Вс. Апр 21st, 2024

Розчин кладки-вид будівельних розчинів, склад і технологію приготування яких регламентує ГОСТ 28013-98, а також СП і Бнипи. Кладочні розчини можуть виготовлятися на базі різних в’яжучих. Для кладки цегли в приватному житловому будівництві найчастіше використовуються матеріали на основі портландцементу марок М400 і М500.

Основні вимоги до кладочних розчинів

Щоб кладка була надійною і довговічною, кладочна суміш повинна відповідати нормативним вимогам за складом і характеристиками, серед яких:

 • Пластичність. Тільки пластичний матеріал може заповнити всі порожнечі між цеглою в горизонтальних і вертикальних швах. При веденні кладки в умовах високих температур краще використовувати суміш з підвищеною рухливістю.
 • Високий рівень адгезії з цеглою. Хороше зчеплення розчину з елементами кладки забезпечує міцність і тривалий робочий період всієї будівельної конструкції.
 • Оптимальний час схоплювання. І занадто швидке, і занадто тривале схоплювання ускладнюють будівельні роботи. Оптимальний період збереження розчином пластичності-1,5-2 години.
 • Висока міцність після застигання, відсутність тріщин, здатних викликати деформацію кладки, аж до її повного руйнування.
 • Водонепроникність. Шви повинні бути стійкі до проникнення атмосферної вологи.
 • Для кольорових сумішей – стабільність і довговічність кольору.

Який цемент потрібен для виготовлення розчину для кладки цегли?

Для приготування кладок сумішей функції в’яжучого найчастіше виконують:

 • Портландцемент марки М400 Д0 і М400 Д5. Це в’яжучий містить мінеральні добавки в кількості до 5%. За новим стандартом цей матеріал позначається як ЦЕМ I 32,5. Міцність на стиск – до 40 МПа. При вирішенні питання про те, яка марка цементу потрібна для кладки цегли, для будівництва невеликих будинків найчастіше набувають портландцемент М400.
 • Портландцемент марки М500 Д0. За новим стандартом-ЦЕМ I 42,5. Міцність на стиск – до 50 МПа. Суміші, виготовлені на основі цього цементу, мають незначну усадку при затвердінні, що знижує ризик появи тріщин. Портландцемент М500 використовується в основному при будівництві будівель, що зазнають підвищені навантаження.

Компоненти і пропорції кладок розчинів

Крім в’яжучого, в розчинах кладок присутні:

 • Пісок. Для цієї мети може застосовуватися тільки пісок, відповідний вимогам ГОСТу 8736-2014. Це може бути кар’єрний пісок – митий або сіяний, річковий, очищений від мулистих включень. Застосування піску, забрудненого глинистими, мулистими включеннями, що має в складі пил, призводить до значного зниження якості розчину. Відповідно до нормативу максимальна крупність зерен становить 2,5 мм.
 • Вода. Для виготовлення кладок сумішей можна застосовувати воду з питного водопроводу. Якщо такої можливості немає, то при використанні води технічної або з природних водойм її необхідно перевірити в лабораторії на наявність домішок, які зможуть негативно вплинути на якість готового продукту. Вода повинна мати кімнатну температуру.
 • Фарбувальні пігменти. Для отримання певного кольору суміші використовують фарбувальні компоненти. Склади темного відтінку виготовляють за допомогою додавання графіту, сажі.
 • Пластифікатор. Покращують легкоукладальність, полегшують ведення будівельних робіт, підвищують характеристики готового продукту. Для підвищення пластичності суміші можна використовувати покупні речовини або миючі засоби – шампунь, пральний порошок, рідина для миття посуду.
 • Протиморозні компоненти. Використовуються в умовах знижених температур для забезпечення нормальної гідратації цементу.

Таблиця пропорцій цементу і піску для приготування розчину для кладки цегли

Марка розчину Марка цементу Співвідношення компонентів, Ц: П
М50 М400 1:7,4
М75 М400 1:5,4
М500 1:6,7
М100 М400 1:4,3
М500 1:5,3
М150 М400 1:3,25
М500 1:3,9

Як визначити, яка марка розчину необхідна?

Області застосування кладок розчинів різних марок міцності:

 • М50. Затребуваний для ведення цегляної кладки в малоповерховому будівництві, закладення тріщин. Рекомендується застосування пластифікаторів.
 • М75. Універсальний матеріал, який використовується для цегляної і блокової кладки внутрішніх перегородок і зовнішніх стін.
 • М100. Придатний для будівництва багатоповерхових житлових будинків і об’єктів виробничого призначення. Використовується для зведення колон, арок.
 • М150. Матеріал відрізняється високою міцністю, затребуваний для ведення кам’яної кладки.

Технологія виготовлення розчину на основі цементу

Етапи виготовлення суміші вручну:

 • Готують Інструменти та обладнання – великогабаритну ємність для замішування, лопату, кельму, а також всі компоненти суміші.
 • У ємності змішують сухі компоненти-цемент, пісок, пігменти, якщо вони знаходяться в сухому вигляді, і тільки потім додають поступово воду. В середньому приймають, що кількість води на 1 кг цементного в’яжучого має становити 0,8 л.

Для приготування великих обсягів розчину використовують бетономішалку.

Цемент для кладки кирпича: состав, пропорции, марки цемента

Порядок робіт в цьому випадку дещо інший:

 • У барабан заливають приблизно 2/3 від необхідної кількості води, вводять добавки.
 • Всипають приблизно половину піску, цемент, перемішують.
 • Засипають пісок, що залишився, перемішують.
 • Додають необхідну кількість води.

Як приблизно розрахувати необхідну кількість компонентів кладочної суміші?

Для планування закупівель будівельних матеріалів необхідно хоча б приблизно розрахувати необхідну кількість розчину. Для цього можна скористатися таблицею, в якій вказується кількість розчину (м3), що витрачається на 1 м3 кладки.

Цемент для кладки кирпича: состав, пропорции, марки цемента

Вид цегли Товщина стіни, в цеглі (мм)
0,5 (120) 1 (250) 1,5 (380) 2 (510)
Звичайний 0,189 0,221 0,234 0,24
Полуторний 0,16 0,2 0,216 0,222

Як розрахувати необхідну кількість цементу і піску:

 • Визначте обсяг кладки. Для цього периметр будівлі множать на товщину і висоту стін. Далі обчислюють сумарну площу віконних і дверних прорізів, множать її на товщину стін. Із загального обсягу кладки віднімають сумарний обсяг віконних і дверних прорізів.
 • Отриманий обсяг кладки множать на кількість суміші, необхідне для пристрою 1 м3 кладки (дані беруть з представленої вище таблиці). Наприклад, нам необхідно розрахувати кількість розчину, необхідне для кладки 12 м3 одинарного цегли, товщина – в 1,5 цегли. Розрахунок: 12 * 0,234 = 2,8 м3. Переводимо обсяг суміші (2,8 м3) в кг. для цього обсяг множимо на середню щільність, яка приблизно дорівнює 1700 кг/м3: 2,8*1700 = 4760 кг.
 • Далі необхідно розрахувати кількість цементу і піску. Наприклад, ми плануємо виготовити цементно-піщаний розчин марки М75 з використанням цементу марки М400. Ц:П становить в цьому випадку 1: 5,4. Це означає, що в розчині всього міститься 6,4 частини сухих компонентів. Тобто, якщо ми розділимо 4760 кг на 6,4, отримаємо кількість цементу – 743 кг. прості розрахунки показують, що нам знадобиться 15 мішків цементу по 50 кг кожен. Але, оскільки розрахунки приблизні, краще придбати матеріал з невеликим запасом. Далі обчислюємо необхідну кількість піску, якого в нашому випадку міститься 5,4 частини. Якщо одна частина становить 743 кг, то всього нам знадобиться 743*5,4 = 4012 кг піску.

Прискорити ведення будівельних робіт і підвищити якість результату допомагає використання сухих сумішей, складених в заводських умовах, що забезпечує точність пропорцій компонентів.

У будмагазинах можна придбати такі суміші для кладки всіх видів цегли – керамічної, силікатної, рядового і облицювальної. У продажу також є матеріали білого та інших кольорів.

Цемент для кладки кирпича: состав, пропорции, марки цемента

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *