Чт. Апр 25th, 2024

Цемент – один із основних будівельних матеріалів. Є тонкодисперсним порошком, що виконує функції в’яжучого компонента в будівельних сумішах і розчинах. Від його якості багато в чому залежить міцність і довговічність готових конструкцій. Складність використання цементу полягає в тому, що цей тонкодисперсний порошок зберігає робочі характеристики протягом короткого проміжку часу і дуже вимогливий до умов зберігання.

Які фактори визначають термін зберігання цементу

На тарі вказується дата розфасовки матеріалу. Нормативний термін придатності цементу відраховується з цієї дати. Але матеріал зберігає робочі характеристики лише за дотримання нормативних умов зберігання. На якість продукту та допустимий період зберігання негативно впливають:

 • Підвищена вологість. призводить до утворення грудок і повної втрати робочих характеристик.
 • Контакт з повітрям. Готельні речовини, що містяться в цементі, контактують із вуглекислим газом атмосферного повітря з виділенням молекул води, що швидко знижує якість порошку.
 • Негативні температури.

Вимоги до тари для зберігання цементу

Цемент після процесу виготовлення розсипом завантажується в вежі. У них створені оптимальні умови для його зберігання завдяки герметичності цих конструкцій, повній відсутності вологи та потужній вентиляційній системі. У таких ємностях матеріал зберігають трохи більше двох тижнів, після чого його фасують у тару невеликих розмірів. Оптимальний варіант зберігання цементу – спеціальні паперові мішки, розраховані на масу матеріалу 25, 40 та 50 кг. ГОСТ обмежує максимальну масу цементу у роздрібній тарі завбільшки 51 кг.

Перевищення цього показника призводить до швидкої злежності тонкодисперсного порошку, ускладнює його транспортування та реалізацію.

Особливості паперової тари для цементу:

 • Наявність на лицьовій поверхні обов’язкового маркування із зазначенням марки матеріалу, виробника, дати виготовлення та іншої корисної інформації.
 • Багатошарова конструкція, в якій чергуються шари щільного паперу та поліетилену. З метою здешевлення виробництва тари великі заводи-виробники фасують матеріал у мішки, виготовлені з 5-6 шарів паперу. Їхні краї зшивають або запаюють.
 • Дно прямокутної або шестикутної форми.
 • Наявність клапана, за допомогою якого забезпечується надійна зшивка тринитковим швом, склеювання або запайка горловини.

Способи додаткового захисту вмісту: використання поверх паперової тари поліетиленової оболонки, бітумування, ламінування, просочування паперу.

Тара для зберігання та транспортування цементу має відповідати ГОСТу 2226-2013, відповідно до якого заборонено наявність:

 • отвори, діри, надриви та інші порушення цілісності упаковки;
 • двониткового шва, що не має додаткового стрічкового захисту;
 • надлишкова кількість клею, в результаті якої можуть склеїтися окремі ділянки мішка;
 • зшитих ділянок без нахлестів.

Правила зберігання цементу

ГОСТ 30515-2013, розроблений відповідно до європейських та міжнародних стандартів, регламентує умови зберігання цементу, за яких матеріал повністю зберігає свої споживчі характеристики:

 • Матеріал повинен бути упакований у міцну та надійну тару, що відповідає вимогам ГОСТу 2226-2015. Зберігання в’яжучого в поліетиленових пакетах нормативом не передбачено.
 • Місце зберігання цементу – сухе приміщення, що провітрюється, температура – вище +5 °C. При температурах нижче за нуль цемент швидко втрачає робочі характеристики, тому взимку матеріал необхідно оберігати від перебування на відкритому просторі. Якщо відсутня ефективна вентиляційна система, склад необхідно періодично провітрювати.
 • Контакт в’яжучого з повітрям має бути виключений.
 • Мішки укладаються на дерев’яні стелажі, висота яких над рівнем підлоги – не менше 300 мм. Цей проміжок необхідний для забезпечення ефективної вентиляції матеріалу. Мішки зверху накривають брезентовою тканиною або поліетиленовою плівкою так, щоб сторона тари, звернена до потоку повітря, була відкрита. Розміщувати цемент безпосередньо на підлозі заборонено.
 • Не рекомендується зберігати в одному місці цемент різних марок.
 • Якщо матеріал зберігається довго, то кожні 2 місяці мішки необхідно перевертати, щоб запобігти стеження порошку та утворення затверділих ділянок.

Категорично заборонено зберігати мішки з терпким матеріалом на відкритому просторі під навісом або у підвалі. Тару із цементом не рекомендується зберігати на вулиці навіть під час проведення будівельних робіт.

При необхідності зберігання великих обсягів цементу, не розфасованого в мішки, використовують дерев’яні або пластикові ємності зі спеціальними клямками. Але утримувати матеріал у такий спосіб рекомендується не довше двох місяців.

Терміни придатності цементу

Термін придатності – гарантований виробником період зберігання цементу – залежить від його марки. Чим вона вища, тим вимогливіший цемент до термінів та умов зберігання. Це пов’язано з тим, що присутність у складі активних добавок призводить до протікання інтенсивних реакцій з вуглекислотою, що міститься у повітрі. Внаслідок такої взаємодії добавки карбонізуються з відщепленням молекул води, що негативно впливає на якість матеріалу.

Відповідно до ГОСТу 10178-85 періоди гарантованого зберігання цементу в мішках становлять:

 • 60 діб для портландцементів загального призначення;
 • 45 діб – для швидкотвердіючих в’яжучих.

На практиці зберігання цементу з дотриманням усіх умов його утримання дозволяє зберегти його робочі характеристики протягом більш тривалого терміну порівняно з ГОСТівським періодом.

Таблиця зразкових реальних термінів зберігання цементу різних марок у паперових мішках

Марка Термін зберігання Марка Термін зберігання
У нероздрукованій тарі, міс. У роздрукованій тарі, доби У нероздрукованій тарі, міс. У роздрукованій тарі, доби
М100 12 60 М400 6 45
М200 12 60 М500 6 45
М300 12 60 М600 3 45

Особливості купівлі цементу в паперових мішках

Купівля розсипного матеріалу рекомендується лише під час проведення масштабних робіт. Приватні забудовники зазвичай купують цемент у мішках.

Зберігання цементу

Корисні рекомендації:

 • Придбайте матеріал у перевірених постачальників.
 • Перевірте дату виготовлення, переконайтеся, що вона не виправлена.
 • Перевіряйте цілісність упаковки, промацайте кути мішка – в них не повинно бути скам’янілих ділянок.
 • Під час купівлі великої партії матеріалу рекомендується розірвати мішок і взяти в руку порцію порошку. Він повинен легко протікати крізь пальці без утворення грудок. Наявність грудок, що важко розминаються, говорить про непридатність портландцементу до застосування в будівельних роботах.

Ще одна проста перевірка цементу на якість, яку можна провести в будь-яких умовах. Для цього замішують невелику кількість цементного тесту з використанням гідрокарбонатно-натрієвої води. Роблять коржик з потовщенням по центру. Якщо цемент якісний, то протягом 10 хвилин корж схопиться, а по центру спостерігатиметься невелике нагрівання.

Цемент відноситься до швидкопсувних будівельних матеріалів. Тому перед покупкою рекомендується розрахувати кількість матеріалу, необхідну найближчим часом, та не купувати надлишків.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *