Вс. Июл 14th, 2024

Блоки з арболита сьогодні використовуються повсюдно в будівництві несучих стін житлових малоповерхових будівель, в зведенні нежитлових приміщень побутового та господарського призначення, з метою виконання теплоізоляції будівель з інших матеріалів. Незважаючи на широку популярність матеріалу, далеко не всі майстри знають всі його особливості, переваги і недоліки, що може негативно позначатися на якості будови.

Зважаючи на особливості виробництва і складу арболітові блоки володіють невеликою вагою, демонструють високі показники теплоізоляції і прості в монтажі, але вимагають правильного захисту від вологи та інших впливів. Без якісної ізоляції та обліку деяких нюансів всі переваги матеріалу будуть зведені до нуля недоліками, здатними сильно вплинути на якість експлуатації будівлі, його міцність і надійність, зменшити термін експлуатації.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Що таке арболит і його основні властивості

Назва матеріалу походить від французького слова arbre, що перекладається як «дерево» (звідси пішла й інша назва блоків «древобетон»).

Виготовляють арболит з трьох основних компонентів:

 • Тріска величиною 1 сантиметр в ширину і 25 сантиметрів в довжину – подрібнена, зазвичай деревна (бук, сосна, ялина), але можуть використовуватися і багаття льону, рисова солома, деревина хвої, кора, стебла бавовнику і т. д.
 • Цемент у вигляді в’яжучого-марки мінімум М300 і вище
 • Спеціальні добавки для підвищення адгезії компонентів, ступеня твердіння, пластичності – використовують хімікати, найчастіше сірчанокислий алюміній, нітрат/хлорид кальцію, рідке скло і т. д.
 • Отриманий матеріал повинен відповідати нормативам і показниками, зазначеними в гості 19222-84 або ТУ, СН 549-82.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки
Основні види арболита за призначенням: теплоізоляційний, який застосовується в якості утеплювача або для зведення перегородок (щільність близько 400-500 кг/м3), і конструкційний для зведення несучих стін (щільність до 850 кг/м3).
Основні форми арболіту:

 • Плити-від блоків відрізняються збільшеними розмірами ширини і довжини, зменшеною товщиною. Виробляються методом трамбування і пресування, у великій кількості розмірів і варіантів (посилені/рядові перемичні блоки, віконні панелі, вузькі полотна, стінові і т.д.), можуть оснащуватися арматурними петлями для кріплення і облицювальним чорновим шаром.
 • Блоки-звичайні для прямих стін або з U-подібним отвором (для дверних/віконних перемичок), стандартний розмір 50х30х20 сантиметрів (але є різні).
 • Монолітний арболит-здешевлений варіант матеріалу зі зниженою міцністю.

Основна властивість арболита, яке цінується в будівництві будинків – це його теплоізоляційні характеристики, що дозволяють створити теплий будинок з мінімальними вкладеннями в обробку. Важливий і мала вага блоків, завдяки чому побудувати будинок можна швидко і легко самостійно, без залучення спецтехніки.

Але особливості, що забезпечують позитивні характеристики матеріалу, одночасно обумовлюють і недоліки арболита. Деревна тріска, що гарантує малу вагу і хороші властивості теплоізоляції, має властивість вбирати воду. Тому арболит вимагає обов’язкового проведення заходів щодо захисту, правильно реалізованих і продовжують термін служби.

Точність дозування компонентів і дотримання технології

Арболітові блоки виробляються з деревної тріски, цементу, хімічних добавок і води. Деревна тріска повинна бути правильного калібру-цей параметр впливає на міцність. Розмір тріски по ГОСТу повинен бути таким: максимум 40 міліметрів по довжині, 10 по ширині і 5 по товщині. Кращі показники блоків забезпечує тріска з розмірами: 25 по довжині, від 5 до 10 по ширині і від 3 до 5 міліметрів товщини.

Тріска повинна бути чистою, без грунту, листя, кори – тирса, тирса, солома, багаття знижують міцнісні характеристики. Але якщо листя в складі буде не більше 5% і кори не більше 10%, істотно на властивостях арболита це не позначиться.

Часто арболит виробляють при деревообробних підприємствах і лісопилках, утилізуючи відходи, але такий варіант зазвичай призводить до низької якості блоків через неякісну сировину (в роботу відправляють все, що є). Краще купувати арболит виробників, що мають обладнання і займаються створенням арболита в якості основного виду діяльності.

Технологія повинна дотримуватися точно і в плані типу тріски. Для виробництва блоків може використовуватися різна деревина, але кожен сорт передбачає свої особливості: модрина вимагає подвоєного обсягу мінералізаторів, наприклад. Зазвичай тріску роблять з ялини, сосни, Листяні породи використовуються рідше.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки
Методи поліпшення зчеплення тріски з в’язким:

 1. Інтенсивна сушка сировини протягом декількох місяців до виробництва.
 2. Мінералізація тріски в спеціальному розчині.

Найкраще, коли використовуються обидва методи. В такому випадку вдається підвищити біологічну стійкість матеріалу, знизити водопроникність готової конструкції. Для мінералізації застосовують рідке скло, хлорид кальцію, сірчанокислий глинозем, силікат-брилу.

Склад арболітових блоків передбачає правильний обсяг води. Тріску засипають в спеціальний змішувач примусової дії, де вода і мінералізатор змішуються, розподіляються рівномірно по поверхні наповнювача. Заважають близько 20 секунд, потім засипають цемент і змішують ще 3 хвилини.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Цемент беруть зазвичай марки М400, щоб арболітові блоки були досить міцними. Бажано, щоб цемент був свіжокупленим, так як в процесі зберігання він втрачає свої властивості. Якщо ж цемент передбачається зберігати якийсь час, краще вибирати марку М500.

Важливі нюанси виробництва:

 • Точність дозування регламентує ГОСТ, відхилення не повинні бути більше 2-3%.
 • Важливо, щоб в складі було достатньо води: якщо мало, не пройде як потрібно процес гідратації в’яжучого, якщо багато – блоки вийдуть менш міцними, будуть важко вийматися з форми, триватиме час до первинного схоплювання.
 • Обсяг мінералізаторів-дозування вираховуються відповідно до типу деревини і величиною тріски, вологістю. Оптимальне дозування бажано підбирати досвідченим шляхом.
 • Температура суміші води і мінералізатора не повинна бути нижче +15 градусів.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Технічні характеристики та порівняння з іншими будівельними блоками

Арболит недоліки і переваги гарантує досить зрозумілі – єдиним несподіваним моментом може бути низька якість самого матеріалу. Якщо ж блоки зроблені за технологією, з вірно підібраних компонентів і з дотриманням пропорції, то всі властивості досить передбачувані.

Основні технічні характеристики арболіта:

 • Щільність — в межах 300-850 кг/м3 (залежить від виду, адже арболит буває конструкційний і теплоізоляційний): чим вищий показник, тим вище несуча здатність і нижче показник теплоізоляції.
 • Міцність-залежить від щільності: у арболита щільністю 400-500 кг/м3 дорівнює В0.35, у 700-850 кг/м3 – В3.5. Цього цілком достатньо для зведення несучих конструкцій 2-3-поверхової будівлі.
 • Теплопровідність — також безпосередньо залежить від щільності, збільшується пропорційно: у блоків щільністю 400 кг/м3 показник дорівнює 0.06 Вт/м До, при 850 кг/м3 коефіцієнт теплопровідності знаходиться в межах 0.17.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

 • Водопоглинання-для теплоізоляційних блоків параметр дорівнює 85%, для конструкційного 75%. Арболит поглинає і віддає вологу при сушінні, але використовувати його там, де буде відзначена постійно підвищена вологість не рекомендують (або кожну стіну з арболита доведеться ретельно обштукатурити і закрити ізоляторами).
 • Вогнестійкість-матеріал вважається важкогорючим з показником Г1 (здатний витримувати відкрите полум’я протягом півтори години без зміни геометрії).
 • Морозостійкість-F50, що дорівнює кількості циклів заморожування/відтавання.
 • Стійкість до розтягування – при переміщеннях фундаменту демонструє схильність до появи деформацій і тріщин на 0.4-0.5%.
 • Високий рівень звукопоглинання.
 • Хороші показники паропроникності-арболит можна використовувати для зведення сауни, лазні.

Якщо порівнювати арболітові блоки з іншими будівельними матеріалами, то всі переваги і недоліки стають більш явними.

Порівняння арболита з деякими матеріалами:

 • Цегла-більш щільний за структурою, тому і більш міцний на стиск. Але арболит краще зберігає тепло: показники стіни товщиною в 50 сантиметрів рівні товщині стіни з цегли в районі 120 сантиметрів. При цьому, розміри арболита більше, тому кладка здійснюється швидше і простіше.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

 • Дерево-матеріали Схожі по теплопровідності і щільності, але натуральна деревина набагато дорожче, складніше в транспортуванні і монтажі, передбачає більш ретельний догляд. Крім того, деревина гниє і горить.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

 • Пінобетон-піноблок володіє також невеликою вагою і щільністю, але через пористої структури передбачає додаткові витрати на виконання армування кладки, роблячи процес будівництва більш тривалим і складним. Теплоізоляція у арболита на 75% вище.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Додатково можна подивитися параметри тут:

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Переваги

Переваги та недоліки арболита обумовлені матеріалами, з яких він складається: плити і блоки виходять міцними, немов цемент і теплозберігаючими, як дерево. Але, зважаючи на певні нюанси процесу виробництва, арболит передбачає свої особливості.

Головні переваги арболітних блоків:

 • Міцність-достатня для зведення міцного і надійного будинку висотою в 2-3 поверхи.
 • Теплоізоляційні характеристики-гарантують максимальну ефективність.
 • Морозостійкість і негорючість, що робить експлуатацію будинку безпечною.
 • Екологічність-за винятком деяких хімікатів, матеріал повністю натуральний: не виділяє небезпечних токсинів, сприяє створенню оптимального мікроклімату в будинку.
 • Біостійкість-арболит не схильний до поширення гнилі, цвілі, завдяки паропроникності.
 • Невелика вага блоків-це дозволяє заощадити на фундаменті (підходять варіанти полегшеного типу – шведська плита, стовпчастий, пальово-гвинтовий) і залученні спецтехніки в процесі будівництва.
 • Швидкий і простий монтаж за рахунок малої ваги і ідеальної геометрії блоків.
 • Довговічність — будинки з арболітових блоків служать більше 50 років.
 • Зниження фінансових вкладень — за рахунок простого фундаменту, швидкого монтажу, доступною вартості самого арболита.

Недоліки блоків, зроблених з арболита

Незважаючи на те, що матеріал використовується повсюдно в будівництві, багато хто ставиться до нього з деякою часткою упередження. З одного боку, арболит дійсно боїться води, з іншого ж – досить його захистити, щоб уникнути негативних наслідків.

Те ж саме стосується і інших мінусів, багато з яких можна нівелювати, але все потрібно вивчити до початку проектування і будівництва.

Гниє і боїться цвілі

За умови коректного виконання гідроізоляції нижніх рядів блоків і облаштування нормальної вентиляції в будинку арболит не гниє і цвіль не з’являється навіть в приміщеннях з підвищеним рівнем вологості. Завдяки паропроникності матеріалу відбувається природний повітро / вологообмін в приміщеннях, але тільки якщо все не закрито невірно виконаної ізоляцією. Якщо вихід вологи перекрити і повітрообміну не буде, мікроклімат в житло буде порушений, можуть поширюватися мікроорганізми.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Пальний матеріал

Арболит відноситься до матеріалів класу Г1 по горючості і не боїться відкритого вогню, так як: деревина в структурі попередньо просякнута мінералізаторами і закрита цементом, та й арболітові стіни обов’язково оштукатурюються. За годину і більше пожежі арболит обвуглюється на 30 міліметрів – за цей час дерев’яний будинок згорає.

Хімія в арболіті

В процесі мінералізації з деревної тріски видаляють цукор, що не дозволяє цементу набрати повну міцність. Використовують абсолютно безпечні «хімікати», часто сульфат алюмінію, що є харчовою добавкою, яка використовується для очищення води. Також актуальний хлористий кальцій, застосовуваний в харчовій промисловості і медицині. Рідке скло також абсолютно безпечно для здоров’я і життя.

Низька міцність

Зроблений за технологією і з якісних компонентів матеріал володіє достатньою міцністю для зведення будинку з двох-трьох поверхів. Стандартний арболітовий блок випускається під маркою М25, що говорить про його здатність витримувати тиск в 25 кілограмів на квадратний сантиметр. Цього цілком достатньо для житлового приміщення.

Будинок для мишей

Миші приходять їсти не будівельний матеріал, а запаси. І прогризти можуть все, що завгодно, тому ні будинок з цегли, ні будівля з цементних блоків їх не зупинять. При цьому, арболітовий блок – це не деревина в загальноприйнятому розумінні, так як в структурі матеріалу кожна тріска знаходиться в оточенні застиглого бетону, тому для мишей такий будинок приблизно те ж саме, що будівля із залізобетонних плит.

Стіни продуваються

Блоки дійсно добре продуваються, але ніхто не використовує їх без подальшої обробки. В якості оздоблювального матеріалу використовують спеціальні паропроникні штукатурки, що усувають цей недолік, але, в той же час, дозволяють будинку дихати.

Некрасивий

Ніхто не залишає будинок з арболітових блоків в тому вигляді, в якому будівельний матеріал створений. Будинок обов’язково відбувається і ось тут фантазія майстра обмежується лише наявністю матеріалів в супермаркетах.

У Москві і регіонах можна відшукати найрізноманітніші оздоблювальні матеріали – за фактурою, кольором, структурою і т.д. обробка виконується як внутрішня, так і зовнішня в обов’язковому порядку.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Блоки криві

Якісно зроблені арболітові блоки заводського виробництва завжди точно відповідають геометрії і розмірам. З них легко будувати стіни і монтувати будь-які конструкції. А ось криві і вироблені кустарним чином блоки дійсно можуть бути нерівними і неакуратними, та ще й експлуатаційні характеристики під питанням.

Саме тому купувати арболітові блоки варто лише у перевірених виробників, чітко дотримуються технологію виробництва і гарантують якість продукції.

Хороших блоків мало

Сучасний ринок пропонує досить великий вибір виробників і реалізаторів арболітових блоків. Якщо не намагатися заощадити і шукати заздалегідь, цілком можливо знайти матеріал в потрібному обсязі за прийнятною вартістю, з сертифікатами якості і всіма супровідними документами.

Блоки из арболита: преимущества и недостатки

Формування блоків

Формування матеріалу здійснюється після того, як склад готовий і ретельно перемішаний. Заливати розчин у форми потрібно протягом 15 хвилин після завершення замісу.

Види формування арболіту:

 • Ручне без вібрації
 • Ручне з вібруванням
 • Заводське виробництво з використанням вибростанка (з пригрузом або без)

Ступінь ущільнення-найважливіший параметр, що впливає на якість арболита, проводиться для переорієнтації зерен тріски, підвищення площі зіткнення їх з в’язким. Основна мета пресування-підвищення щільності суміші, щоб структура була рівномірною. Вібрація застосовується по ГОСТу, дозовано, щоб уникнути опади цементу на дні форми. Цементний розчин покриває тріску, немов клей, в залежності від концентрації наповнювача суміш може бути різною.

Завдяки механізації вдається отримувати більш якісні і міцні, зі стабільними параметрами, блоки зі збереженням щільності, геометрії, розмірів. Після заливки у форми та вібрування (або без нього) опалубку знімають, а блоки сушать з можливою термообробкою.

Блоки з арболита-сучасний і ефективний будівельний матеріал, який за умови забезпечення потрібних заходів щодо захисту і обробці здатний гарантувати найкращі експлуатаційні характеристики житлового будинку.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *