Вс. Июл 14th, 2024

Жорсткість бетонної суміші (бетону — — що це і як користуватися приладом для визначення жорсткості

Вибираючи бетонну суміш, необхідно враховувати не тільки клас міцності і марку бетону, але і легкоукладальність будівельного матеріалу. Цей показник говорить про легкість і повноту заповнення розчином передбачуваних форм, здатності не розшаровуватися в період транспортування і зберігання.

Жесткость бетонной смеси (бетона) - что это такое?

Жорсткість суміші з бетону це що таке

Поняття жорсткість суміші з бетону-це технологічна характеристика легкоукладальності матеріалу. Спосіб визначення цього показника грунтується на вимірюванні часу, протягом якого цементна суміш повністю осяде, ущільниться і вирівняється.

Цей показник повинен вимірюватися в спеціально відформованому конусі і на спеціально підготовленої виброплощадке. При цьому максимальна крупність зерен наповнювача суміші бетону може становити 4 см.часовий відрізок випробування — від моменту включення лабораторного обладнання до початку появи бетонного теса в отворах диска установки (мінімум в 2-х). Вимірювання фіксуються в секундах.

Марки жорсткості по гост 7473 2010

За ГОСТом 7473-2010 встановлені наступні марки жорсткості бетонної суміші:

 • Ж1 від 5 до 10 секунд;
 • Ж2 від 11 до 20;
 • Ж3 від 21 до 30;
 • Ж4 від 31 до 50;
 • Ж5 від 50.

Бетонна суміш Ж1 вважається найменш жорсткою, Ж5 — найбільш жорсткою. Чим більше часу відбувається усадка і ущільнення, тим жорсткіше є бетон.

Вид

За показниками легкоукладальності цементні склади діляться на 3 категорії:

 • Ж-жорсткі;
 • СЖ-наджорсткі;
 • П-рухливі.

Бетонні склади, які використовують у виробничій діяльності, оцінюють за кількома технічними параметрами.

Основним з них є легкоукладальність, яка показує:

 • здатність розчину в процесі заповнення обсягів формувати щільну однорідну масу;
 • легкість укладання;
 • відсутність розшаровування;
 • міцність після повного затвердіння складу.

Легкоукладальність одночасно характеризується за 3 критеріями: рухливість маси, жорсткість матеріалу, зв’язність розчину.

Жорсткі суміші

До складу жорстких бетонних сумішей входить мінімальна кількість води, тому вихідний матеріал виходить найбільш міцним. Їх ще називають трамбованими бетонами, які використовують для зведення відповідальних конструкцій.

Для отримання максимальної щільності матеріалу здійснюється ретельна трамбування. В процесі виконання трамбувальних робіт на поверхні виробу виступає невелика кількість води. При стисненні в руці жорсткого розчину формується досить щільний клубок, який не залишає на долоні слідів суміші. Пластичні (рухливі) склади легше готувати.

Вони відрізняються більш міцним зчепленням з арматурою і формують гладкі поверхні. При перериванні бетонування з використанням жорстких бетонів окремі шари мають менше зчеплення між собою, ніж при використанні пластичних складів.

Технологічний процес виготовлення жорстких бетонних сумішей більш складний і дорогий. Тому цей будівельний матеріал застосовують частіше для зведення споруд, які в процесі експлуатації будуть піддаватися великим навантаженням.

Жесткость бетонной смеси (бетона) - что это такое?

Наджорсткий бетон

Для виробництва наджорстких бетонів робочі суміші піддаються гідротермальній обробці. Після ретельного перемішування цементні склади ущільнюють і відразу переводять з сипучого стану в твердий матеріал. Тобто проміжне розрідження складу відсутня.

Цей будматеріал рідко застосовують в промисловій сфері. Такі суміші частіше використовують в технологіях з виробництва матеріалу автоклавного твердіння.

Рухливі бетонні суміші

Рухливі розчини використовуються для виробництва залізобетонних виробів і заливки монолітних конструкцій.

Такі розчини маркуються від П1 до П5:

 • суміші з мінімальним показником рухливості-П1;
 • максимально пластичні-П5

Для заливки монолітних бетонних споруд використовуються склади з маркуванням П2, П3. А в суміші категорії П4, П5 додатково додають пластифікатори.

Здатність розчину зберігати однорідну структуру і не розшаровуватися в період його перевезення і укладання визначає зв’язність складу. В процесі ущільнення важкі великі наповнювачі (граніт, щебінка) просідають вниз, а подрібнений керамзиту, навпаки, піднімається до поверхні.

Це явище негативно позначається на міцності і структурі матеріалу. Щоб цього не допустити, необхідно точно розрахувати кількість дрібнофракційного наповнювача, використовувати мінімальну кількість води і додатково використовувати спеціальні пластифікатори.

Показник легкоукладальності залежить від марки цементу, складу цементного тіста, активних добавок, пропорції піску і великих наповнювачів, а також обсягу води, використовуваної для розрідження.

Визначення жорсткості

Перед проведенням випробувань на жорсткість здійснюється попередня підготовка обладнання та робочого місця:

 • лабораторний прилад для визначення жорсткості бетонної суміші, додаткові пристосування ретельно очищаються від забруднень;
 • всі поверхні, які будуть стикатися з цементним розчином, протираються злегка змоченою ганчіркою;
 • обладнання надійно закріплюється на виброплощадке;
 • конус для суміші вставляється в циліндричне кільце лабораторної установки, фіксується спеціальними ручками.

Характеристика віброплощадки: частота — 50 Гц, амплітуда — 0,5 мм.

Жесткость бетонной смеси (бетона) - что это такое?

Послідовність проведення випробувань:

 • цементний склад заливають в конус;
 • потім, провернувши штатив, сталеву конусну форму знімають;
 • металевий диск з отворами повільно опускають на поверхню відформованого конуса (Загальна вага диска, штанги і шайби — 2,75 кг, при ущільненні на склад виходить додаткове навантаження-9 г / см2);
 • включаються одночасно секундомір і віброплощадка;
 • здійснюється спостереження за ущільненням розчину з бетону.

Процес вібрації здійснюється, поки цементне тісто не почне виходити хоча б з 2-х отворів сталевого диска, в якому їх всього 6. У цей момент одночасно зупиняється робота обладнання і вимикається секундомір. Витрачений час на цю процедуру (враховується в секундах) характеризує жорсткість цементного складу.

Отриманий показник при випробуваннях округлюють до 1 секунди. При цьому обчислюється середнє значення 2-х результатів випробувань однієї проби бетонної суміші. Якщо розбіжність між ними виходить більше 20%, випробування проводяться заново на новій пробі.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *