Вс. Июл 14th, 2024

Зміст

Будівництво будівель і споруд неможливо без застосування бетонного розчину. Бетони вибирають, виходячи з функцій споруджуваного об’єкта будівництва. Крім відомого цементно-піщаного розчину, який застосовується для укладання цегли, заливки підлоги і підстави, використовують спеціальні види бетонів відповідні для особливих випадків будівництва. Спеціальні бетони отримують з цементу, добавок, води і наповнювачів, які змішуються до однорідної консистенції. Бетонні спецсмеси з особливими характеристиками використовуються в місцях, де звичайний бетонний склад не в змозі забезпечити будівлям потрібну міцність і надійність.

Які бетони називаються спеціальними?

Спеціальні бетони називаються такими за рахунок своєї сфери використання і спецсоставляющих в бетонної суміші. Виготовляють спецбетони з в’яжучих речовин, заповнювачів і основних компонентів бетонного розчину. У спеціальних бетонах містяться добавки, які здатні поліпшити якості і властивості в бетоні, необхідні для спецбудівництва. Добавки в розчин дозволяють зменшувати або збільшувати щільність різновидів бетону, прискорювати або, навпаки, сповільнювати застигання розчину.

Спеціальним бетонів притаманне безліч переваг, через які матеріал знайшов застосування в дорожньому, виробничому, гідротехнічному будівництві з підвищеними технічними характеристиками. Бетонний розчин зі спеціальною технологією виготовлення повинен бути стійким до атмосферних впливів і відрізнятися особливою довговічністю протягом довгого часу експлуатації.

Гідротехнічний бетон

Різновидом спеціального бетону є гідротехнічний, який володіє підвищеною щільністю, стійкістю до впливу негативних температур і водонепроникністю. Гідротехнічний склад має низьку теплопровідність і стійкість до впливу руйнівних агресивних вод. Гідротехнічний бетонний склад буває наступних видів:

  • підводний, який постійно знаходиться у воді;
  • надводний, піддається частковому впливу води;
  • масивний;
  • немасивний;
  • бетон напірних конструкцій і безнапірних.

До гідротехнічного складу висувають додаткові вимоги щодо протистояння до негативних температур і здатності матеріалу не вбирати і не пропускати вологу. По стійкості бетонного складу до впливу мінусових температур виділяють 5 марок розчину: F50, 100, 150, 200, 300.

Щоб збільшити водонепроникність і стійкість до впливу мінусових температур спеціального бетону, використовують хімічні добавки сульфітно-дріжджовий бражки і смоли нейтралізованої. У розчин вводять різноманітні мікронаповнювачі, які здатні скоротити витрату цементу і зберегти рухливість бетонного розчину.

Дорожній

Специальные марки бетона: основный виды и их характеристикиДорожній бетон.

Для облаштувань автомагістральних покриттів, вулиць міста та промислових установ застосовують дорожній спецбетон. Даний вид піддається впливу автомобільних транспортних засобів і кліматичних умов. Таким чином, дорожній спеціальний бетон повинен мати підвищену міцність, зносостійкість, щільність і стійкість до впливу мінусових температур. Даний вид має високу міцність на вигин з використовуваними марками М300-500.

Декоративний

Щоб надати будівлям підвищену естетичність, застосовують декоративну цементно-піщану суміш. Добувають цей вид шляхом використання кольорового цементу і лужних пігментів. Крім вимог до зовнішнього вигляду декоративного розчину, він також повинен володіти збільшеною міцністю і тривалим терміном служби. Адже декоративний елемент-це не тільки зовнішній шар конструкцій із залізобетону, що виконує функцію декору, але і матеріал, який піддається негативному впливу атмосферних опадів. Декоративний бетон вибирати марки М150.

Декоративний цемент при необхідності може піддаватися обробці або формуванню виробів з малюнками на поверхні. Приготування кольорової бетонної суміші полягає в додаванні цементу у великих пропорціях, ніж в звичайну цементно-піщану суміш. Таке співвідношення цементу до піску збільшить міцність і яскравість кольорів. Пропорція води вибирається, виходячи з проведених попередньо випробувань. Адже незначні зміни в пропорціях води здатні спричинити за собою зміну обраного кольору.

Для декоративного бетону вибирають марку не нижче М150. Щоб надати бетону виразності, його шліфують і полірують, обробляють бучардой піскоструминним апаратом. З цього виду суміші виготовляють тротуарну плитку, елементи декору саду, скульптура для прикраси присадибної ділянки. Декоративна цементно-піщана суміш має безліч переваг, це: довговічність, пластичність, морозостійкість і протистояння биттю.

Вогнестійкий

Специальные марки бетона: основный виды и их характеристикиБудівельний матеріал із суміші цементу, піску, щебеню і води має можливість зберігати якісні характеристики при впливі на нього високих температур, називається жаростійким бетоном. До складу жаростійкого матеріалу входить в’яжуча речовина, рідке скло, вода і портландцемент. В якості заповнювачів виступають металлшлаки, базальт і інші різні вогнетривкі матеріали.

Склад і матеріали для виготовлення жаростійкого виду бетону вибирають, виходячи з необхідної марки, температурного режиму і умов експлуатації конструкції, що зводиться. Приготування будівельної спеціальної суміші здійснюється в бетономішалках. Укладання готового розчину проводять при температурі понад п’ятнадцять градусів за Цельсієм. Залишають застигати суміш на час, який залежить від типу в’яжучого речовини, це може бути 12 годин і 24 години.

Особливо важкий

Знайшли застосування в атомних електростанціях для захисту обслуговуючого персоналу. Було виявлено, що небезпечні радіоактивні випромінювання для організму людини-це гамма-промені, які з легкістю поглинає бетонний розчин з високою щільністю і вмістом великого обсягу хімічно з’єднаної води.

Особливо важкий бетон володіє підвищеними характеристиками міцності і тривалим терміном служби. Для збільшення хімічних, фізичних і механічних властивостей застиглий розчин піддається спеціальній обробці за рахунок промочування поверхні смолами, полімерами, бітумами та іншими засобами, які здатні підвищити міцність і здатність не поглинати і не пропускати вологу бетонного виробу. Обробка бетонної поверхні полімерами позначається на вартості розчину, тому її доцільно застосовувати в суворих кліматичних і агресивних умовах.

Сірчаний

Специальные марки бетона: основный виды и их характеристики

Сірчаний бетон- кислотостійкий і водостійкий.

Різновидом спецбетонів є сірчані, які виходять з технічної сірки, полімеру і мінерального заповнювача. До складу сірчаної цементно-піщаної суміші не входить вода і в’яжучі речовини.

Освіта сірчаного бетонного розчину виходить шляхом сплаву сірчаної речовини з полімером в певних пропорціях і при температурному режимі 150 градусів за Цельсієм. Суміш з мінеральних речовин і сполучних компонентів ретельно перемішують в бетономішалці в підігрітому стані. Після того як суміш приготовлена, її відвантажують для розлиття по ємностей і ущільнення. Ущільнення суміші здійснюватися вібратор, які здатні видалити зайве повітря з розчину і підвищити характеристики міцності приготовленої бетонної суміші. Далі розчин залишають тверднути при охолодженні виробів до оптимальної температури, з якою можна працювати. При необхідності проводять армування сталевою арматурою.

Інші види

Спецбетони, крім основних видів, бувають:

  • Електроізоляційний. Даний вид спецбетонів володіє підвищеними і стабільними властивостями матеріалу протистояти електричному струму протягом тривалого часу високовольтної експлуатації. При необхідності армувати Електроізоляційні спецбетони вибирають неметалеву арматуру зі склопластикового стрижня.
  • Легкі бетони. Мають високу пористість і невелику щільність. Їх застосовують для зведення несучих конструкцій, огорож і споруд із залізобетону. Легкі спецбетони використовують замість цегли, що підвищує теплоізоляційні властивості огорож, зменшує масу стін споруд і скорочує витрати на транспортування.
  • Хімічно стійкі поділяються на кислототривкі, солестійкі і лугостійкі. Використовують їх в якості захисту споруд із залізобетону, які піддаються впливу агресивних факторів навколишнього середовища. Виготовлення хімічно стійких спецбетонів здійснюється з рідкого скла, натрію і силікату калію з додаванням спеціального затверджувача.
  • Антирадіаційні. Містять в собі добавки, які створюють унікальні властивості для бетонних виробів. Антирадіаційні спецбетони повинні володіти мінімальною усадкою і максимальною міцністю на розтяг. До їх складу входять портландцемент, наповнювачі, спеціальний метал для погашення вибухової хвилі і шлакопортландцемент.

Висновок

Бетони спеціального призначення є невід’ємним матеріалів для зведення будівель і споруд в спеціальних умовах будівництва. Різновидів спецбетонів досить, проте кожен з них повинен володіти високою міцністю і надійністю, відповідати певним умовам роботи для планованої конструкції, що зводиться.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *