Чт. Апр 25th, 2024

Монолітний каркас являє собою технологію будівництва будівель, при якій будова зводять з бетону з армуванням сталевими прутами. Така споруда забезпечує підвищений рівень міцності і довговічності, обходиться порівняно недорого. Раніше технологія монолітно-каркасного будівництва з бетону використовувалася в основному в промисловій і комерційній сферах, сьогодні ж все частіше таким чином зводять приватні будинки і котеджі.

Основна перевага монолітного каркаса-рівномірний розподіл навантажень між бетонними колонами, які посилені сталевою арматурою. Після заливки бетоном каркас стає міцною монолітною конструкцією, в якій вся несуча навантаження припадає на колони, балки і перекриття. Залізобетонні будівлі вважаються найбільш надійними, міцними і стійкими.

За умови вірного вибору і проектування фундаменту ЖБ коробка здатна простояти максимальний термін, демонструючи прекрасні експлуатаційні властивості і найкращі технічні характеристики.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Підставою для будинку з бетону може служити плитний, стрічковий або пальово-гвинтовий фундамент, який вибирають відповідно до таких факторів: структура і характеристики грунту, особливості рельєфу території, несуча здатність грунту, розрахункові навантаження і маса будівлі, рівень залягання грунтових вод, конструктивні і технічні особливості архітектурного проекту.

Завдяки особливостям технології проекти будинків із залізобетону можуть бути самими різними – тут є можливість реалізувати будь-яку задумку, використовувати найрізноманітніші матеріали (скло, цегла, дерево і т.д.), експериментувати з різними елементами. Більшість сучасних котеджів незвичайних форм і конфігурацій створюють з використанням монолітно-каркасної технології.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Що таке монолітно-каркасне будівництво

Пристрій монолітно-каркасних будівель здійснюється за єдиною технологією. Моноліт являє собою суцільнолиту бетонну конструкцію, яка створюється прямо на будівельному майданчику шляхом заливки бетоном змонтованого каркаса із сталевих прутів і елементів. Бетон заливається і обов’язково вібрується, підбирається певна марка, що забезпечує високу міцність.

Арматурний каркас може бути з’єднаний в’язальним дротом або зварений. Марка бетону, Клас арматури, спеціальні добавки в розчин підбирають, виходячи з кількості поверхів, сейсмічності регіону. Сталевий каркас заливається бетоном в знімну або незнімну опалубку, яка формує стіни і інші елементи конструкції.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания
Що включає каркас монолітної будівлі:

 1. Фундамент — може бути різного типу.
 2. Колони-розташовані вертикально і з’єднують підставу і перекриття.
 3. Монолітні перемички і перекриття, які створюють пояс жорсткості.

Всі елементи конструкції пов’язані як монолітним бетоном, так і арматурним каркасом, завдяки чому вдається створити жорстке з’єднання, міцне і нерухоме, без шарнірів і люфтів.

З огляду на те, що потім щось переробити і чи замінити неможливо, монолітно-каркасне будівництво будівлі вимагає надзвичайно ретельного проектування з точними розрахунками і застосуванням специфічних технологій, які здатні знизити ризик появи деформацій в процесі усадки.

Переваги технології

Будівництво приватного будинку за монолітно-каркасною технологією володіє певними перевагами, завдяки яким метод стає все більш популярним і часто використовується для зведення будинків за індивідуальними проектами.

Основні переваги монолітно-каркасної технології:

 • Швидкий процес монтажу з мінімальними трудовитратами. Основні етапи-створення опалубки, арматурного каркаса, заливка бетоном. Процес здійснюється безперервно по окремих зонах, що виключає простий робочої сили.
 • Тривалий термін експлуатації без необхідності в ремонті або реконструкції.
 • У разі аварійних ситуацій при руйнуванні однієї секції інші елементи конструкції залишаються цілими і будівля не впаде. Монолітний каркас-єдиний метод безпечного будівництва в сейсмонебезпечних регіонах.
 • Можливість реалізувати проект будь-якої складності з оригінальною плануванням, так як в даному випадку немає обов’язкових несучих стін, перегородок. Площі можна реалізувати навіть як єдиний простір з колонами.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

 • Перепланування в будь – якому форматі-завдяки відсутності несучих стін, без узгодження з наглядовими органами.
 • Підвищення загальної жорсткості з часом завдяки набору міцності бетону.
 • Можливість зробити в будинку стелі висотою від 3 метрів.
 • Будівельні роботи можна проводити в будь-яку пору року.
 • Для зведення каркаса знадобиться невеликий обсяг матеріалів.
 • Габаритні конструкції не потрібно доставляти на об’єкт, збірка каркасних будівель з арматури і бетонного розчину здійснюється безпосередньо на території будівництва.

Недоліки житла

Пристрій монолітного каркаса передбачає і деякі негативні моменти, про які потрібно знати до початку проведення розрахунків і проектування. Всі ці фактори можна усунути за рахунок розумного застосування різних технологій і методів будівництва.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания
Головні мінуси технології монолітного каркаса:

 • Наявність містків холоду, які поширюються по бетонних перекриттях, зовнішніх колонах, що передбачає обов’язкову теплоізоляцію і виконання облицювання фасадів.
 • Великий обсяг робіт по в’язці і установці арматури, монтажу опалубки, опорних стійок.
 • Важливість правильних і максимально точних розрахунків, від яких залежать безпека і комфорт експлуатації, міцність і термін служби будівлі.

Технологія

Монолітно-каркасна технологія застосовується в будівництві одно/багатоповерхових будівель різного призначення будь-якої площі і висоти.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Етапи реалізації технології монолітного каркаса:

 • Підготовка високоякісної основи.
 • Зв’язування або зварювання каркаса з арматури.
 • Монтаж опалубної конструкції.
 • Заливка бетонного розчину в опалубку.
 • Демонтаж опалубки.

Спочатку виконують фундамент, потім заливають стіни і перегородки, далі монтують заводську або заливають монолітну плиту перекриття. Після цього здійснюється прокладка інженерних комунікацій, оздоблювальні роботи, облаштування даху.

Методи зведення фундаменту

Пристрій підстави є одним з найбільш важливих етапів будівництва, так як від нього залежить те, наскільки якісним і міцним буде каркас, чи не просяде будинок на грунті і т. д.

Види фундаменту, що застосовуються при заливці монолітного каркаса:

 • Палі-тип пальового підстави підбирають за типом грунту і особливостям ландшафту на території.
 • Стрічковий-заливається на об’єкті в опалубку з арматурою. Підходить для будинків з підвалом, мелкозаглубленний облаштовують виключно на грунті з низьким рівнем грунтових вод.
 • Бетонна монолітна плита-надійна база, особливо підходить для зон з небезпекою землетрусу. Фундамент заливається на будівельному майданчику з обов’язковим армуванням.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Особливості будівництва підвалу

Для підвалу риють котлован, а фундамент розміщують на мінусовій позначці – в підставі підвалу. У цьому приміщенні заливають монолітні стіни, перегородки, зверху на нульовій позначці монтують плиту перекриття заданої проектної товщини і з підвищеною міцністю.

Методи зведення опалубки

Опалубка являє собою форму, в яку будуть заливати готовий бетонний розчин. Опалубка може побут який завгодно, формуючи товщину і конфігурацію моноліту.

Основні види опалубки:

 1. Знімна — після твердіння бетону демонтується і може застосовуватися знову.
 2. Незнімна-стає частиною конструкції будинків, виступаючи теплоізоляцією і захистом. Зазвичай таку опалубку роблять з пінополістиролу, але зустрічаються і конструкції з фанери, деревини, металу. Пінополістирол додатково виступає в якості утеплювача.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания
Типи опалубки по конструкції:

 • Тунельна-виготовляється за спроектованими даними на заводі, володіє заданими розмірами, доставляється на об’єкт готової, нерозбірної.
 • Щитова-збірна конструкція для створення моноліту будь-яких конфігурацій. Передбачає оснащення кріпильними елементами високої міцності, ергономічна і надійна, її можна використовувати для заливки овальних конструкцій.

Знімну опалубку можна взяти в оренду, будь-які види конструкції можна купити.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Армування

З метою забезпечення міцності і жорсткості монолітно-каркасної конструкції застосовують сталеву арматуру і армуючу сітку. Для монолітного будівництва підходить рифлена/гладка арматура перетином 6-8 міліметрів, особливо міцні конструкції створюють з арматури діаметром більше 10 міліметрів. В’язати дротом або зварювати каркас допускається горизонтально і вертикально.

У процесі створення каркаса особливу увагу приділяють кутовим зонам. Метал повинен надійно кріпитися, щоб в майбутньому правильно розподіляти навантаження в конструкції. Обов’язково підсилюють перемички, щоб будівля не «повзло» і був оптимально розподілений вага.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Як зробити розрахунки і створення каркаса:

 • Середні розрахунки передбачають витрати близько 25 кілограмів арматури на 1 кубічний метр бетонних конструкцій.
 • Робочі прути підбираються відповідно до розрахунків, мінімальні значення: 8 міліметрів для поперечної і 10 міліметрів для поздовжньої арматури.
 • Каркас може в’язатися дротом або бути звареним, створюється на місці установки або на майданчику з подальшим переміщенням.
 • Крок арматури в середньому становить 15-25 сантиметрів між відрізками. Прути поперечні виступають елементами жорсткості для прутів поздовжніх.
 • Вся арматура повинна бути перев’язана або зварена між собою.
 • В процесі заливки фундаменту залишають вільними вертикальні стрижні, з якими потім сполучається арматура перекриттів і Колон (так продовжують до верхньої точки будівлі).

Способи подачі бетону

Бетонний розчин може замішуватися безпосередньо на будівельному об’єкті або доставлятися з заводу спеціальною технікою. Щоб суміш не застигла і не втратила однорідність, її транспортують в бункері з працюючим міксером. Для подачі суміші на об’єкт використовують Бетононасоси або крани.

Бетононасос являє собою спеціальний автомобіль з довгим шлангом, який під тиском поставляє бетон в потрібну точку. Дуже зручно подавати бетон таким чином для заливки на висоті. Якщо використовується кран, то бетон подають в баддях – такий варіант актуальний для спорудження невеликих залізобетонних конструкцій.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Утрамбовка бетону

Після того, як бетон залитий в опалубку, його потрібно ущільнити для видалення бульбашок повітря і більш рівномірного розподілу суміші. Для цього використовують Вібратори поверхневого і глибинного типу.

Головні функції вібротрамбування:

 • Поліпшення зовнішнього вигляду конструкції-однорідна поверхня, усунення повітряних порожнин.
 • Підвищення якості і міцності бетонної суміші.
 • Зниження трудовитрат і витрати матеріалів при виконанні обробки приміщень.

Готові монолітно-каркасні стіни облицьовують керамічною плиткою, цеглою, красивим каменем. Забезпечити хорошу циркуляцію повітря допоможе облаштування вентиляції фасадів, покрівлі.

Монтаж перекриттів

Перекриття в монолітно-каркасних конструкціях повинні бути виконані за тією ж технологією. Вони утворюють пояс жорсткості будівлі.

Етапи облаштування перекриттів:

 • Створення каркаса, в’язка стрижнів з випусками з Колон, розташованих нижче. Стійки встановлюють на підлозі нижнього поверху, вони повинні підтримувати опалубку і виключать можливість обвалення конструкції до завершення циклу набору міцності бетону.
 • Монтаж опалубки з дощок або фанери.
 • Заливка суміші бетону без перерв, але шарами.
 • Вичікування набору первісної міцності, демонтаж опалубки і стійок.

Вартість і матеріали

У процесі створення монолітно-каркасного будинку якість безпосередньо залежить від витрат: більш висока марка бетону коштує дорожче, чим більше арматури – тим міцніше будівля. Тому економити і ігнорувати розрахунки не варто – це може стати фатальною помилкою.

Арматуру потрібно вибирати без дефектів і іржі, потрібного перетину. Бетон обов’язково повинен відповідати зазначеній в проекті марці, встановленим характеристикам.

Якщо бетонування ведеться при мінусовій температурі, бажано подбати про протиморозних добавках, при дуже низькій температурі краще роботи не проводити.

Монолитный жб каркас: частного дома, стен здания

Матеріали для опалубки також повинні бути якісними, щоб все це не обрушилося. Тут ціна матеріалів може бути різною і в певних випадках високі витрати також виправдані: незнімна опалубка дозволить провести швидше роботи, в майбутньому допоможе заощадити на утепленні та опаленні. З іншого ж боку, виправданою може бути і оренда хорошою знімною конструкції.

На всі матеріали потрібно вимагати сертифікати відповідності, паспорти якості, гігієнічні висновки і т.д. кошторисну вартість будинку складають витрати на такі матеріали, як: арматура і дріт, все для бетону (або замовлення готової суміші), готова опалубка або матеріали для її монтажу, інструмент, Ємності, робота людей, Техніка для подачі бетону, покрівля, обробка і т. д. від проекту до проекту вартість може дуже сильно різнитися.

Монолітний каркас-технологія, що дозволяє створювати міцні, надійні, довговічні будинки за розумною вартістю і індивідуальним проектом. Найголовніше-вірно виконати розрахунки і дотримуватися технологію реалізації проекту.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *