Ср. Июн 19th, 2024

Оштукатурювання стелі — поширений спосіб вирівнювання поверхні перед нанесенням фінішних оздоблювальних матеріалів. Серед існуючих штукатурних складів один з найбільш популярних матеріалів – цементно-піщана штукатурка. Її використання дозволяє впоратися з перепадами поверхні до 50 мм, ліквідувати тріщини, поглиблення і дірки.

Якщо нерівності поверхні перевищують 50 мм, то рекомендується пристрій підвісних або натяжних стель.

Склад цементно-піщаної штукатурки і правила її вибору

Цементно-піщану штукатурку можна приготувати самостійно або купити готову суху суміш заводського виготовлення.

До складу розчину для штукатурки стелі входять:

 • Портландцемент М400 і М500. При покупці в’яжучого необхідно звертати увагу на термін його виготовлення і стан матеріалу. Свіжість цементу рекомендується перевіряти обмацуванням вузлів мішка. Саме в цих місцях цемент починає кам’яніти в першу чергу.
 • Пісок. Для приготування штукатурних розчинів використовують очищений (кар’єрний або річковий) пісок. Для стартового шару можна використовувати пісок фракції 2-4 мм, для фінішного – 0,5-2,0 мм.
 • Вода. Для замішування в’яжучого рекомендується брати воду питної якості або перевірену в лабораторії.

Таблиця пропорцій компонентів розчину для штукатурення стелі

Марка цементу Співвідношення Ц: П
М400 1:4-5
М500 1:5-6

У продажу є готові сухі штукатурні склади, що користуються великою популярністю.

Їх переваги:

 • Точність рецептури. Такі склади виготовляються зазвичай на автоматизованих лініях, що практично зводить до нуля можливість помилки в рецептурі. Якість вихідних компонентів готової продукції перевіряється в заводській лабораторії.
 • Швидке приготування. На місці виконання робіт необхідно тільки зачинити суху суміш водою і перемішати пластичний продукт міксером.
 • Наявність у складі полімерних добавок, що поліпшують якість готової продукції.

При виробництві великомасштабних робіт можна вдатися ще до одного варіанту: замовити готовий цементно-піщаний розчин на бетонному заводі, який доставлять до місця будівництва спеціальним транспортом.

Підготовка поверхні

Перед тим як штукатурити стелю цементним розчином, необхідно підготувати поверхню. Для цього потрібно:

 • видалити старе покриття, для розм’якшення старого штукатурного шару його кілька разів з періодичністю в 2-3 години змочують водою;
 • очистити поверхню від плям жиру, цвілі, іржі за допомогою розчинників або пальника;
 • обробити ділянки, уражені цвіллю, антисептиками, які не тільки усунуть існуючий грибок, але і не дозволять йому з’явитися знову;
 • видалити з поверхні кріпильні елементи, арматуру що стирчить;
 • провести повну очистку стелі від пилу щіткою або пилососом.

Очищену поверхню обробляють ґрунтовкою за два рази. Перерва між обробками залежить від складу грунтовки і позначений в інструкції до грунтувального складу. У продажу є універсальні грунтовки, які можна використовувати на всіх етапах штукатурних робіт – при підготовці підстави і перед нанесенням фінішної шпаклівки. Використання грунтувального складу забезпечує хороше зчеплення штукатурки з базовою поверхнею і подальшим шпаклювальним шаром.

Нюанси при підготовці до штукатурки стелі із залізобетонних плит перекриття

Перед оштукатурюванням стель, що складаються із залізобетонних плит, необхідно закрити стики між ними. Цю операцію проводять за кілька днів до штукатурення. Етапи робіт:

 • Розчищення стиків. З них видаляють весь слабкий кришиться бетон. Очищають поглиблення від піску і пилу щіткою.
 • Обробляють стики грунтувальним складом. Найчастіше для цієї мети використовується грунтовка «Бетоноконтакт».
 • Після висихання грунтовки стики закладають цементно-піщаним розчином. Якщо необхідно покласти шар більше 30 мм, це роблять в 2 підходи. На першому шарі після укладання формують рельєф зубчастим шпателем. Після закінчення доби наносять другий шар, який виводять на один рівень із загальною поверхнею стелі.

Порада! Уникнути розтріскування штукатурки в глибоких стиках між плитами дозволяє укладання смуг полімерної штукатурної сітки після нанесення першого штукатурного шару. У розчин її поглиблюють за допомогою зубчастого шпателя. Одночасно відбувається формування рельєфу, що забезпечує хороше зчеплення з другим штукатурним шаром.

Якщо зазор між плитами занадто глибокий, можна скористатися монтажною піною. Стінки щілин попередньо змочують водою, необхідною для нормальної полімеризації піни. Якщо цього не зробити, то всередині шва під піною утворюються великі порожнечі. Після закінчення доби надлишки піни зрізають так, щоб в шов можна було помістити Штукатурний розчин на глибину не менше 10 мм.Шов грунтують і закладають цементно-піщаним розчином.

Установка маяків

Для якісного вирівнювання поверхні стелі при товщині штукатурного шару 30 мм і більше використовують маяки – перфоровані металеві профілі. Порядок їх установки:

 • На стінах роблять відбиття рівня чистової стелі. Починають її з найнижчого кута. Рівень відзначають за допомогою лазерного рівня і малярного шнура.
 • Маяки закріплюють на стелі зазвичай за допомогою гіпсових складів. Перший профіль-маяк кріплять на стелі на відстані від стіни не більше 300 мм. відстань між маяками має бути трохи менше, ніж довжина використовуваного правила. Оптимальна довжина правила — 1,5 м.
 • Горизонтальність установки кожного маяка перевіряється будівельним рівнем.

Штукатурка може мати товщину не більше 50 мм, тому відстань між базовою поверхнею і зовнішньою частиною маяка не повинно перевищувати 50 мм.

Технологія штукатурення

Етапи штукатурки стелі цементним розчином:

 • Приготований розчин накидають або намазують на стелю, заповнюючи площу від одного маяка до іншого. Поверхня рівняють правилом, яке спирають на рейки-маяки.
 • Другий шар, якщо він необхідний, наносять після схоплювання першого.
 • Прибирають маяки. Залишати їх на поверхні стелі не рекомендується, оскільки коефіцієнт лінійного розширення стали і цементно-піщаного розчину різний, що стає причиною розтріскування штукатурки. До того ж, сталеві елементи зі звичайної «чорної» сталі швидко іржавіють. Через це на стелі з’являються складні плями. Маяки видаляють, коли розчин вже схопився, але ще остаточно не затвердів.
 • Борозни, що залишилися після виїмки маяків, заповнюють розчином, розрівнюють за допомогою широкого шпателя. Правило для цієї мети не використовують.

Зерниста сіра поверхня отверділої цементно-піщаної штукатурки погано підходить в якості бази під фарбування або наклейку шпалер. Тому перед фінішними оздоблювальними операціями її грунтують 2 рази і шпаклюють фінішною шпаклівкою. Шпаклювальний склад можна придбати в сухому вигляді (і розвести його водою на місці виконання робіт) або повністю готовий до використання. Після висихання шпаклювального шару поверхню шліфують за допомогою наждачного паперу, грунтують. Після висихання грунтовки приступають до фарбування або наклейці шпалер.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *