Чт. Апр 25th, 2024

Більшість сучасних проектів приватних будинків, не кажучи вже про міських квартирах, має на увазі відмову від дерев’яних лаг на користь збірних підлог із залізобетонних плит або влаштування плит на місці будівництва за монолітною технологією. Для вирівнювання такого статі служать цементно-піщані або бетонні стяжки. Також в їх функції входять-підняття підстави підлоги до потрібного рівня і створення гладкої поверхні, необхідної для укладання фінішного покриття. Ці суміші виготовляються на основі цементу, води і піску. Відмінність бетонної стяжки від цементно-піщаної – присутність крупного заповнювача (гранітного, гравійного, вапнякового щебеню). Розглянемо докладніше, який цемент застосовується для виготовлення стяжки підлоги і які пропорції компонентів є оптимальними.

Які марки цементу найкраще використовувати для влаштування стяжки підлоги?

Найчастіше при проведенні будівельних і будівельно-ремонтних робіт, до яких відноситься і пристрій стяжки підлоги, використовується портландцемент марки М400. Індекс в маркуванні відповідає навантаженню, при якій матеріал зберігає робочі характеристики. Цемент М400 після твердіння може сприймати зусилля до 40 МПа. Схоплювання суміші на основі цього в’яжучого починається приблизно через 1,5 години і закінчується через 2-2,5 години. Після марки в позначенні вказується буква» Д » і число, що позначає в % наявність мінеральних добавок.

  • М400 Д0-матеріал, що складається тільки з клінкеру. Добавки в ньому відсутні.
  • М400 Д5. Кількість мінеральних добавок — до 5%.

Ця звична всім маркування регламентується старим ГОСТом 101785-85. Йому на зміну був випущений ГОСТ 31108-2003, а потім 31108-2016. У них прийнята нова маркування цементу. На початку вказуються букви ЦЕМ. Після буквеної групи слідують римські цифри I або II (для портландцементу). Цифра I позначає відсутність добавок або їх сумарний вміст не більше 6 %, II – присутність добавок в межах 35 %. Міцність на стиск в цих нормативах характеризується не маркою, а класом. Так, матеріалу марки М400 відповідає продукт класу міцності В32, 5. Цементів М400 Д0 і М400 Д5 за новим маркуванням відповідає матеріал ЦЕМ I 32,5.

Який цемент потрібен для стяжок підлоги, що відчуває підвищені навантаження або експлуатованого при знижених температурах? Для цієї мети зазвичай застосовується в’яжучий ЦЕМ I 42,5 (М500 Д0).

Цемент для стяжки пола: пропорции цементного раствора, марки

Які моменти важливі при покупці цементу для стяжки?

На характеристики в’яжучого великий вплив роблять умови і терміни зберігання після його виробництва. Насипна щільність свіжого цементу залежить від тонкощі помелу, але в середньому вона становить 1000-1200 кг/м3. Якщо його зберігати в умовах, відмінних від встановлених нормативами, або занадто довго, то цей показник зростає до 1700 кг/м3. Якщо відносна вологість висока, то-до 3000 кг/м3. Таке підвищення насипної щільності призводить до значного зниження, а потім і повної втрати в’яжучих властивостей. З активного в’яжучого продукт перетворюється в інертну крихту.

Для домашнього будівництва рекомендується купувати саме фасований матеріал, оскільки у насипного складніше визначити дату виготовлення, до того ж, його складніше зберігати. Продається він зазвичай в міцних паперових мішках по 25 і 50 кг.на упаковці вказується марка в’яжучого за старим і новим ГОСТам, номер партії, дата виготовлення, рекомендації по зберіганню і застосуванню. При покупці цементу для стяжки слід оглянути упаковку на предмет цілісності, промацати мішок (вміст повинен бути м’яким на дотик, без грудок). Дата випуску повинна бути максимально пізньою. Навіть при правильному зберіганні цемент кожні три місяці втрачає приблизно 15% початкових робочих характеристик. Якщо ж вам доводиться використовувати довго, але правильно зберігався цемент, його процентний вміст в будівельному розчині або суміші необхідно збільшити на 15-20 %.

Співвідношення компонентів в цементно-піщаних стяжках

Для влаштування стяжок товщиною до 50 мм використовуються тільки цементно-піщані розчини або матеріали з гранвідсівом, в якому величина зерен не перевищує 7 мм.пропорції компонентів залежать від марки в’яжучого і необхідної марки готового розчину. Якщо стяжка укладається в приміщенні з низькою прохідністю, то досить виготовити цементно-піщаний розчин марки М100 (клас міцності в 7,5). Якщо плануються підвищені навантаження на підлогу, то рекомендується використовувати матеріал більш високої марки М150 (В10, В12,5). До того ж, високомарочні розчини швидше набирають міцність, достатню для проведення оздоблювальних робіт.

Цемент для стяжки пола: пропорции цементного раствора, марки

Таблиця витрати цементу та інших компонентів цементно-піщаних розчинів для стяжок

Марка цементу Марка цементно-піщаного розчину, Ц: П (по масі)
М100 М150
400 1:4,5 1:3
500 1:5,5 1:4

При висиханні цементно-піщана стяжка, навіть при дотриманні технологічних правил заливки і догляду, може покриватися тріщинами. Для зниження ймовірності їх появи в розчин додають фібру. У житлових приміщеннях з низькою і середньою прохідністю використовують поліпропіленові фіброволокна. Вони не тільки запобігають утворенню тріщин, але і збільшують зносостійкість поверхні. Добавки фібри рекомендуються для стяжок під м’які фінішні покриття для підлоги типу лінолеуму і ПВХ плитки. В 1 м3 суміші, призначеної для підлог з невисокою прохідністю, додають приблизно 300 г фіброволокон. При виготовленні розчину з фіброю зазвичай спочатку змішують сухі компоненти (цемент, пісок, фіброволокна), а потім вже додають в суміш воду.

Скільки потрібно цементу для пристрою бетонної стяжки?

При товщині стяжки більше 50 мм зазвичай використовується не цементно-піщаний розчин, а бетонна суміш. У бетонних стяжках, крім цементу, піску і води, присутній щебінь.

Для отримання суміші з високими теплоізоляційними характеристиками в якості крупного заповнювача застосовують керамзитові гранули.

Величина крупного заповнювача не повинна перевищувати 20 мм.але також можна орієнтуватися на таке правило: товщина стяжки повинна бути більше, ніж подвоєний максимальний розмір крупного заповнювача. Тобто в шарі товщиною 50 мм може бути присутнім тільки заповнювач з максимальним розміром зерна 25 мм.

Для влаштування стяжок зазвичай використовуються бетонні суміші класу міцності В15 (М200). Співвідношення кількості цементу марки М400 по масі до інших компонентів (Ц:П:Щ ) в бетонних стяжках становить 1:2:5. Пластифікатори додаються за інструкцією. Співвідношення цементу і води становить 1: 1-1, 4.

Поверхня бетонної поверхні через присутність крупного заповнювача не буває ідеальною. Її вирівнюють шліфувальними інструментами або за допомогою самовирівнюється фінішної стяжки, яку можна купити в сухому вигляді в будівельному магазині.

Цемент для стяжки пола: пропорции цементного раствора, марки

Залізнення цементно-піщаних і бетонних стяжок

При влаштуванні стяжок підлоги цемент використовується не тільки для приготування цементно-піщаного розчину або бетонної суміші, але і для залізнення. Ця процедура, для якої використовується сухий цемент, дозволяє зміцнити поверхню стяжки, знизити пилоутворення при експлуатації, збільшити її робочий термін.

Етапи сухого залізнення:

  • Роботи по зміцненню верхнього шару підлоги починають після 5-7 годин після заливки. За цей час цементний камінь схоплюється і набуває міцність, достатню, щоб по підлозі можна було ходити.
  • Поверхня посипають сухим цементом (зазвичай марки М400) і втирають його напівтерком акуратними колоподібними рухами.
  • Цемент втягує надлишкову вологу з покладеного розчину або суміші, проникає в пори і поступово утворює високоміцну глянсову кірку зеленуватого кольору.

Подальші роботи по влаштуванню фінішного підлогового покриття можна проводити тільки через 10 діб після сухого залізнення.

Використання чистого сухого цементу для залізнення — найпростіший, але не найефективніший варіант через те, що утворюється верхня кірка не дуже довговічна. З часом цей шар починає руйнуватися. Для створення високоміцної кірки рекомендується придбати готову суху суміш на основі цементу з різними добавками, що поліпшують адгезію верхнього шару до основи.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *