Чт. Апр 25th, 2024

Цемент — терпкий порошок, застосовуваний в будівництві для виготовлення будівельних сумішей і розчинів. Виготовляється з карбонатних і глинистих порід, що видобуваються відкритим способом. Залежно від сировинного складу має різні експлуатаційні характеристики. Для зручного вибору цемент розділений на марки, кожній з яких відповідає в’яжучий з певним складом і властивостями. Маркування наноситься на упаковку, в яку розфасовується будівельний матеріалу, або відображається в супровідній документації до партій в’яжучого, що поставляється споживачеві навалом.

Розшифровка марок цементу за новим ГОСТом 31108-2003

Актуальним нормативним документом, що визначає правила позначення цементного в’яжучого, є ГОСТ 31108-2003. Відповідно до нього тип матеріалу вказується комбінацією російських букв, римських і арабських чисел.

На початку маркування вказують повну назву продукту, а потім – букви ЦЕМ, римські цифри і букви, що позначають підтипи.

Таблиця розшифровки марок цементу і області їх застосування

Позначення типу в’яжучого Види в’яжучого Примітка Галузь застосування Де не рекомендується застосовувати
ЦЕМ I Портландцемент Не містить мінеральних добавок Монолітні бетонні та залізобетонні конструкції У конструкціях з особливими властивостями
ЦЕМ II Портландцемент з мінеральними добавками Букви А і в позначають підтип, що характеризує процентний вміст мінеральних добавок, які вказуються після підтипу
ЦЕМ III Шлакопортландцемент Монолітні масивні армовані бетонні конструкції наземного, підземного і підводного розміщення Для виробництва морозостійких бетонів, при будівництві об’єктів, що зазнають поперемінне зволоження і висихання
ЦЕМ IV Пуцолановий Монолітні бетонні і ЖБ конструкції підземного і підводного розміщення Для виробництва морозостійких бетонів і бетонних сумішей, які будуть тверднути в сухих умовах, при будівництві об’єктів, що зазнають поперемінне зволоження і висихання
ЦЕМ V Композитний Мають різні області застосування, в залежності від складу

Короткі характеристики цементу різних марок:

 • ЦЕМ I-портландцемент. Відрізняється високою швидкістю набору міцності на початкових стадіях. Через добу після укладання в опалубку продукт набуває приблизно 50% від марочної міцності. Кількість мінеральних добавок в такому в’яжучому не перевищує 5%.
 • ЦЕМ II-портландцемент з мінеральними добавками, кількість яких перевищує 5% (до 35%). Швидкість твердіння такої суміші знижується з підвищенням процентного співвідношення присадок.
 • ЦЕМ III-шлакопортландцемент з нормальною швидкістю твердіння. До складу входить гранульований шлак, що утворюється при виробництві чавуну, в кількості 36-65%.
 • ЦЕМ IV-пуццолановий з нормальною швидкістю набору марочної міцності. У його складі є кремнезем (позначається буквами «МК» або «М»), зола-винесення («З»), пуццолани («П»). Процентне співвідношення добавок-21-35%.
 • ЦЕМ V-композитне в’яжуче з нормальною швидкістю набору міцнісних характеристик. До його складу входять 11-30% золи-винесення, 11-30% гранульованого шлаку, який є відходом виробництва чавуну.

Після вказівки підтипу (А або В) вказується тип присадки:

 • Ш — шлак, який є відходом металургійної індустрії;
 • І – вапняк;
 • З — зола-винесення, яка є відходом енергетичних підприємств;
 • Е – пуцолан;
 • М, МК — мікрокремнезем.

Далі вказується міцність в’яжучого, яка в гості 31108-2003 позначається класом, а раніше вона характеризувалася маркою.

Як визначити марку (клас) міцності цементу в лабораторних умовах:

 • виготовляють зразки з цементного розчину розмірами, визначеними ГОСТом;
 • зразки поміщають на вібростіл і вібрують протягом трьох хвилин;
 • зразки витримують у формах протягом двох діб, потім витягують їх і занурюють у воду на 28 діб;
 • насухо витерті зразки відчувають на стиск, середня арифметична величина опору на стиск трьох зразків і є маркою (класом) міцності.

Які бувають класи міцності цементу і яким маркам вони відповідають, а також їх області застосування, вказані в таблиці.

Клас Найближча марка Міцність на стиск у віці 28 діб, не менше кгс / см2 Галузь застосування
22,5 М300 22,5 Затребуваний в індивідуальному будівництві для спорудження конструкцій, що не зазнають серйозних навантажень
32,5 М400 32,5 Матеріал, найбільш популярний в малоповерховому будівництві, затребуваний для монолітного бетонування і виготовлення ЗБВ
42,5 М500 42,5 В’яжучий, призначене для монолітного будівництва багатоповерхових об’єктів, виготовлення ЗБВ, експлуатованих при високих навантаженнях
52,5 М600 52,5 Застосовується при будівництві опор мостів, військово-інженерних об’єктів

Після класу міцності в маркуванні в’яжучого вказують швидкість його твердіння:

 • Е — нормально твердне;
 • Б — швидко твердне.

В кінці позначення вказують нормативний документ, якому відповідають характеристики матеріалу.

Приклад маркування. Нормально твердне портландцемент з мінеральними добавками до 5% класом міцності 32,5 (марка М400) позначається наступним чином: «Портландцемент ЦЕМ I 32,5 Н ГОСТ 31108-2003».

Маркування цементу по ГОСТу 10178-85

Поряд з позначеннями, встановленими ГОСТом 31108-2003, виробники часто вказують маркування по ГОСТу 10178-85, оскільки вона є для рядового споживача більш звичною і зрозумілою. В позначенні старого зразка вказують:

 • Скорочена назва продукції. ПЦ-портландцемент, ШПЦ-шлакопортландцемент, ССПЦ – сульфатостійкий портландцемент, ППЦ – пуцолановий портландцемент.
 • Марку міцності-М300, М400, М500, М600, яка визначає міцність на стиск цементного продукту у віці 28 діб.
 • Процентне співвідношення присадок-буква «Д» і відсотки. Наприклад, Д0-міндобавки відсутні або їх кількість не перевищує 5%, Д20 – 20% мінеральних добавок.
 • Літерне позначення особливої властивості в’яжучого. «Б» – швидко твердне, «Г» — Гідрофобний.
 • ГОСТ, відповідно до якого виготовлений продукт.

Приклад позначення швидко твердне портландцементу без мінеральних добавок марки міцності М400 відповідно до застарілим нормативом: ПЦ 400-Д0-Б ГОСТ 10178-85.

Марки цемента: расшифровка, свойства, применение

Марки цементу по морозостійкості не визначаються. Цей показник встановлюється для продукту, виготовленого на базі цементу, – цементно-піщаного розчину або бетону. Морозостійкість затверділих цементно-піщаних розчинів і бетонів багато в чому залежить від характеристик дрібного заповнювача (піску) і крупного заповнювача (щебеню), а також застосовуваних присадок.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *