Вс. Июл 14th, 2024

Зміст

Клімат в нашому регіоні характеризується довгою зимою, зниженими температурними показниками, опадами і сильно промерзаючим грунтовим шаром. Ті матеріали, які використовують в ремонтно-будівельній сфері, мають нестандартні характеристики, серед яких – морозостійкість. Морозостійкість бетону — якість, яка визначається вмінням витримувати агресивні погодні умови (перепади температури), замерзання і відтавання суміші бетону, що впливає на таку властивість, як міцність. Морозостійкість бетону позначають буквою F, як показник того, що бетон витримає навіть максимальні температури.

Перевага в такому бетоні полягає в тому, що він не змінюється в своїй формі з часом, не кришиться, підлаштовується під будь-які погодні умови, переносить зони з підвищеною вологістю.

Маркування морозостійкості

Таке визначення, як марка є головним показником. Кожній марці відведені певні цифри. За ГОСТом позначають спеціальні марки бетону: f50, f100, f150, f200, f300. Їх об’єднують в групи, що залежать від рівня експлуатації:

 1. Низький клас морозостійкості-менше f50. Рідко використовуваний тип розчину. При впливі навколишнього середовища на бетон, він почне тріскатися, розсипатися. Тобто, закриті широкі можливості.
 2. Помірний — від f50 до F100. Ці види використовуються часто в будівельній сфері, тому що це середній стандартний показник. Якщо будуть постійні коливання температури, буде забезпечено багаторічне використання такого бетону, без його руйнування.
 3. Морозостійкість підвищеного рівня-f150, F200. Витримує навіть сильні перепади температур, може довго володіти своїми характеристиками експлуатації, які не будуть змінюватися. Для додаткового покращення морозостійкості можна використовувати структурну макрофібру.
 4. Високий — від f300 до F500. Застосуємо для особливих випадків. Наприклад, місця, де час від часу змінюється рівень води, потрібно забезпечити стійкість до різних змін. Коштує дорого.
 5. Морозостійкість бетону дуже високого рівня-вище f500. Через дуже високого рівня морозостійкості застосовується в індивідуальних випадках, коли будують на довгі століття. Тут в складі застосовують бетони найвищих марок, в які втручаються спеціальні добавки.

Коли на заводі зробили зразок бетону, його занурюють у водне середовище або спеціальний розчин. Тримають там до повного поглинання води, потім виробляють заморозку до температури -18 градусів. Час від часу роблять виміри, що визначають, наскільки матеріал втратив міцність. Залежно циклів таких вимірів визначається коефіцієнт, а далі – маркування.

Морозостойкость бетона: маркировка, определение и как увеличить?

Марка бетону по морозостійкості.

Для кожного регіону і виду місцевості існує певний клас. Перед початком будівельних робіт потрібно проконсультуватися з фахівцями, які підберуть оптимальний варіант. Чим більше рівень морозостійкості, тим вище вартість на матеріал, адже додають домішки, що дозволяють змінювати хімічний склад.

Способи визначення показника

Морозостійкість визначають завдяки випробуванням, в яких заморожують і розморожують суміш кілька разів. Метод лабораторного експерименту передбачає наступне: щоб провести дослідження, беруть базові (неодноразовий цикл заморожування і розморожування), контрольні (міцність складу) зразки розчину. Вони не повинні мати дефектів. Для дослідження застосовують морозильну камеру, стелажі, контейнери, залиті водою. Заморозку виробляють при температурі до -130 градусів, процес відтавання – до 180 градусів. Можна підтвердити маркування лише в тому випадку, якщо не була втрачена така характеристика, як міцність.

Таке випробування може не завжди виявитися правдивим, оскільки в штучно створених умовах будматеріал може розсипатися, а в природних – бути надійним тривалий час. Це проявляється і через різні темпи висушування. Влітку високі температури впливають на рівень просушування, відбувається насичення сонячною енергією, а в лабораторних – насичення водою.

Існують варіанти, коли для визначення морозостійкості можна провести випробування підручними методами. Щоб оцінити показник, дивляться на такі параметри:

 • Вид будматеріалу. Грубозерниста структура, тріщини, плями, лущення, розшаровування говорять про те, що такий бетон володіє низькою якістю зі зниженим рівнем морозостійкості.
 • Водопоглинання. Коли показник коливається в межах 5-6 %, можна говорити про погану стійкість до низьких температур.
 • Якщо бетон, добре насичений вологістю, починають сушити на сонці, і він тріскається, говорять про низький показник.

Як збільшити морозостійкість?

Морозостойкость бетона: маркировка, определение и как увеличить?

Бетон без морозостійких добавок

Існує ряд способів збільшення морозостійкості. Досліджувана характеристика безпосередньо залежна від того, в якій кількості і розмірах знаходяться пори, від якості і складу цементу, від міцності:

 • Перший і найбільш простий спосіб підвищення рівня морозостійкості – це зниження макропористості. Застосування добавок і умов для якнайшвидшого затвердіння розчину знижує до мінімуму потребу у водному компоненті. Як результат, зменшуються пори.
 • Другий-зменшення кількості води в цементному розчині. Слід застосовувати заповнювачі, які найменше забруднені, добавки, що знижують необхідність у водній масі.
 • Третій-якщо заморозити будматеріал в пізньому віці, то пори зменшуються.
 • Четвертий-застосування добавок. Саме вони підвищують утворення маленьких пір, в які вода не проникає.
 • П’ятий-гідроізоляція. Застосування спеціальних фарб або просочень, завдяки яким з’являється захисна плівка.

Висновок

Морозостійкістю називають властивість бетонної суміші, здатне протистояти коливанням температурного режиму. Морозостійкий розчин запобігає потраплянню вологи. Необхідність в ньому велика, тому що конструкції знаходяться в зонах зміни температури, а значить, знижуються властивості звичайних сумішей. У будівельному світі немає жодного ідеально підходящого класу бетону для всіх місцевостей. Все підбирається індивідуально.

Існують методи випробування морозостійкості, які можна проводити як в спеціально створених умовах, так і природних. Перехід до використання такого морозостійкого бетону забезпечить довговічність і міцність будівель, яким не страшні зміни погодних умов.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *