону з солями та кислотами, які містяться в атмосферній волозі. Оброблена поверхня не покривається характерними білими розлученнями, що особливо актуально для темного, кольорового мощення.

Тротуарна плитка, оброблена гідрофобізатором, має збільшений термін служби, рідше вимагає ремонту та чищення. Вона виглядає привабливо, що позитивно впливає на загальне сприйняття ландшафтного проекту. З цих причин нанесення гідрофобізатора затребуване у створенні та реконструкції мощення на території комерційних, муніципальних об’єктів, у приватних садибах. Багато власників будинків наносять такі склади своїми руками.

Види гідрофобізаторів для плитки

Основні властивості гідрофобізатора, включаючи його ефективність та довговічність, визначає хімічний склад засобу. Як основний компонент використовують солі жирних кислот, деякі види ПАР, силікони, полімери. Речовини, що діють, змішують з водою, органічними розчинниками або спиртом. Для покращення властивостей застосовують модифікуючі присадки, які відповідають за консистенцію, простоту нанесення, швидкість висихання, знезараження поверхні.

Розглянемо властивості гідрофобізатора залежно від його основних компонентів.

Тип розчинника

 1. Вода

Є в багатьох доступних гідрофобізаторах. Не здорожчує захисний засіб, не покращує його проникну здатність, а також швидкість висихання. За рахунок відсутності різкого запаху, шкідливих випарів розчини на водній основі можуть застосовуватися всередині приміщень (гаражів, альтанок, критих терас тощо). Вони наносяться виключно на суху підготовлену поверхню за температури від +10 оС. Вода у складі гідрофобізатора не впливає на зовнішній вигляд тротуарної плитки.

2. Органічні розчинники

До них відносяться уайтспірит, толуол, ксилол та інші речовини. Вони мають різкий запах, містять шкідливі леткі компоненти, тому обмежують використання гідрофобізатора в закритому просторі. Забезпечують проникаючу здатність складу, високу швидкість його висихання. Наносяться переважно при позитивній температурі, в деяких випадках можливе застосування з вологої основи.

3. Спирти.

Склади такого типу мають високу проникаючу здатність, ефективно запобігають забрудненню поверхні, знезаражують основу. На відміну від гідрофобізаторів на водній основі спиртові рідини можна наносити при негативній температурі (до -10 оС), а також на вологі поверхні.

Тип діючої речовини

 1. Кремнійорганічні сполуки або силікони. Саме вони входять до складу більшості гідрофобізаторів для тротуарної плитки. Широке поширення цих речовин пов’язане з їхньою невисокою вартістю та достатньою ефективністю.

До складу силіконових гідрофобізаторів можуть входити алкілсиліконати або метилсиликонати калію, алкоксисилани, силоксани, каучуки. Залежно від властивостей основного компонента, що вибирають розчинник (водний або органічний), визначають умови нанесення композиції.

Більшість поверхневих покриттів на основі силікону недовговічні. Покриття такого типу потребують оновлення через 2-5 років після нанесення.

 1. Просочення на силан-силоксановій основі значно довше (до 10 років) тримаються на поверхнях, зменшують капілярне водопоглинання будівельних матеріалів, але при цьому не закупорює пори та капіляри. Тому здатність будівельних матеріалів «дихати» або зберігається, або порушується зовсім незначно. Сильний та довготривалий краплинний ефект, відсутність липкості при висиханні, хороша адгезія фарб – все це відрізняє силан-силоксанові гідрофобізатори від звичайних на основі КОС.
 2. Акрил-силіконові склади також є гарним захистом бетону, цегли та каменю від вологи, при тому вони не тільки підвищують водонепроникність та надають естетичного глянцю поверхні, але й зміцнюють та знепилюють цю поверхню.
 3. Полімери. Діючою речовиною може бути акрилова та епоксидна смола, поліуретан, фторкарбон та інші синтетичні сполуки. Вони входять до складу дорогих вологозахисних засобів, менш популярні порівняно з аналогами на основі силікону.

На основі полімерних компонентів виготовляють гідрофобізуючі лаки глибокого проникнення, спеціальні склади з функцією захисту від стійких забруднень, з ефектом мокрої поверхні, універсальні тонкошарові покриття для промислових та комерційних об’єктів. Вони мають довший термін служби (до кількох десятків років).

Як вибрати гідрофобізатор

При купівлі засобу обробки тротуарної плитки перевагу віддають покриттям, які не утворюють плівки на поверхні матеріалу. Багато видів лаків, хоч і створюють цікаві візуальні ефекти, не мають достатньої еластичності. Через низьку пластичність покриття швидко руйнується у вуличних умовах під впливом перепадів температури, ультрафіолетового випромінювання, перестає захищати основу від води.

Проникні гідрофобізатори демонструють більш високу ефективність та довговічність. Вони дозволяють бетону або натуральному каменю «дихати» — пропускати повітря і водяну пару, але роблять матеріал непроникним для великих крапель води. Чим вище проникаюча здатність складу, тим надійніше він захистить мощення, тому цей критерій варто звернути особливу увагу.

Для обробки вуличних доріжок можна використовувати гідрофобізатори як на водяній, так і на органічній основі. Найбільш безпечним та екологічним «хімічним» розчинником вважається ізопропанол, який швидко випаровується з поверхні та сприяє глибокому проникненню діючої речовини, але має високу вартість.

При покупці гідрофобізатора також враховують:

 • витрата кошти та вартість обробки 1 кв.м. поверхні;
 • умови нанесення розчину;
 • довговічність покриття, рекомендовані терміни оновлення захисного шару;
 • сумісність із матеріалом тротуарної плитки — бетоном, натуральним каменем, клінкером.

Для побутового застосування не варто купувати дешеві гідрофобізатори на основі алкілсиліконату натрію (переважніше сполуки калію). Це з хімічної активністю речовини. При перевищенні концентрації, недотриманні умов нанесення можлива поява незнищенних висолів та розлучень на поверхні мощення.

Технологія нанесення гідрофобізатора на тротуарну плитку

Перед початком роботи уважно вивчіть інструкцію від виробника. Деякі правила нанесення, температурний режим, кількість шарів, інструмент, вимоги до поверхні розрізняють за складами гідрофобізатора.

Загальний алгоритм робіт зі створення водовідштовхувального покриття має такий вигляд:

 1. Підготовка поверхні.

Свіжоукладену бруківку потрібно очистити від пилу та будівельного сміття віником, повітродувкою, апаратом високого тиску. Зі старого покриття видалити максимум забруднень, закласти сколи, тріщини, усунути мох і водорості, якщо вони присутні. Дочекайтеся висихання поверхні.

Якщо є висоли на поверхні, рекомендуємо змити їх спеціальним складом «АрмМікс Очищувач», після чого помити плитку апаратом високого тиску і потім добре просушити поверхню.

2. Тестування.

Розчин за інструкцією на невелику, найменш помітну ділянку поверхні. Це потрібно, щоб перевірити сумісність матеріалів. Тестування є особливо актуальним, якщо ви обробляєте натуральний камінь, плитку кустарного виробництва, покриття з рідкісними властивостями або незвичайним відтінком.

3. Нанесення гідрофобізатора.

Розчин рівномірно розподіляють пензлем, валиком чи методом безповітряного розпилення. Уникають появи патьоків і калюж, надлишки складу зі щільних поверхонь видаляють за допомогою губки або тканини, що вбирає.

Концентровані склади слід розбавити перед нанесенням відповідно до інструкції виробника. Висихання просочення відбувається загалом за 6 годин. Максимальна гідрофобність досягається через 24 години. Через добу тротуарну плитку можна піддавати повному навантаженню.

Якщо склад вимогливий до умов нанесення, для робіт вибирають день з погодою: теплий, безвітряний, з невисокою сонячною активністю. Сильно поглинаючі основи, а також зони, найбільш схильні до зволоження, допустимо обробляти в кілька шарів. У більшості випадків чекати повного висихання першого шару не потрібно.

Огляд затребуваних гідрофобізаторів

У каталозі компанії «АрмМікс» є кілька видів гідрофобізаторів, які довели високу ефективність при нанесенні на тротуарну плитку:

 • АрмМікс Гідрофобізатор Концентрат

Водовідштовхувальне просочення на основі кремнійорганічних сполук. Сумісна з бетонною, керамічною, клінкерною плиткою, природним каменем. Концентрат розбавляється водою у пропорції 1:5. Склад глибоко проникає в основу, підвищує морозостійкість матеріалу, знижує ймовірність зледеніння поверхні. Покриття не впливає на вигляд бруківки, зберігає її паропроникність.

 • АрмМікс Гідрофобізатор

Кремнійорганічний гідростоп, що не вимагає розведення. Розчин підходить для зовнішніх та внутрішніх робіт, не має запаху, не містить токсичних компонентів. Ефективно захищає плитку з бетону, виготовлену методами вібролиття та вібропресування. Універсальний засіб сумісний з каменем, гіпсом, газобетоном, цеглою, іншими матеріалами.

 • АрмМікс Гідро

Найоптимальніший склад для обробки мінеральних основ. Гідростоп на водній основі з силаном і силоксаном. Швидко та надовго зменшує капілярне водопоглинання плитки, не порушуючи її паропроникність. Матеріал стабільний при зберіганні, не розшаровується. Переважно його нанесення у два шари «мокром по мокрому». На відміну від вищеописаних двох складів є гарною ґрунтовкою для багатьох типів фарб!

 • АрмМікс Гідрофобний

Акрил-силіконовий склад, аналог всім відомого «Аквалака». Надає поверхні м’який естетичний глянець, зміцнює та знепилює поверхню, підвищує водонепроникність поверхні. Посилює колір обробленої поверхні. Також до складу просочення можна додавати відтінок.

Гідрофобізатори «АрмМікс» підходять для побутового, а також професійного застосування, передпродажної виробничої обробки тротуарної плитки та будь-яких інших мінеральних покриттів та виробів.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *