Вс. Июл 14th, 2024

Бутовий фундамент — це основа, яка будується з великих нерівних шматків постелистого і плитнякового каменю, різного типу кругляка (граніт, базальт, діорит, доломіт, піщаник, черепашник, вапняк і т.д.). Такий тип фундаменту є одним з найдавніших, термін служби конструкції становить понад 150 років.

Сучасні забудовники вибирають камінь через його прекрасних характеристик міцності, стійкості до води і промерзання, екологічності. Створити Бутовий фундамент своїми руками нескладно, але потрібно ретельно вивчити технологію і всі нюанси. Тут важливо правильно підібрати будівельний матеріал, врахувати особливості грунту, визначитися з видом підстави, виконати вірні розрахунки.

Стрічковий Бутовий фундамент стандартного типу будують висотою 1.6 метра зверху з армопоясом. За умови створення якісної піщаної подушки і дренажу або будівництва більш міцного армопоясу висоту самої основи можна зменшити.

Зазвичай Бутовий фундамент закладають нижче межі промерзання грунту, з використанням бетону марки мінімум М100. Над землею підстава підноситься хоча б на 30 сантиметрів, а далі вже виконують цоколь.

 • 1 види фундаменту з бутового каменю
 • 2 підстава з буту: плюси і мінуси
  • 2.1 стрічковий фундамент з кругляків-плюси:
  • 2.2 підстава з кругляків-мінуси:
  • 2.3 Особливості роботи з бутовим підставою
 • 3 стрічковий фундамент з буту: пристрій і розрахунок
 • 4 Як зробити Бутове підставу своїми руками
  • 4.1 Вибір кругляків для основи
  • 4.2 Земляні роботи
  • 4.3 викладання першого шару бутового каменю в траншею
  • 4.4 викладання нових шарів
 • 5 поради спеціалістів

Види фундаменту з бутового каменю

Перш, ніж будувати фундамент з бутового каменю своїми руками, потрібно вибрати вид підстави, який відповідає вимогам і забезпечить майбутній будівлі потрібні параметри і властивості.

Бутовый фундамент: технология возведения

Основні види бутового підстави:

 1. Стрічкового типу-використовується найчастіше, актуально для будівель з декількома поверхами, підвалом, побудованих з будь-яких будівельних матеріалів (важких в тому числі)
 2. Стовпчастого типу-більше підходить для дерев’яних одноповерхових будівель: зазвичай Бутові стовпи монтують під кутами стін, в стиках зовнішніх і внутрішніх стін

Підстава з буту: плюси і мінуси

Варто зауважити, розглядаючи фундамент бутовий Стрічковий, що це найбільш оптимальний варіант виконання підстави для самих різних будинків. Для початку потрібно вивчити основні переваги і недоліки конструкції.

Бутовый фундамент: технология возведения

Стрічковий фундамент з кругляків-плюси:

 • Прекрасні показники міцності — будь-які гірські породи за показником зносостійкості дадуть фору іншим будівельним матеріалам
 • Стійкість до вологи-камінь, з якого будується фундамент, в природі постійно відчуває вплив вологи і води, але зберігає свої властивості і фізичні характеристики
 • Екологічність — чим не можуть похвалитися багато видів інших будівельних матеріалів (особливо сучасних)
 • Тривалий термін експлуатації, рівний приблизно 150 років

Підстава з кругляків-мінуси:

 • Підстава з бутового каменю створюється довго — щоб викласти ряд кладки, доведеться витратити чимало часу
 • У разі необхідності залучення працівників їх послуги обійдуться недешево з урахуванням типу робіт
 • Бут коштує дорого-близько 1500 руб. / т
 • До початку будівельних робіт обов’язково потрібно виконати коректні розрахунки

Особливості роботи з бутовим підставою

Створюючи Бутові фундаменти, потрібно пам’ятати про певні нюанси. Так, перший шар буту викладають з каменю тільки правильної форми, булижники коригують стамескою і молотком. Стрічкове підставу з бутом монтують з посиленням по кутах з каменів правильної форми. Тому кількість кругляків з паралельними гранями спочатку потрібно закупити велике.

Бутовый фундамент: технология возведения

Якщо підстава кладеться розчином з цементу і щебеню, кладка обов’язково повинна виконуватися шарами: кожен шар каменю проливається цементним прошарком, кроки бажано робити паралельними. Коли закладається фундамент стрічковий комбінований (одночасно з бутом використовуються блоки або цегла), не можна ігнорувати необхідність армування дротом перетином 12 міліметрів.

В процесі проектування фундаменту обов’язково потрібно точно розрахувати і продумати розташування вентиляційних каналів, правильно їх змонтувати.

Стрічковий фундамент з буту: пристрій і розрахунок

Бутовый фундамент: технология возведения

Глибину закладки підстави розраховують з урахуванням максимальних мінусових показників і особливостей рельєфу території. Чим нижче температура взимку, тим сильніше і глибше промерзає грунт, тим, відповідно, глибше потрібно закладати Бутовий фундамент.

Для одноповерхового будинку з легких матеріалів (каркасні, дерев’яні будинки) досить закладати підставу на глибину в 50 сантиметрів, для 2-3-поверхових будівель – до 1 метра, великовагові споруди вимагають фундаменту глибиною 1.5-2 метри.

Стрічковий фундамент роблять на 20 сантиметрів ширше зовнішньої стіни і на 50 сантиметрів ширше стіни внутрішньої. Відповідно до периметром майбутньої будівлі, шириною стін, глибиною закладки розраховують потрібний обсяг каменю. Якщо підстава будують на сухому грунті, глиняний розчин замішують в пропорції 1:5, для вологого грунту знадобиться цементно-глиняна суміш, приготована в пропорції 1:1:9 (цемент : глина : пісок).

Як зробити бутову підставу своїми руками

Вивчаючи бутовий стрічковий фундамент (що це таке, для чого потрібен і як робити), багато хто сумнівається, що всі роботи можна виконати самостійно, але це цілком реально. Головне-все вивчити і продумати.

Основні етапи закладки бутового фундаменту:

 • Риття траншеї
 • Засипка подушки на дно траншеї з декількох шарів-пісок, щебінь, шар гідроізоляції
 • Монтаж опалубки
 • Укладання бутового каменю на подушку з подальшою заливкою розчином

Бутовый фундамент: технология возведения

Зазвичай Бутове підставу зміцнюють буроін’єкційними палями, які вставляють в пробурені попередньо отвори і потім заливають розчином. Свердловини потрібно вставляти під кутом, рівним 45 градусам.

Вибір кругляків для основи

Камені для бутового фундаменту вибирають невеликі, без бруду і тріщин (щоб забезпечити хорошу адгезію матеріалу з розчином). До початку закладки камені зволожують, що забезпечить посилення адгезії і захистить розчин від втрати вологи.

Бажано перевіряти камені на міцність ударом молотка – підходящі для закладки кругляки видають чистий і дзвінкий звук.

Бутовый фундамент: технология возведения

У монтажі бутового фундаменту використовують камені:

 • Промислові-зазвичай камінь випускають в спеціальних комплексах для виробництва щебеню, використовують в процесі зміцнення гідротехнічних конструкцій або залізничних полотен.
 • Круглі-формуються природним шляхом.
 • Постелисті-неправильної форми, можуть використовуватися для фундаменту або декору цоколя, при реалізації ландшафтного дизайну.

Земляні роботи

Територія, на якій буде закладатися фундамент, ретельно очищається від сміття і всього, що може перешкодити виконанню робіт. Потім досліджується грунт на предмет визначення глибини пролягання грунтових вод. З майданчика видаляють грунтовий м’який шар, ретельно наносять розмітку. Відповідно до розмітки риють траншею, в неї укладають подушку з піску, щебеню, гідроізолятора.

Викладання першого шару бутового каменю в траншею

Після засипки подушки встановлюють опалубку для майбутнього фундаменту, заливають стартовий розчин, покликаний захистити всю конструкцію від видавлювання буту, розриву кладки. Розчину дають висохнути і лише після цього кладуть перший шар каменю.

Бутовый фундамент: технология возведения

Бажано починати кладку з великого буту, що володіє паралельними гранями. Перший шар зазвичай кладуть уздовж траншеї, відстань між камінням має становити не більше 5 сантиметрів. Зверху на перший шар заливають Цементний розчин (відпресований обов’язково), стежачи за тим, щоб він надійно заповнював всі щілини. Залежно від висоти каменів, шар цементного розчину може становити 15-25 сантиметрів.

Викладання нових шарів

Укладання другого шару бутового фундаменту здійснюється по перев’язувального принципом. Ряди роблять паралельними і рівними. Другий ряд кладеться поперек траншеї, потім третій – уздовж і так далі. Щоб викласти зовнішню частину фундаменту (ростверк), використовують лише ідеально рівні кругляки. Кладуть ростверк за тим же принципом, що і інші шари товщиною максимум 30 сантиметрів.

Якщо кладеться цоколь з бутового каменю на стрічковому фундаменті, камені підбираються красиві і відповідні, так як в майбутньому штукатурити або обробляти іншим способом цоколь не буде потрібно – камінь і так виглядає добре.

Поради спеціалістів

Намагаючись розібратися з тим, що таке Бутовий фундамент і як його класти, варто прислухатися і до порад досвідчених майстрів. Кілька практичних рекомендацій дозволять уникнути поширених помилок і значно полегшити весь процес.

Бутовый фундамент: технология возведения

Про що потрібно пам’ятати:

 • До початку робіт потрібно все ретельно прорахувати і продумати, закупити матеріали – що значить, фундамент стрічковий бутовий монтується лише тоді, коли все вже на об’єкті акуратно складено, а не їде з будівельного магазину.
 • Завдяки облаштуванню пологих укосів під фундамент вдасться створити більш комфортну робочу площу для його заливки, так як це прискорить подачу до об’єкта породи і цементного розчину.
 • Якщо на ділянці є круті схили і це створює деякі незручності, варто змонтувати дерев’яні підмостки.
 • До виконання заливки потрібно заздалегідь розрахувати і розмітити місця, де планується прокладати систему вентиляції, різноманітні комунікації, щоб потім все зробити простіше і швидше.
 • У бічних частинах траншеї невеликої глибини потрібно розташувати ємності з цементно-піщаним складом, між ними можна виконувати заготовки з кругляків потрібного розміру.
 • Бут по фракціях бажано відсортувати заздалегідь-до того, як почнуться роботи, в процесі вивчення типу підстави «Бутовий фундамент» (що це таке, як правильно виконувати і з яких матеріалів). Поздовжні камені з рівними краями можуть стати опорою всього фундаменту і будівлі, тому їх обов’язково потрібно акуратно вдавлювати в дно траншеї і паралельно контролювати, щоб булижники не гойдалися, були встановлені уздовж траншеї (ніяк не поперек).

Створити Бутовий фундамент для будинку своїми руками зовсім нескладно, якщо виконати правильні розрахунки і слідувати технології укладання. Найголовніше в процесі виконання підстави – забезпечити йому належну міцність, тому не варто економити кошти на матеріалах і час на роботі з каменем. Ретельний розбір кругляків на фракції, вибір лише якісних і здатних створити правильну конструкцію, дотримання всіх правил – гарантія того, що фундамент прослужить мінімум 150 років.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *