Вс. Июл 14th, 2024
міфи про бетон

Бетон — воістину народний будівельний матеріал. Через таку популярність і поширеність неминуче поява помилок і міфів, причому вони приживаються не тільки серед будівельників-аматорів, а й серед професіоналів. Деякі міфи живуть протягом довгих років, передаючись із покоління до покоління.

У цій статті ми спробуємо не тільки поборотися з усталеними помилковими судженнями про бетон, але й допомогти вам не допустити помилок під час бетонних робіт.

1. МОЖНА ДОДАТИ ВОДУ В БЕТОН, ЩОБ З НИМ БУЛО Зручніше ПРАЦЮВАТИ

Багато хто не розуміє, чому не можна додавати воду до бетону. Адже при виробництві сухі компоненти змішуються з водою, а теоретично зайва волога просто випарується.

Насправді пропорції бетону точно розраховуються, і одна з головних характеристик, яка суворо дотримується на бетонному заводі — це водоцементне співвідношення. Кількість води в бетоні точно вивіряється і навіть вимірюється вологість піску, щоб не додати зайву вологу.

Порушення об’єму води в бетоні веде до значного зниження міцності конструкції з бетону, а також збільшує усадку. Як саме впливає вода на якість бетону? Якщо її оптимальна кількість — то дотримується правильний баланс в’яжучого та заповнювачів. Тут важливим є саме співвідношення обсягу цементного тіста, яке виходить при змішуванні цементу та води, до піску та щебеню.

Якщо бетон розбавили водою — то співвідношення рідини до в’яжучого та заповнювачів змінюється. Збільшений обсяг вологи знижує не лише міцність цементного тесту, а й морозостійкість. Такий бетон після затвердіння, найімовірніше, почне швидко руйнуватися.

Тому краще одразу замовляти бетон необхідної пластичності, на заводі його виготовлять більш зручним для укладання без шкоди міцності.

2. ЧИМ БІЛЬШЕ ЦЕМЕНТУ — ТИМ ВИЩЕ МАРКА БЕТОНУ

“Скільки цементу потрібно на куб бетону” — одне з найчастіших питань, яке ставлять нам. Багато хто вважає, що чим більше в’яжучого компонента в розчині, тим міцніший матеріал, і якщо до бетону додати більше цементу, то він стане набагато міцнішим.

Однак клас та марка бетону вимірюється не об’ємом цементу на куб бетону. Розчин виготовляється з дотриманням технічних вимог. Додавання надто великого обсягу в’яжучого веде не тільки до збільшення вартості матеріалу, а також до втрати рухливості суміші та надмірної усадки.

Найважливіше при виробництві бетонного розчину — дотримання пропорцій та використання якісних компонентів. Відрізнити цемент М400 від М500 на око — неможливо, але ця різниця суттєво впливає на підсумковий результат.

3. БУДЬ-ЯКИЙ БЕТОН ВОДОНЕПРОНИКНИЙ

Структура бетону, навіть найвищої марки, пориста. Тому будь-які рідини, у тому числі вода, а також пара, можуть проникати в бетон. Різниця лише в тому, за який час вода може це зробити — в якийсь бетон вона проникає буквально за хвилини, а для іншого виду потрібна постійна дія води.

Щоб захистити бетон від води, до нього ще на етапі виробництва додають спеціальні добавки. Крім того, рекомендується проводити зовнішню обробку бетонних конструкцій.

4. ТИМ ВИЩЕ МАРКА БЕТОНУ — ТИМ ВІН ДІЛЬШЕ СЛУЖИТЬ

При правильному використанні бетон М100 прослужить вам довгі роки. Міцність на стиск не відбиває термін експлуатації бетону. Щоб конструкція прослужила вам якомога довше, потрібно правильно підбирати марку та доглядати матеріал.

Наприклад, якщо ви зробите садові доріжки з бетону М100 або М150, вони навряд чи прослужать довше одного сезону. Адже низька марка просто не призначена для будівництва на відкритому повітрі, експлуатації під опадами та ультрафіолетовому випромінюванні. Тому надмірна економія призводить лише до великих витрат. Порада 1: вибирайте марку бетону, яка підходить для робіт.

Щоб збільшити термін служби бетону, його необхідно захистити. Найчастіше бетон починає руйнуватися через те, що:

  1. Арматурний каркас зазнав корозії,
  2. Він не був захищений від низьких температур,
  3. Відсутність захисту від впливу води.

Для того, щоб зробити бетон більш стійким до всіх цих трьох факторів, існують спеціальні добавки, які додають у бетон на виробництві. Крім того, не забувайте про гідро- та теплоізоляцію, коли вони потрібні.

5. МОЖНА ЗАЛИВАТИ БЕТОН Взимку, ЯКЩО ДОДАТИ ПРОТИМОРОЗНІ ДОБАВКИ

Використання протиморозних добавок (ПМД) запобігає кристалізації води при негативних температурах до -15 градусів. Тому бетонний розчин, до якого було додано таку добавку, можна доставити на об’єкт у холодну погоду. У міксері бетон зберігає температуру ще близько 1 години, що дозволяє зробити заливку.

Але бетон не може схопитися і набрати міцність за негативної температури. Тому навіть при використанні протиморозної добавки потрібно підігрівати бетон і слідкувати, щоб його температура не опускалася нижче +5 градусів. Гріти бетон потрібно як мінімум перші 5-7 днів, але краще, щоб бетон знаходився в оптимальних умовах протягом усього періоду міцності.

6. ПІДІГРІВ І ВИКОРИСТАННЯ ПМД — ЄДИНІ УМОВИ ДЛЯ ЗИМОВОГО БЕТОНУВАННЯ

Заливати бетон узимку можна, важливо знати, як це зробити. Однозначно не можна заливати бетон і залишати його без підігріву, конструкція гарантовано не набере потрібної міцності. Транспортувати розчин взимку, якщо до нього не були додані протиморозні добавки теж ризиковано. Але це — не єдині правила, яких потрібно дотримуватись, щоб заливати бетон взимку на вулиці.

Якщо розчин залити в опалубку, встановлену в промерзлий ґрунт, то при його розморожуванні бетон нерівномірно осяде і з’являться тріщини. Крім того, замерзлий ґрунт швидко охолоджує залитий бетон, і він може охолонути ще до того, як приймання бетону буде завершено, а підігрів ще не буде розпочато.

Щоб уникнути появи різних дефектів, потрібно заздалегідь прогріти ґрунт перед заливкою бетону.

7. ОЗДОБЛЮВАЛЬНІ РОБОТИ МОЖНА ПОЧИНАТИ, КОЛИ ПОВЕРХНЯ БЕТОНУ СТАНЕ СУХОЙ

Оздоблення бетону потрібно починати, коли поверхня буде сухою, але не можна покладатися лише на суб’єктивні відчуття. Якщо оздоблювальні роботи почали зарано, то високий ризик здуття матеріалів, появи тріщин і відшаровування, а також пилу бетонних поверхонь.

Найпростіший метод, який дозволяє самостійно визначити, чи готовий бетон до обробки — притулити до нього поліетиленову плівку. Якщо на ній через деякий час накопичиться конденсат, то починати роботи ще зарано. Але найкраще рішення — перевірка поверхні спеціальним вологоміром, який може визначити рівень вологості не тільки не у верхньому шарі бетону, а й у товщі бетонної конструкції.

8. ЯКЩО ПРИ ЗАЛИВКИ ЗРОБИТИ ПОВЕРХНУ ГЛАДКОЮ, ТО БЕТОН НЕ ПОТРІБНО ВИРІВНЮВАТИ

Звичайно, заливку потрібно проводити акуратно, і намагатися зробити рухливий матеріал рівним і гладким. Але навіть у цьому випадку потрібно проводити вирівнювання бетону після заливання.

Після того, як бетон схопився і повністю висох, він змінює свій обсяг. При цьому неминучі деформації та поява нерівностей. Волога в період набору міцності накопичується у різних частинах бетону — з поверхні вона випаровується швидше. Крім того, температура різних шарів бетону відрізняється. Мінімізувати деформацію бетону допоможе правильний догляд під час набору міцності, але навіть він не може гарантувати ідеально рівний результат.

9. ЯКЩО В БЕТОНІ Є АРМАТУРА — ВІН НЕ ПОТРЕСКАЄТЬСЯ

Армування не запобігає появі тріщин у бетоні. Навіть за наявності каркасу бетон може покритися тріщинами, тому що до цього призводить напруга, що стискає. Арматура не може бути використана як профілактика появи дефектів, але вона здатна стримати їх збільшення.

Часто тріщини в залізобетонних виробах залишаються мікротріщинами. Навантаження з бетону передається на сталевий каркас, і тому залізобетон здатний витримати набагато інтенсивніші навантаження, ніж звичайна монолітна конструкція.

10. ЧИМ ШВИДШЕ ВИСУШИТИ БЕТОН — ТИМ ШВИДШЕ ВІН НАБЕРЕ МІЦНІСТЬ

Це категорично не так. Щоб бетон набрав міцність, йому просто необхідна вода. Саме тому в спеку свіжозалитий бетон накривають плівкою і поливають його. це дозволяє уникнути занадто швидкого випаровування води із розчину.

Бетон твердіє не від втрати вологи, а в процесі гідратації. Це хімічна реакція між молекулами цементу та води. Саме так пластичне цементне тісто стає штучним каменем. І чим менше води у свіжому бетоні — тим повільніше проходить ця реакція, якщо вологи замало, процес зовсім зупиняється. Те саме застосовується і до твердіння бетону на морозі, тільки в цьому випадку волога не випаровується, а замерзає.

Тож якщо оптимальний рівень вологості та температура матеріалу не підтримується, то процес набору міцності порушується

Сподіваємося, що ця стаття була для вас корисною і ви більше не віритимете у поширені міфи про бетон та роботу з ним.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *