Вс. Июл 14th, 2024

Романський цемент – спеціальний будівельний матеріал, який застосовується при виробництві будівельних розчинів та бетонів низьких марок. Його отримують шляхом тонкого подрібнення продукту, утвореного після випалу сировинної суміші печі при температурах +900…1100°C. Являє собою порошок жовто-бурого або сіро-зеленого кольору.

Що таке романцемент: особливості складу

Це в’яжуче одержують із доломітизованих та чистих мергелів, у складі яких присутні більше 25% глинистих включень. Мергель – це природна суміш глин та вуглекислого кальцію. У сировинну композицію вводять до 15% активних міндобавок та до 5% гіпсу.

Виробники підбирають мергелі, в яких пропорції вапнякових та глинистих компонентів такі, що після випалу утворюється матеріал, який не містить оксид кальцію. Як правило, це мергелі з низьким вмістом оксиду кальцію. У якісному романцементі всі оксиди кальцію пов’язані в кальцієві алюмінії, силікати та ферити. Підвищені в’яжучі властивості має матеріал, сировиною для якого служив мергель з малою кількістю вуглекислого магнію — нижче 8%.

Виробничий цикл

Температура випалу вибирається в залежності від компонентів цементної сировинної суміші та їх відсоткового співвідношення. При вмісті в мергелі малої кількості вуглекислого магнію або його повній відсутності сировинну композицію випалюють при температурі, що досягає +1100°C.

Вибирати таку високу температуру для мергелів, що містять підвищену кількість магнію вуглекислого, не допускається, оскільки оксид магнію перепалюється і стає нездатним до гідратації. Тому температура пічної обробки для магнезіальних мергелів знижується до +800…900°C.

Для отримання якісного продукту сировинна суміш повинна бути обпікана рівномірно.

Після пічної обробки матеріал піддають тонкому помелу. При використанні сировини магнезіальних мергелів важливу роль відіграє правильний вибір температури випалу і дотримання температурного режиму. Помилки технології призводять до отримання продукту з нестабільними характеристиками.

У районах, де відсутні родовища мергелю, для отримання романського цементу використовують штучно складену сировинну суміш. До її складу входять: вапняк, мергелистий вапняк, глина. Компоненти змішують, брикетують та завантажують у піч для випалу. Романський цемент, отриманий у такий спосіб, коштує дорожче, порівняно з продуктом, що виготовляється з природної сировини.

Властивості романцементу

Це в’яжуче випускається трьох марок міцності — М25, М50, М100. Для сумішей і розчинів на основі романського цементу характерне швидке схоплювання та твердіння в перші дні та уповільнення набору характеристик міцності у фінальній стадії. Характер твердіння багато в чому залежить від номенклатури та відсоткового співвідношення компонентів. Також на нього впливають температурно-вологісні умови. У перші 7 днів для продукту, що твердіє, оптимальні умови вологого і теплого повітря.

Суміші на основі романцементу перевершують за властивостями склади на базі гідравлічного вапна в умовах підвищеної вологості або при почерговому намоканні та висиханні поверхні, але поступаються їм у сухих умовах.

Тривале зберігання (більше трьох місяців) в’яжучого призводить до суттєвої втрати споживчих характеристик. Тому романський цемент рекомендується використовувати у свіжому стані.

До піску, що додається в розчини та суміші з романським цементом, також пред’являються особливі вимоги. Вологість не повинна перевищувати 0,2%, не допускається вміст глинистих та мулистих включень, а також дрібних частинок піску.

Області застосування романцементу

Через невисоку механічну міцність романцементи при виробництві масивних ЗБ конструкцій не використовуються. Їх основні сфери застосування:

  • Проведення штукатурних робіт у приміщеннях з високою вологістю.
  • Виробництво невеликих стінових блоків з термовологою обробкою отриманої продукції.
  • Кам’яна кладка з кам’яних блоків при спорудженні маловідповідних наземних та підземних об’єктів, малих будівель невеликої маси.
  • Споруда фундаментів для невеликих легких споруд у місцевості з високим рівнем ґрунтових вод, у болотистій місцевості.

Використання романського цементу доцільно в умовах малих навантажень та підвищеної вологості.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *