Вс. Апр 21st, 2024

Монолітна технологія бетонування сьогодні активно застосовується при зведенні великих об’єктів, таких як торгові центри, багатоповерхові житлові та адміністративні будівлі, термінали, Спортивні комплекси, а також для спорудження малоповерхового індивідуального житла.

У монолітному будівництві використовують важкі і легкі бетони і два види опалубки: традиційну знімну і стрімко набирає популярність незнімну.

Монолитный бетон: характеристики, состав, изготовление, применение

Переваги монолітного будівництва

Монолітна технологія зведення будівель з бетону дозволяє:

 • Будувати будівлі складних архітектурних форм, в тому числі криволінійних. Монолітне будівництво активно ведеться в Москві, Санкт-Петербурзі, Самарі, Томську.
 • Створювати проекти з високими стелями і великими прольотами.
 • Отримувати поверхні без швів і стиків, що послаблюють міцність будівельної конструкції.
 • Зводити будівлі будь-якої поверховості.

Недоліком є можливість ведення будівництва без застосування додаткових коштів тільки при позитивних температурах.

Особливості монолітного будівництва зі знімною опалубкою

Зведення конструкцій з монолітного бетону включає опалубні, арматурні, бетонні роботи.

Види знімної опалубки

 • Дерев’яний. Для її виготовлення застосовують пиломатеріали з деревини хвойних порід з природною вологістю. Дошки збивають в щити. Варіант-водостійка ламінована фанера. Такий вид опалубки відрізняється низькою теплопровідністю, невеликою масою, простотою демонтажу, завдяки малим силам зчеплення з бетонною сумішшю. Недоліки-гігроскопічність, слабка опірність деформацій, обмежена оборотність, невисокий експлуатаційний період.
 • Металевий. Зазвичай її виготовляють з» чорної » вуглецевої сталі Ст3 в цеху з виробництва металоконструкцій. Сторони, які стикаються з бетонною сумішшю, покривають особливої мастилом, що полегшує процес демонтажу, протилежні поверхні фарбуються. Всі елементи опалубки маркуються. Переваги-тривалий експлуатаційний період, оборотність від 50 разів, жорсткість, стійкість до деформацій. Недоліки-велика маса, теплопровідність і висока вартість.

Найбільш популярна, особливо в приватному будівництві, дерев’яна опалубка. Правила установки опалубних елементів залежать від виду будівельної конструкції.

Арматурні роботи

Для підвищення стійкості бетону до різних навантажень бетонні елементи підсилюють арматурною сталлю, яка розділяється на гарячекатані стрижні (з гладкою поверхнею і періодичним профілем) і холоднокатаний дріт (гладку і періодичного профілю).

Бетон, посилений арматурною сталлю, називають залізобетоном. За призначенням арматуру ділять на робочу, розподільну, монтажну. Арматура може розташовуватися штучно або з’єднуватися в арматурні сітки і каркаси. Стрижні і дріт в сітки і каркаси з’єднують зв’язуванням або зварюванням.

Бетонні роботи

Основні етапи бетонних робіт: виготовлення бетонної суміші на місці будівництва або її доставка з бетонного заводу, заливка в опалубку, забезпечення умов твердіння, що гарантують набір марочної міцності.

У загальному випадку для зведення стін, влаштування фундаментів і плит перекриття використовується важкий бетон, до складу якого входять:

 • В’яжучий, найчастіше портландцемент марок М400 і М500.
 • Дрібний заповнювач — пісок очищений, кар’єрний або річковий.
 • Щебінь — гранітний, гравійний, вапняковий.
 • Вода — з питного трубопроводу або перевірена на якість в лабораторії.
 • Добавка — для забезпечення необхідних властивостей пластичності продукту або отверділого бетонного елемента.

У рядовому монолітному будівництві для спорудження фундаментів, стін, покриттів і перекриттів найчастіше застосовують бетон марок М200, М250, М300, яким відповідають класи міцності В15, В20, В25. Пропорції компонентів залежать від необхідного класу міцності і марки в’яжучого.

Таблиця складу важкого бетону для монолітного будівництва при використанні цементу марок М400 і М500

Бетон, марка Пропорції компонентів Ц: П: Щ: в по масі Витрата компонентів на 1 м3, кг
Цемент М400 Цемент М500 Цемент М400 Цемент М500
Цемент Пісок Щебінь Цемент Пісок Щебінь
М200 (В15) 1:3:4,5 1:3,3:5 255 715 1125 225 735 1125
М250 (В20) 1:2,3:3,8 1:2,8:4,3 295 690 1115 255 720 1115
М300 (В25) 1:2:3,3 1:2,5:3,8 335 670 1105 295 705 1105

У малих обсягах бетонна суміш виготовляється на місці будівництва з використанням бетономішалок. Великі обсяги пластичного будівельного матеріалу замовляють на бетонному заводі. Суміш доставляють на місце автобетонозмішувачами або бетононасосами, якщо планується укладання бетону в сложнодоступние місця. Під час транспортування пластичну суміш захищають від опадів, в літній час – від спеки, в зимовий – від замерзання. Суміш укладають з ущільненням, необхідним для ліквідації повітряних пазух. Найчастіше для ущільнення використовуються електромеханічні Вібратори.

Після укладання суміші в опалубку починається процес твердіння. Для забезпечення нормативних умов потрібно:

 • У літню пору захищати бетонну поверхню від яскравих сонячних променів і занадто швидкого висихання під впливом вітру.
 • У зимовий час забезпечувати нормальні умови твердіння до набору мінімум 50% нормативної міцності. Цього домагаються за допомогою утеплення конструкцій теплоізоляційними матами, шлаком, тирсою. Для зимового бетонування в суміш додають протиморозні добавки, прогрівають її перед укладанням в опалубку, використовують спосіб електричного прогріву.

Опалубку знімають в послідовності, яка вказується в проектній документації. Перед зняттям опалубки відкриті бетонні поверхні оглядають і простукують. У слабких місцях при простукуванні молотком лунає глухий звук, а при збільшенні сили удару на бетонному елементі залишаються вм’ятини.

Особливості монолітного бетонування з незнімною опалубкою

Монолітний бетон в незнімної опалубці — досить нова будівельна технологія, яка отримує все більшого поширення. Найчастіше для здійснення такого будівництва використовується пінобетон. Це легкий пористий матеріал, що отримується в результаті твердіння суміші з в’яжучого, піску, води і піноутворювача. Структура пориста, пори закриті, що забезпечує досить високу вологостійкість. Залежно від виду використовуваної опалубки, застосовують пінобетон різної щільності – D250-D800. Пінобетон повинен бути хорошої якості, інакше застиглу всередині опалубки суміш замінити буде неможливо. Доцільно купувати готовий пінобетон у перевірених виробників. До його складу входять:

 • Портландцемент марок М400 Д0 (без мінеральних добавок) або М500 Д0 першої групи активності при пропарюванні. Якщо партія цементу має другу або третю групу активності, що можна з’ясувати тільки за допомогою лабораторних випробувань, кількість цементу в суміші збільшують відповідно до рекомендацій фахівців.
 • Очищений річковий пісок з модулем крупності 1-2, 5 мм.присутність глини неприпустимо, оскільки вона знижує міцність затверділого пінобетону.
 • Піна. Концентрат повинен відповідати типу генератора.
 • Вода. Вона повинна бути чистою, а її температура – відповідати температурі піноутворювача.

Вид незнімної опалубки вибирається, в залежності від поверховості будинку і кліматичних умов регіону, в якому ведеться будівництво. Найбільш популярні:

 • Незнімна цегляна опалубка — найбільш надійний варіант, який використовується навіть в багатоповерховому будівництві. Цегла-міцний будівельний матеріал, тому в цьому випадку беруть теплоізоляційний пінобетон низької щільності. Цегляна кладка може виконувати роль двосторонньої опалубки (колодязна кладка) або односторонньої. У другому випадку функції внутрішньої опалубки виконує листовий матеріал високої міцності і жорсткості.
 • Полегшений варіант. В цьому випадку використовуються листові матеріали – цементно-стружкові плити, фанера, ОСП, вологостійкі і пожежостійкі листи ГВЛ.
 • Спеціальні системи для незнімної опалубки з пінополістиролових пустотілих блоків. Будівельники їх називають Лего-блоки. Вони не можуть служити фасадним облицюванням, але забезпечують прекрасні теплоізоляційні характеристики.

Монолитный бетон: характеристики, состав, изготовление, применение

Одна з переваг будівництва з незнімною опалубкою – можливість проводити оздоблювальні роботи, не чекаючи, поки пінобетон набере марочну міцність.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *