Чт. Апр 25th, 2024

Шлакопортландцемент — гідравлічне в’яжуче, що отримується шляхом спільного помелу клінкеру, гіпсу і гранульованого доменного або електротермометаморфічного шлаку. Є й інший спосіб виробництва цього в’яжучого – роздільний помел компонентів з подальшим їх перемішуванням. Довгий час шлак вважався марним відходом металургійних виробництв, але практика показала, що за допомогою його додавання в цемент можна домогтися цінних характеристик в’яжучого. Кількість шлаку в в’яжучому становить 20-80%. До 10% цього компонента може замінюватися трепелом або інший активної добавкою.

Виробництво гранульованого шлаку

Шлаковый цемент – что это и для чего нужен, характеристики

Шлак — побічний продукт металургійного виробництва, що складається з кварцу, оксидів кальцію, магнію. Розплавлений шлак, призначений для добавки в портландцемент, піддається прискореному охолодженню водою або парою – грануляції. Швидкісне охолодження запобігає кристалізації продукту, він залишається в хімічно активному склоподібному тонкозернистому стані. Гранульований шлак, завдяки збереженню хімічної активності, вступає у взаємодію з компонентом клінкеру – гідроксидом кальцію – з утворенням гідросилікату і гідроалюмінату кальцію.

Компоненти цементу зі шлаком:

 • Клінкер з вмістом магнію не більше 6%. Оксид магнію знижує міцність бетону.
 • Доменний або електротермометаморфічний шлак – 20-80 %. Оптимальна кількість шлакових добавок залежить від необхідних характеристик в’яжучого.
 • Гіпс природний чистий і гіпс, що містить фосфор, бор, фтор. Зміст гіпсових компонентів не повинно перевищувати 5% від загальної маси клінкеру.

Компоненти висушують в спеціальних камерах. Вологість після висушування не перевищує 1 %. Після цього їх перемелюють до стану тонкодисперсного порошку.

Характеристики шлакопортландцементу

Навіщо в цемент додають шлак?

За допомогою цього технологічного прийому вдається домогтися отримання цілого комплексу корисних характеристик:

 • Підвищений стійкість матеріалу до м’яких і сульфатним водам, завдяки відсутності активних компонентів і щільною молекулярній структурі. ШПЦ може використовуватися для будівництва конструкцій, експлуатованих у вологому середовищі.
 • Знижений тепловиділення, що є позитивним моментом при будівництві масивних конструкцій, але негативним при бетонуванні в холодні періоди року.
 • Помірний водопотребность.
 • Високий водостійкість і морозостійкість.
 • Підвищений жаростійкість – +600…+800 °C.
 • Вартість, яка нижче вартості традиційного портландцементу на 15-20%. У масштабах великого будівництва цей фактор забезпечує істотну економію.
 • Можливість застосування для будівництва як наземних, так і підземних конструкцій.

Цемент зі шлаком відрізняється від цементу традиційного складу меншою щільністю, що знижує масу готової будівельної конструкції або бетонного виробу.

Мінусом шлакосодержащего матеріалу вважається уповільнене твердіння в перший час після заливки. Особливо повільно воно протікає при знижених температурах. Твердіння шлакопортландцементу можна значно прискорити застосуванням тепло-вологісної обробки. Тому таке в’яжучий активно використовується при виробництві виробів, що піддаються пропарювання.

Можна назвати ще одну негативну характеристику цементу зі шлаком – менший гарантований термін придатності, в порівнянні зі звичайним ПЦ. Шлакопортландцемент здатний зберігати робочі характеристики протягом всього 45 діб після відвантаження з заводу-виробника. При зберіганні необхідно дотримуватися нормативних вимог, інакше ШПЦ втратить робочі характеристики ще швидше.

Види цементу з добавкою шлаку

Шлакопортландцемент за швидкістю твердіння ділиться на два основних типи:

 • Нормальнотвердіючий. По набору міцності відстає в перші дні від звичайного портландцементу. Але після трьох тижнів твердіння міцність ШПЦ вище міцності ПЦ аналогічної марки.
 • Швидкотвердний. У складі такого в’яжучого присутні прискорювачі твердіння вулканічного і мінерального походження – попіл, пемза та інші. Марочну міцність таке в’яжучий здатне набрати вже після 7-14 діб твердіння.

Області застосування цементу зі шлаком

Для чого придатний цемент з вмістом шлаку більше 20 %:

 • Виробництво ЗБВ-панелей, плит перекриття.
 • Виготовлення монолітних будівельних конструкцій об’єктів житлового та промислового призначення.
 • Виготовлення бетонних виробів із застосуванням пропарювання.
 • Будівництво об’єктів із застосуванням різних способів тепло-вологісної обробки.
 • Пристрій дорожнього полотна.
 • Виробництво бетонних труб для влаштування інженерних комунікацій.
 • Будівництво мостових конструкцій та естакад.
 • Приготування штукатурних і кладок розчинів.

Шлаковый цемент – что это и для чего нужен, характеристики

Бетонні суміші та будівельні розчини на основі шлакопортландцементу в нашій країні поширені не дуже широко. Вони виготовляються в заводських умовах, а їх використання в будівництві контролюється інженерами-будівельниками.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *