Чт. Апр 25th, 2024

Міцність монолітного виробу залежить від марки цементу, чистоти і якості інших компонентів суміші: піску, щебеню і води. Для виготовлення фундаментів використовують портландцемент, одержуваний спільним випалюванням глини, вапняку і розмелюванням отриманого клінкеру з додаванням гіпсу. Правильно обраний цемент для фундаменту в поєднанні з потрібними пропорціями бетонної суміші забезпечить надійність підстави.

Надійність залежить від цементу і домішок бетонної суміші.

Види основних марок цементу

Для позначення найменування, складу і ступеня міцності цементів використовують маркування 2 стандартів: Старий ГОСТ 10178-85, діючий ГОСТ 31108-2003. Останній документ зближує вітчизняні позначення з європейськими нормами EN-197-1: 2000.

Основні марки цементу, що застосовуються при виготовленні фундаментів:

 • портландцемент ПЦ-старий стандарт, ЦЕМ I-новий;
 • шлакопортландцемент, відповідно, ШПЦ і ЦЕМ II-шлак <35%, ЦЕМ III ≥36%.

Після коду найменування в маркуванні слідують цифри, що позначають міцність в’яжучого за застарілим нормативом в кг/см2: 300, 400, 500, 600. Чинний стандарт передбачає вираз навантаження на стиск в МПа-22,5; 32,5; 42,5; 52,5. Приклади позначень: ПЦ-500, ШПЦ-300, ЦЕМ I-42,5; ЦЕМ II-22,5. Для спрощення запису замість поєднання ПЦ використовується буква М — портландцементи М400, М500.

Присутність в цементі активних добавок позначається шифром Д: якщо їх зміст <5%, пишуть Д0. В інших варіантах цифра відображає кількість гранульованого шлаку у відсотках — добавки Д20, Д30. Швидкість затвердіння розчину може бути нормальною — позначення Н, або швидкої — б.завершується маркування цементу посиланням на стандарт: ПЦ-500д0 ГОСТ 10178-85, ЦЕМ ІБ-42,5 ГОСТ 31108-2003. Існують інші марки в’яжучих матеріалів зі спеціальними властивостями, але для пристрою підстав вони застосовуються рідко.

Вибір марки для заливки фундаменту

Бетонна суміш, як і цемент, маркується в залежності від міцності затверділого зразка на стиск. Позначається показник символом М, а цифри наводиться в кг/см2.

Какой цемент лучше для фундамента: марка, как выбрать

Для фундаментів приватних будинків, дач і гаражів

Какой цемент лучше для фундамента: марка, как выбрать

Для двоповерхових котеджів

Какой цемент лучше для фундамента: марка, как выбрать

Для масивних споруд з декількох горизонтів

Какой цемент лучше для фундамента: марка, как выбрать

Для фундаментів багатоповерхових будівель

При цьому марка в’яжучого речовини і Моноліту на його основі не завжди збігаються: бетони М200, 300, 400, 500 виготовляють з використанням цементів М400, М500. Кожен фундамент розраховується по навантаженості, марка суміші для заливок окремих блоків вказується в проектній документації. Рекомендовані бетони:

 • М100-заливка фундаментів приватних будинків, гаражів і дачних будівель;
 • М200 застосовують для зведення двоповерхових котеджів, якщо коробка в 3 рівнях, використовують М250;
 • М300 — під основи масивних споруд з декількох горизонтів;
 • М400 — для фундаментів багатоповерхових будівель.

Вибір цементу починають з огляду упаковки, на ній обов’язково вказується марка і термін придатності. Зберігати в’яжучу речовину дозволяється 2 місяці. Якщо продукт старше, то він втрачає 10-12% активності. Якщо штамп виробника затертий або не виявлено на мішку, потрібно перевірити супровідні документи на партію цементу, щоб переконатися в свіжості. Можна помацати мішок: хороший цемент продавлюється, на відміну від затверділого простроченого порошку.

Кількість цементу на фундамент

Виробники бетонних споруд закуповують в’яжучі порошки М500, упаковані в м’які однотонні контейнери, або організовують оптову доставку за допомогою цементовозів. Дрібні споживачі і приватні забудовники купують цемент в паперових мішках — це марка М400. Щоб зрозуміти, яка кількість буде потрібно для зведення фундаменту будинку, потрібно виконати розрахунок. Для обчислень використовується схема:

Какой цемент лучше для фундамента: марка, как выбрать

Кількість цементу.

 • вибирається марка цементу;
 • визначається обсяг фундаменту і необхідна міцність: обмірюються опалубні порожнини, що заливаються бетонною сумішшю;
 • з довідкової таблиці підбирається потрібне значення питомої витрати цементу заданої марки для отримання моноліту встановленої міцності;
 • необхідна потреба визначається перемноженням обсягу бетонних робіт і норми використання цементу.

Приклад розрахунку в’яжучого порошку для будівництва стрічкового фундаменту габаритами 30х1,2х0,5 м з бетону М200 на цементі М400. Обсяг фундаменту визначається перемноженням розмірів-18 м3. Нормативна витрата в’яжучого порошку для бетонів М100, М200 і М300: 183, 263 і 338 кг.потреба в цементі при заданих умовах складе 263*18=4734 кг, що дорівнює 95 мішкам.

Пропорції компонентів

Бетонний розчин для великих будівництв виготовляють на заводах, а для дрібних підприємств і приватників кращий спосіб залити фундамент — самостійне виготовлення цементної суміші: пісок, щебінь і вода з цементом.

Компоненти повинні задовольняти пропонованим вимогам: пісок не повинен містити глинистих частинок, його фракція від 1 до 2,8 мм; щебінь крупністю 1-2 см, а вода — тільки чиста, без будь-яких домішок.

Пропорції змішування залежать від необхідної міцності бетону і марочності цементу. Вагові співвідношення Ц: П: Щ: в для в’яжучого речовини М400:

 • 1:4,5:7: 0,5 для моноліту М100;
 • 1:2,8:4,8: 0,5 застосовується для марки М200;
 • 1: 1,9:3,7: 0,5, щоб отримати міцність М300;
 • 1: 1,2: 2,7: 05 для бетону М400.

Какой цемент лучше для фундамента: марка, как выбрать

Пропорції компонентів.

Пропорція для приготування суміші М200 повинна бути прийнята 1: 2,8: 4,8: 0,5. Це означає, що для замішування 1 м3 бетону потрібно: цемент М400 — 263 кг, пісок річковий — 738 кг, щебінь або гравій — 1265 кг, вода — 131 л.

Замішування бетону

Малі обсяги бетонної суміші готують вручну, використовуючи старе корито або ванну. Спочатку засипають цемент і пісок, перемішують до однорідності, додають води і повторюють маніпуляцію. В останню чергу додають щебінь.

З використанням Бетономішалки швидкість виготовлення бетону збільшується. Механізований заміс передбачає виконання операцій у встановленій послідовності. Після запуску барабана поступово додають компоненти:

 • цемент і невелика кількість води-до досягнення рівномірного змішування;
 • пісок засипають невеликими порціями;
 • у майже готову суміш потроху підкладають щебінь, при необхідності вливають воду.

Для зручності роботи в якості мірного судини використовують відро. Для заливки фундаменту бетономішалкою на заміс беруть по 2 частини цементу і щебеню, 6 частин піску. З густим розчином бетону складно працювати, його можна трохи розбавити. Але і багато води бути не повинно: втрачається міцність моноліту.

Схоплюється цементна суміш через 10-12 годин, а твердне за тиждень. Повністю міцність набирається через місяць після заливки при температурі 20ºС.

Добавки в бетон

Крім міцності самого фундаменту, бетонна суміш повинна забезпечувати інші важливі характеристики: пластичність, водопоглинання, морозостійкість. Якщо розчин використовується як кладочний, повинна бути забезпечена легкоукладальність і живучість суміші. Керують корисними якостями бетонної маси на стадії замішування за допомогою застосування хімічних присадок.

Какой цемент лучше для фундамента: марка, как выбрать

Замішування бетону.

Найбільш поширені модифікатори:

 1. Суперпластифікатори-знижують витрату води на замішування, збільшують міцність, знижують усадку і поява тріщин. Зростає морозостійкість бетону і його водонепроникність.
 2. Протиморозні хімічні добавки застосовуються, коли потрібно бетонувати в умовах низької температури. Діють реагенти в мороз до-15ºС.
 3. Самоущільнюючі присадки-вони дозволяють робити заливку суміші в завужені простору опалубки.
 4. Добавки, що прискорюють твердіння. Застосовують, коли міцність потрібна вже через добу після укладання бетону.
 5. Уповільнюють схоплювання реагенти використовують, щоб довше зберегти рухливість суміші.

Універсальним засобом для поліпшення якостей бетонного розчину є пластифікатори.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *